Teknoloji

Bilgisayarı Yormayan Tarayıcı Listesi

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Bilgisayarı yormayan tarayıcılara günümüzde artık çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Bilgisayarı yormayan tarayıcı cümlesini biraz daha açarsak işlemler esnasında ve arka planda çalışırken bilgisayarınızın ram ve cpu üzerinde yüksek miktarda yük bırakmayan ve işlevsel tarayıcıları listeleyeceğiz.

İngilizce browser kelimesinden dilimize geçen gezgin,arayan manasında kullandığımız tarayıcı kelimesi bilgisayarlarınız üzerinden web sitelerine ve web uygulamalarına bağlanarak orada var olan kodlama dilini anlamlandırıp sizlere grafiksel görünüm kazandırır. Bu işlemler esnasında bilgisayarınız üzerinde büyük bir yük oluştururlar.
Bu yük oluşturmanın bir çok nedeni vardır :

  • Web adresinin sunucu hızı
  • Web adresinin sunucusunun size olan uzaklığı
  • Anlamlandırma esnasında tarayıcının stabil çalışması
  • Web sitesinin doğru ve kullanıcı dostu tasarlanmış olması
  • Tarayıcının bilgisayarınızın kapasitesine uygun çalışıyor olması

gibi bir çok neden mevcut. Orta seviye bir çok bilgisayarın tarayıcı üzerinden video izlerken ya da oyun oynarken yüksek ram tüketimi ve cpu kullanımı, aldığınız performansı düşürebilmektedir. Bu yüzden hemen hemen tüm sistemlerde stabil çalışan tarayıcılara göz atalım.

Bilgisayarı Yormayan Tarayıcı Listesi

opera browser Opera Tarayıcı

Opera tarayıcısı 10 Nisan 1995 ‘de yayına sunulmuştur. Linux , Mac, Ios, Android ve Windows gibi bir çok işletim sistemi üzerinde mevcuttur. Kullanıcılara kolaylıklar sağlamasıyla kendine özgü taban kitlesiye sahip Opera hiç bir eklenti indirmeden kullanıcılara stabil çalışan özellikler sunar.

Bünyesinde WhatsApp,Telegram,İnstagram,Twitter ve diğer sosyal ağlara özel pencereler barındırırken Vpn gibi hizmeti de ücretsiz kullanıcılarına sunmaktadır. Tarayıcı kendi bünyesinde ayrıca reklam engelleyici ve kullanıcı izleme gibi özellikleri Gizlilik Koruması adı altında yine ücretsiz sunmakta.

Düşük ram tüketimi ve hatta Opera GX gibi oyunculara özel geliştirilmiş versiyonuyla Cpu ve Ram tüketimini, görsel tasarımını özelleştirme imkanı sunuyor.

Mozilla firefox Mozilla Firefox

Mozilla Firefox 23 Eylül 2002 yılında yayınlanmıştır. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı özgür geliştiriciler için nimet olan bu tarayıcı tüm ihtiyaçları ve dizaynı kullanıcıya bırakmasıyla çok sevilmiş ve hatta kendine has bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Linux , Mac, Ios, Android ve Windows gibi bir çok işletim sistemi üzerinde mevcuttur.

Bünyesinde kendi dışında hiç bir şey barındırmayan Firefox düşük ram ve cpu tüketimini buna borçludur. Çünkü kullanıcı ihtiyacı dışında hiç bir eklentiyi ya da özelliği aktif etmeden uzun yıllar sorunsuz kullanabilir.

Puffin Browser Puffin Browser

Puffin Browser 23 Kasım 2010 ‘da yayınlanmıştır. Kendine has kemik kullanıcı kitlesine sahip bu tarayıcı bulut tabanlı veri depolama ve okuma özelliği olduğundan dolayı hızlı sayfa yükleme ve tepkime sürelerine sahiptir. Tasarım olarak Crome tarayıcısına benzese de sade ve şık bir yapıya sahiptir. Linux , Mac, Ios, Android, Windows ve Raspberry Pi gibi bir çok işletim sistemi üzerinde mevcuttur.

Kendi bünyesinde barındırdığı Flash Player ve sanal klavye gibi özelliklerinden dolayı mobil cihazlarda çok sevilmiştir. Tarayıcı bünyesinde kendi dışında bir şey barındırmamaktadır ayrıca daha düşük sistemler içinde Lite sürümüde mevcuttur.

Bir sonuca bağlayacak olursak bilgisayarı yormayan tarayıcı listesinde olabildiğince düşük sistemler içinde uygun ve aynı zamanda sisteme yük bindirmeyen stabil tarayıcıları önerdim yani bilgisayarı kasmayan tarayıcıları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.. Günümüzde Google Crome ve Safari gibi tarayıcıların popüler olmasındaki tek neden Windows, Android Mac ve Ios gibi popüler işletim sistemlerinde yüklü olarak gelmiş olmasıdır. Kullanıcılar çok fazla gördükleri şeylere alışmış oluyor bu yüzden el altında olan şeyler her zaman popüler olarak kalıyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, Esen Kalın.

DNS Önbelleği Temizleme
Mansur Yavaş Twitch Yayınına Başladı

Reactions

0
8
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF