Teknoloji

Bilgisayarı Hızlandırma

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Bilgisayarlarınızın performansı bir çok faktöre dayalı düşebilir.Bu yazımda sıralayacağım konu başlılarını uygulayarak bilgisayarı hızlandırmanızı sağlayabilirim.Şahsi ve ortak olarak günlük hayatımızın her yerinde olan bilgisayarlar zamanda çeşitli faktörler nedeniyle yavaşlamaya başlıyor bunlar bazen teknik bazende kullanıma dayalı problemlerdir benim bahsedeceğim şey daha çok kullanıma dayalı problemler olacaktır. Herkesin karşılaştığı problemleri şöyle sıralıyorum ;

Tozlanma

Bir bilgisayar ortalama yılda bir ama düzenli olarak yılda 2 kere her bahar dönümünde temizlenmeli.Her ne kadar çalıştıkları ortamlar ofis veya ev olsa da bu dönemlerde polen ve çeşitli yollarla taşınan tozlar hava ızgaralarından içeri girebiliyor bunun için hava akışının ısınma ve bileşen üzerindeki çeşitli etkisini azaltmak için leptop ve masaüstü cihazlarınızı düzenli periyodlarda temizlemelisiniz. Teknolojinin en büyük düşmanı tozdur, tozlardan temizlenmiş donanımlar ve parçalar daha çalışma esnasında hızlı soğuyacağı için bilgisayarı hızlandırmanızı sağlar.

Termal Macun ve Ped

Termal macun ve termal pedler ısı aktarımı sağlayan ızgaralar ile ısınan bileşenler arasında önemli diyalog görevi görmektedir. Bu ekipmanlar sistemde ısınan bileşen ile ısı aktarımı sağlayan çeşitli ızgaraların ısı alışverişini kolaylaştırıp hızlandırmaktadır. Bu esnada termal yani ısıya dayalı bozulmalara da maruz kalırlar. Her ne kadar görevleri ısı aktarımı olsada sürekli yüksek ısıya maruz kalmaları durumunda yapılarında bozulmalar meydana gelip özelliklerini kaybetmelerine neden oluyor.Bu durumda bu ekipmanların önerilen yılda bir kez standart kullanıcıların 2 yılda bir kesin yapması gerektiği yönündedir.

Bu durumda bu süreyi kısaltıp veya uzamasına neden olan diğer bir durumda malzeme kalitesidir. Tavsiye olarak şunu söylemeliyim termal macunlar 50 ile 300 TL arasında kalitesine göre değişmektedir orta kalite bir tüp termal macun almanız sizi 3-4 sene götürür. Hazır elinizde termal macun varken ve yıllık periyotlar da sistemi her temizlediğiniz de yenilemeniz bilgisayarı hızlandırma konusunda hem size yardımcı olur hemde donanımınızı yüksek ısılardan korumuş olursunuz.

Soğutma ekipmanlarının yetersizleşmesi

Bilgisayarlarınızın hareketli ve sabit iki tür soğutma bileşeni mevcuttur. Bunlar metal ısı iletkenleri ve fanlardır. Metal ısı iletkenleri darbe ya da yüzeyine herhangi bir baskı almadığı sürece görevini her zaman yerine getirmektedir fakat fanlar zamanla ömürlerini tamamlamaktadır. Günde ort. 8 saat çalışan bir bilgisayar için bir fanda aynı eş zaman görev yapıyor demektir bu da fanların donanımsal olarak hem zaman zaman temizlenme ihtiyacının doğduğuna hem de ilk güne dair performanslarının her geçen zaman azaldığına işarettir. Benim tavsiyem ortalama 3 yılda bir bilgisayarınıza uygun yeni bir fan alıp takmanız ya da mümkünse kasa içerisine takviye ek fanlar yerleştirerek yerim ve iş yükünü pay etmeniz.Böylelikle az ısınan bileşenler tam performansta çalışmayı başarabilecektir bu da bilgisayarı hızlandırmanıza yarayacak ufak bir detay diyebilirim.

Hdd (Hard Disk) Ömrünün Dolması

Hard Drive Disk yani kısalması hdd popüler telaffuzu hard disk’ler olarak bildiğimiz depolama aygıtları her ne kadar firmalar tarafından uzun yıllar çalışmak için tasarlanmış olsalar da bazen ömürlerini zaman içerisinde tamamlıyorlar bunlar genelde çok düşük olarak teknik sorunlar büyük bir kısmıyla kullanıcı hatalarından oluşuyor.Kullanıcılar taşınabilir ya da sabit cihazlarını çalışırken hareket ettirmeleri durumunda hard disk içerisindeki hareketli disklerin çizilmelerine neden oluyor bir diğer unsurda çalışma esnasında aniden kesilen elektrikler . Bunlarda hard disk için ölüm fermanıdır bu durumda yapmanız gerekenler taşınabilir cihazlarınıza ssd denilen katı dijital diskleri kullanmanız ve bataryasız yani masaüstü bilgisayarlar içinde güç kaynağı bulundurmanız gerekmektedir.Tam peformansta çalışan ya da çalışmaya başlayan depolama aygıtları da bilgisayarı hızlandırmanıza yardımcı olmaktadır.

Virüs bulaşması

İnternet ortamlarında indirdiğiniz dosyalarla beraber bilgisayarınıza yerleşen virüsler performansınızı düşürebilmektedir. Bazen bu virüslerin arkaplanda gerçekleştirdikleri işlemler bazende çalışan yazılımlarda oluşturduğu sorunlar performansa etki etmektedir. Bu durumda size tavsiyem kaliteli bir virüs programı bulundurmanız ya da yedekli olarak bilgisayarınızı tutmanız , bu sadece yaşadığınız en ufak performans kaybında işletim sisteminizi kaldırıp yeniden kurabilir bilgisayarı hızlandırmayı başarabilirsiniz.

Orijinal olmayan yazılım ve oyunlar

Yazılımlara para vermek maddi açıdan herkese uygun olmayabiliyor warez ya da crackli dosyalar dediğimiz yazılımlar genelde yazılımcılar tarafından üzerlerinde oynanarak piyasaya sürülmüş yazılımlardır. Bunlar genelde yazılımcının vicdanına kalmış şeyler çünkü içerisinde kurul sonrası neler yaşayacağınızı bilmediğiniz çeşitli virüs ve dosyalar bulunmaktadır bunlar bütün işletim sisteminizi çökertmekten özel dosyalarınızın ifşa edilmesine kadar gitmektedir bu yüzden kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Gereksiz çalışan işletim sistemi özellikleri

Windows işletim sisteminde bazen kullanmadığımız ve hiç işimize yaramayan binlerce özellik mevcut. Örneği evinde hiç yazıcısı olmayan bir kişinin bilgisayarı, sürekli etrafta yazıcı araması gibi kullanmadığınız özellikleri kapatmanızı tavsiye ederim. Yapmanız gereken şeyler çok basit başlat arama çubuğuna hizmetler yazmanız ve karşınıza çıkan dişli logoya sahip hizmetler satırına tıklamanız.Açılan ekrandaki satırlardan işinize yaramayanlar sağ tıklayıp özelliklerden kapatabilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Standart her kullanıcı için Bilgisayarı Hızlandırma yöntemlerinin hepsi bu kadar.

Bilgisayarı hızlandırmaya yarayan programlar

Bu programların çoğunluğu tamamen reklam ve viral olmak için meydana gelmiş şeylerdir. Ücretsiz indirip kuracağınız bu tür programlar hızlandırmaktan öte arkaplanda sürekli bir şeyler indirip sizden habersiz kurulum işlemi gerçekleştireceğinden bilgisayarı hızlandırmak yerine hafıza ve performanstan ödün vermenize neden olacaktır.

Site Dışı Seo
İnternetten en kolay para kazanma yolları 2021

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF