Web

Adsense Reklamlarını Sitenize Doğru Yerleştirme

2
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Adsense reklamlarını sitenize doğru yerleştirme işlemini anlatacağım. WordPress ya da php web siteler için adsense yerleştirmesi çok önemlidir. Hem kazanç yönünden hem de sitenizin yüklenme hızı bakımından. Eğer adsense reklamlarını yerleştiriyorsunuz fakat siteniz yavaşlıyorsa veya yüksek ziyarete rağmen düzgün kazanç elde edemiyorsanız size bir kaç tüyo vereyim.

Web Sitesine Reklam Ekleme

Öncelikle web sitenize reklam nasıl eklenmeli ondan bahsedeyim. Kullanıcılar genelde adsense reklamlarında kodu aldığı gibi sitelerinin reklam alanlarına yapıştırıyor. Bu yanlış haraket.

İlk olarak sitemizin Header bölümüne yani tüm kod satılarının başladığı yere <Head> ile başlayıp </Head> ile biten satırların arasına

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-31036184611568"
crossorigin="anonymous"></script>

///**** NOT: BU KOD ÖRNEKTİR SİZ KENDİ KODUNUZU ADSENSE PANELİNDEN ALIN YAPIŞTIRIN. BANA KODU KOYDUM REKLAM GÖSTERMİYOR DİYE ŞİKAYET ETMEYİN.*****/////

Eklenmeli. Bir sonraki her reklam alanı ekleyişimizde de bu satırı atlamalıyız. Yani eklememeliyiz. Bir kere eklememiz yeterli. Bunu yapmamızdaki amaç her reklam için ayrı ayrı ads sorgusu yapılmaması için. Ads sorgusu tek seferde yapılırsa site yüklenme hızınız azalır.

Web Sitesine Reklamlar Nasıl Yerleştirilmeli?

Öncelikle sitenizi reklam ile kesinlikle doldurmayın. Bu çok yanlış bir harekettir. Sitenin başına 5 sonuna 5 tane reklam yerleştirmek yerine bir kaç noktaya reklam serpiştirip kullanıcıyı rahatsız etmemek en doğrusudur. Sitenizin açılışta ilk görünen yerlerine reklam yerleştirmeye özen gösterin. Footer yani alt kısımlara yerleştirdiğiniz reklamların gösterimi çok düşük olacaktır. Bu yüzden kullanıcı yazıda ya da sayfa da açılış sonrası karşılaşacağı ilk yere 1 adet reklam koymanız hem kullanıcıya rahat web ziyareti sağlar hem de kazancınızı arttırır.

Adsense Reklamlarını Sitenize Doğru Yerleştirmezseniz Ne Olur?

Adsense reklamlarını sitenize doğru yerleştirmezseniz em kullanıcınız azalır, sıralamanız düşer ve kazancınız azalır. Çok fazla reklam kullanıcı ziyaret sürenizi azaltır. Bu da Google sıralamanıza etki eder. Aynı şekilde çok fazla reklam olursa kullanıcıların sayfa yükleme süresi artar ve gelen kullanıcı beklemez geri gider. Eğer siteniz kullanıcı odaklı bir siteyse reklamlar ile kullanıcıları asla rahatsız etmemelisiniz.

Bir diğer tavsiyem Vinyet reklamlarını kapatın. Çünkü mobil veya masaüstü bilgisayaralar da sitenizde gezen kullanıcı bu reklam tam ekran çıktığında rahatsız olacaktır. Vinyet reklamlar sayfa geçişlerinde gösterilen tam ekran reklamlardır. Bunu Adsense panelinden Genel bakış sekmesine girin orada sitenizin olduğu hizada kalem şeklinde düzenle butonuna basın. Açılan ekransa sağ menüden Vinyet reklamları kapalı konuma getirin.

Reklamların Mobil Uyumlu Olmasına Özen Gösterin

Günümüzde artık mobil cihaz kullanımı bilgisayardan daha fazladır. Web siteniz mobil uyumluysa reklamların mobil uyumlu olmasına özen gösterin. Mobil uyumlu olmayan reklamlar sitenize tablet veya telefonundan bağlanan kullanıcılara rahatsızlık verir. Ekranların küçülmesinden dolayı genelde boyut bakımından sorunlar çıkıyor. Bu olmaması için Adsense panelinden Genel bakış menüsüne oradan da Global ayarlar sekmesine geçin. Açılan ekranda Reklam Boyutu kategorisindeki “Google, mobil reklamlarınızın boyutunu optimize edebilir” seçeneği aktif olmalı.

Adsense reklamlarını sitenize doğru yerleştirmezseniz hem SEO hemde kazanç bakımından kaybedersiniz. Yukarıda yazdıklarımı dikkate alırsanız işinize yarayabilir.

Evde ya da İş Yerinde Ortak Sunucu(Depolama Alanı) Yapma
Anakart Üzerinde Neden Cızırtı Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF