Teknoloji

Apu Sistem Nedir ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Apu sistemleri son zamanlarda çok duyuyoruz özellikle bilgisayar toplayacak kişilerin en çok aradığı kelimelerden birisidir. Apu Auxiliary Power Unit kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Açılımının Türkçesi Yardımcı Güç Ünitesi ya da Yardımcı Güç Tertibatı olarak bilinir.

Apu Sistem Nedir ?

Apu sistemler işlemciye entegre bulunan bileşenlerdir. Genellikle ekran kartları için kullanılır. Satın aldığınız bir işlemcide Apu ibaresi görüyorsanız bünyesinde dahili bir grafik işlemcisi bulunuyor anlamını taşır. Dahili grafik işlemcisi yani Gpu sayesinde harici bir ekran kartı ihtiyacı duymadan sistem üzerinde bulunan çıkışlardan görüntü alırsınız.

Apu Sistemlerin Avantajları Nelerdir ?

Apu sistemler sıradan kullanıcıların çok fazla tercih etmediği genellikle bilinçli kullanıcıların kullandığı sistemlerdir. Apu sistemlerin avantajları şöyle :

 • Çok fazla enerji tüketimi yapmazlar.
 • Gpu Fanlarından meydana gelen gürültüler yoktur.
 • Yüksek güç tüketmedikleri için daha düşük enerji değerine sahip ve buna bağlı olarak sessiz güç kaynakları yeterlidir.
 • İşlemci üzerinde dahili geldikleri için fazladan ücret ödenmez.
 • Kullanım alanları genelde iş,veri merkezi ve stüdyolar olduğundan hızlı onarılabilir aynı zamanda yüksek maliyet gerektirmeyen bakımları vardır.

Apu sistemler günlük işler ve orta sınıf grafik ihtiyaçlarını karşılayan oldukça kullanışlı ve ihtiyaca hızlı yanıt verebilen sistemlerdir.

Apu Sistemlerin Dezavantajları Nelerdir ?

Apu sistemler standart üstü kullanıcılar için yeterli gelmeyen sistemlerdir. Bunun sebebi şöyle :

 • Dahili grafik işlemcisi kendi bünyesinde bulundurmadığından sistem üzerinden yüksek RAM tüketimi sağlar.
 • Harici Gpu kadar yüksek performansa sahip değildir.
 • Dahili Gpu sisteminde meydana gelecek arızalar aynı şekilde cpu bileşenini de etkiler.
 • Güncellenemezler ,harici Gpu sistemler gibi takılıp sökülemezler.
 • Grafik performansı güç tüketimi ve sistem ram performansıyla eş değerdedir dışarıdan performansa müdahale edilemez.
 • İyi bir soğutma bileşenine sahip değilseniz sistem yük altında yüksek sıcaklıklara ulaşacaktır ve performansı Cpu ile beraber düşecektir.

Apu sistemler yüksek verimliliğe sahip sistemlerdir fakat yüksek verimlilik kelimesi herkes için geçerli değildir. Üretim amaçları ses stüdyoları,iş merkezleri,ofis ve veri merkezlerinde oluşan grafik yongası ihtiyacını karşılamaktır. Burada temel manada istenen düşük enerji tüketimi, düşük desibelde ses,düşük maliyet ve bakım kolaylığı. Bu özellikleri sıraladığımızda Apu sistemler bu tür ihtiyaçları çok fazla karşılıyor fakat oyun ,grafik tasarım,3 boyutlu tasarım gibi noktalarda yüksek ısınmadan dolayı verimlilikleri çok hızlı biçimde düşüyor.

Aynı zamanda Apu grafik kartlı işlemciler kendi bünyelerinde Ram barındırmıyor bu da sistem üzerine takılı ramlarin bu sistemler tarafından sömürüldüğü manasına geliyor. Bunun için ihtiyacınızın iki katı Ram bellek takmanız gerekiyor. Apu sistemler kendi hizmet sınırları içerisinde başarılı sistemlerdir bu yüzden çok fazla tercih edilirler. Yazımız hakkında kafanıza takılan soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz ,Esen kalın.

Microsoft Office 2013 İndir
Evde Termal Macun Yapmak

Reactions

1
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF