Bilgi Köşesi

Android Telefonda Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

1
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Android telefonda veri tasarrufu ihtiyacı doğabilir. Sebebini anlamadığınız şekilde veri paketiniz hemen bitiyor ve ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor olabilir. Son aylarda çok fazla veri mi tükettiğinizi fark ettiyseniz detaylı inceleyelim. Bu soruların sebebi daima siz olmayabilirsiniz. Bazen bazı ayarlar otomatik şekilde lüzumsuz veri tüketmenize neden olabilir.

Android Telefonda Veri Tasarrufu İçin Şu Adımları İzleyin :

Facebook Veri Tasarrufu

Türkiye’de en çok kullanılacak olan mobil uygulamalardan biri Facebook, Facebook’un bazı ayarlarını yapılandırmak mobil internet kullanımınıza etki edecektir. Bunun için aşağıda belirtilen değişiklikleri yapabilirsiniz.

Facebook uygulamasını açın üst sekmelerde en sonda yer alan yatay üç çizgili menüye gelin ve monitörü aşağıya kaydırarak “Ayarlar ve Gizlilik” menüsü altında “Ayarlar” seçeneğine girin. Açılan ekranda ise monitörü yine en aşağı kaydırın ve “Medya ve Kişiler” menüsüne girin.

Uygulama ayarlarını aşağıda ki gibi düzenleyin:

 • Fotoğrafları HD olarak yükle: Bu özelliği kapatarak gönderilerde yer alan görsellerin niteliğini düşürerek veri kazancı sağlayabilirsiniz.
 • Videoları HD olarak yükle: Bu özelliği kapatarak gönderilerde yer alan videoların niteliğini düşürerek veri kazancı sağlayabilirsiniz.
 • Otomatik Oynatma: Bu özellik facebookta gönderileri aşağı doğru kaydırırken ekrana gelen videoyu otomatik şekilde yükler ve oynatmaya başlar bu özelliği “yalnızca wifi bağlantılarında” biçiminde düzenleyebilirsiniz. Yâda kapamak istiyorsanız “Videoları asla oynatma” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Messenger Uygulamanızı Yapılandırın
 • Facebook uygulamasından mesaj aldığınızda mecbur okumak için messenger uygulamasını indirmek zorundasınız. Yani pek kullanmasanız da bu uygulama içinde veri kullanımını optimize etmenizi öneririm.
 • Messenger uygulamasını açın, Sağ üst köşede profil resminize tıklayınız. Açılan ekranda aşağı doğru kaydırdığınızda Veri Tasarrufu menüsüne giriniz. Açılan ekranda yer alan butonu aktif değil ise aktif ediniz.

Instagram Veri Tasarrufu

Instagram telefonunuzda kurulu ise ve gerekli yapılandırma yapılmadıysa telefonunuzda en çok veri tüketen uygulama diyebiliriz. Instagram kullanmasanız dahi arka planda keşfet bölümü yeni paylaşımlar yüklemeye devam etmekte.

Bunun için aşağıda ki ayarları düzenleyin

Sağ alt köşede bulunan profil sayfanıza giriniz. Sağ üst köşede üç yatay çizginin bulunduğu butona tıklayarak monitörün sola doğru kaymasını sağlayarak menüyü açınız. Burada altta bulunan “Ayarlar” menüsüne tıklayınız. Gelen menü içerisinde “Hesap” seçeneğine giriniz. Yine gelen menü içerisinde “Hücresel Veri Kullanımı” menüsüne giriniz.

 • Veri Tasarrufu: Bu seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek ile yine Facebook’ta olduğu gibi videolar önden yüklenmeyecek ve ciddi bir tasarruf sağlanacaktır.
 • Yüksek Çözünürlüklü Medya: Burada yer alan ayarı “Sadece Wifi” olarak değiştirmeniz yeterlidir. Dilerseniz bütünüyle kapatabilirsiniz.
 • Birden fazla hesap ile oturum açtıysanız eğer tüm hesaplar için bu işlemi yapmayı unutmayın.

Whatsapp Veri Tasarrufu

Whatsapp esasında bir hayli az veri tüketir ama bu uygulama içinde bazı küçük fayda sağlayacak ayarlar mevcut.

Whatsapp uygulamanıza giriniz. Sağ üst köşede üç noktaya tıklayınız ve “Ayarlar” menüsüne giriniz. “Depolama ve Veriler” menüsüne giriniz.

 • Medyayı otomatik indir menüsü altında yer alan ayarları düzenleyiniz. Burada yer alan ayarlar bütünüyle size aittir fakat aşağıda belirtilen şekilde düzenlemeniz yerinde olur.
 • Mobil Veri Kullanırken: Videolar, Ses, Belgeler, Fotoğraflar seçeneklerinde tik varsa kaldırın.
 • Görüntülü ve sesli görüşmeler : Aynı sayfada bulunan Aramalar için daha az veri kullan seçeneğini aktif edin.
 • Medya Yükleme Kalitesi : Genelde otomatik olur ama veri tasarrufunu işaretlemenizi öneririm.

Chrome Veri Tasarrufu

Telefonunuzla internete girdiğiniz sayfalarda da veri tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çok fazla etki etmese de bu özelliği kullanmanızı öneririz.

Google Chrome uygulamasını açınız. Sağ üst köşeden üç nokta menüsüne tıklayınız. Gelen yan sekmede Ayarlar bölümüne tıklayınız. Gelen menü monitöründe alt bölümde bulunan Basit Mod menüsüne giriniz. Kapalı ise Butonu Açık konuma getirerek veri tasarrufunu aktif edebilirsiniz.

Mobil Veri Kullanımı Takibi

Android telefonlarda yine mobil veri kullanımınızı izleyeceğiniz bir menüde yer almaktadır. Bu menü ile uygulamaları görebilir. Kullanmadığınız ve veri harcayan uygulamaları kaldırarak veri tasarrufu yapabilir. Aylık dönemler halinde verilerinizi inceleyebilirsiniz.

Ayarlar menüsüne giriniz. Her sürümde menü yapısı değişik olduğundan farklı isimler ile anılabilir. Genelde en üstte ilk üç veri menüsü içerisinde yer alan , İnternet, Mobil Veri biçiminde farklı isimlerle tanımlanabilecek menüye giriniz. Daha sonra Mobil Veri menüsüne giriniz.

Burada isterseniz mobil veriyi sınırlayabilirsiniz. Mobil veri kullanımı sınırla butonunu açtığınızda alt bölümde yer alan grafikte sarı bir çizgi belirlenecek ve engel koymak arzu ettiğiniz veri limitini ayarlayabilirsiniz. Kırmızı çizgi ile uyarı almak arzu ettiğiniz limiti belirleyebilirsiniz. Operatörün hesaplamış olduğu mobil veri ile telefonun hesaplaması farklı olabilir bu sebeple tarih aralığını da doğru ayarlamanız önemlidir. Fatura kesim tarihini tarih aralığında girmeyi unutmayın.

Windows 11 Başlat Menüsünü Sol Köşeye Alma
Ekranı Kırık Android Telefonu Sıfırlama

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF