Bilgi Köşesi

Basit Virüs Tespit Etme

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Basit virüs tespit etme işlemi genelde malware tipi virüsler için geçerlidir. Malware virüsler basit yazılımlardır. Bu uygulamalar genelde bulaşıcı ve dağılımı hızlı gerçekleşen basit yazılımlar olduğundan tespiti de bir noktada hızlı gerçekleşir. Eğer tanımadığınız bir usb vb. depolama aygıtından, indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyaların içerisinde ya da sahte yazılım kurulumu esnasında şüpheye düştüyseniz yapmanız gerekenleri sırasıyla anlatacağım.

Basit Virüs Tespit Etme İşlemi

Bir malware yani virüs tespit etme işlemi için gözle analiz yapmamız gerekiyor. Bu virüsler bilgisayarınızın depolama alanlarında yayılırlar. Bu depolama alanları genelde C:/ diski olmaz. Sebebi ise çok basit işletim sisteminin güvenlik sistemine yakalanırlar. Varsa bilgisayarınızın depolama bölümünde kullandığınız alanları kontrol edin.

Basit Virüs Tespit Etme İşlemi

Yukarıdaki örnek resimde görüldüğü gibi bu basit yazılımlar genelde saklandıkları dosyaların adlarıyla içerisinde yer alır. Çok hızlı yayıldıkları için hemen hemen bulaşmış depolama alanının içerisindeki tüm dosyaların içerisinde ve varsa o dosyaların içerisindeki dosyalara kadar ulaşırlar. Bu yüzden gezinme esnasında hemen fark edersiniz.

Malware Zararları Nelerdir?

Genel olarak bu virüsler dosya bilgilerini dışarı aktarmakla yükümlüdür. Var olan ağ bağlantınız üzerinden virüsü üreten kişilere depolama sistemi hakkında bilgi yollar ve veri transferi yaparlar. Fakat şu bir gerçek ki piyasada var olan bu tür virüslerin bir çoğu artık bir işe yaramıyor. Çünkü üreticileri tarafından artık bir çoğu takip dahi edilmiyor. Şu bir gerçek ki yine de güven olmaz. Güvenliğiniz için hemen adım atın.

Malware Nasıl Temizlenir ?

Temizlik için öncelikle yapmanız gereken işlem ücretli bir antivirüs programından yardım almanız. Ücretli antivirüs programlarının aylık periyodlarından satın alırsanız uygun fiyata kesin sonuç elde edersiniz. Bir diğer yöntem ise Windows kullanıcılarının Windows Güvenlik Merkezini tamamen aktif edip sistem içerisinde tarama gerçekleştirmesidir.

İntel lGA1200 B410 TPM Açma İşlemi
Anakartımızın TPM Özelliği Var Mı?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF