Bilgi Köşesi

Anakart Üzerinde Neden Cızırtı Olur?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Anakart üzerinde neden cızırtı olur? İşlemciye yakın noktadan gelen ve özellikle hdd cızırtısına benzeyen bu sesin nedeni nedir ve bir zararı var mı bundan bahsedeceğim. C States : İşlemcinizin sıcaklığını ve enerji tüketimini kontrol etmenizi sağlayan bir kontrol yazılımıdır. BIOS menüsünde mevcut olan bu yazılım açıkken işlemciniz sürekli duruma göre frekans arttırır ve ya azaltır. Bunun nedeni düşük işlemlerde düşük ısı ve düşük enerji tüketimini sağlamaktır. Bu yüzden üretici firmalar BIOS üzerinde C States özelliğini aktif olarak kullanıcıya sunar.

Anakart Üzerinde Neden Cızırtı Olur Ses Tam Olarak Nereden Gelir?

İşlemciyi konumlandırdığımı yerin etrafında mevcut olan kondansatörler işlemcinin güç beslemesinden sorumludur. C States aktifken buralarda sürekli enerji dalgalanması meydana gelir. Bu da manyetik bir gürültü oraya çıkarır. Kullanıcılar bu gürültüyü hdd sesine benzetir. Cızırtı şeklinde gelen bu gürültü sürekli yükselen ve alçalan enerjinin oluşturduğu sestir.

Anakartta Neden Cızırtı Olur Ses Tam Olarak Nereden Gelir

C States Kapanırsa Sorun Düzelir Mi?

C States özelliğini BIOS menüsünden kapattığınızda enerji akışı sabit kalacaktır. Enerji akışı sabit kaldığından dalgalanma esnasında duyduğunuz cızırtılar meydana gelmez. Sorun düzelir. Fakat eğer O.C. özelliği olan bir işlemciniz mevcutsa frekans değer sabit kalacaktır. Bu da elektrik tüketimini arttırır aynı zamanda işlemcinin ısınmasına neden olur. İşlemci ısınınca artan fan devri yine bir gürültüye neden olur.

C States kapatmanın bir zararı yoktur ama üretici firmalar bu ayarın açık kalmasından yana.

Adsense Reklamlarını Sitenize Doğru Yerleştirme
SSD Aygıtından Ses Gelir Mi?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF