Bilgi Köşesi

Çakmak Hattı

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Çakmak Hattı adını Mareşal Fevzi Çakmak’tan almıştır. Nazi ordusunun olası İstanbul saldırısını engellemek için inşa edilen bu hat bir tür askeri savunma hattıdır.

Çakmak Hattı Nedir ve Neden Yapıldı ?

Çakmak hattı
Çakmak hattı

Önce Bugaristan sınırına konulması planlanan bu hat plan esnasında savaşın başlaması üzerine daha geriye İstanbul’a yakın bir noktada inşa edilmeye başlamıştır. Karadeniz’den ,Marmara denizine kadar uzanan bu hat içerisinde bulunan savunma ekipmanları ve birlikleri sayesinde olası bir Nazi saldırısında önemli rol oynayacaktı.

Bu hattın inşasına Atatürk karşı çıkmıştır. Hayatı boyunca askerlik yapan ve ömrü cephelerde geçmiş bir Türk askeri olarak Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk şu sözlerle bu hattın yapılmasını istemediğini belirtti :

“Savaş, oldum olası toprak üstünde yapılır ve toprak üstünde kazanılır, yahut kaybedilir. Çakmak Hattı ne kadar güçlü olursa olsun ömrü, bir muharebeninki kadar kısadır. Ben milletimin parasını bir kapris uğruna toprak altına gömdürmem.”

Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk

Haklıda çıktı çünkü savaşın seyrini değiştiren teknolojik gelişmeler ve çeşitli askeri aktiviteler meydana gelmişti. Atatürk ‘ün ölümü sonrası başlanıp biten Çakmak Hattı günümüze kadar herhangi bir koruma altında olmasa da gelmiştir. Çakmak Hattı hiç kullanılmadı zaten kullanılmış olsaydı da çeşitli Nazi teknolojilerine yenik düşecekti bunun en önemlisi de hava kuvvetlerinin o dönemdeki önemiydi. Nazi hava kuvvetleri oldukça kalabalık ve yetenekli askerlerden oluşuyordu bu da bu hat boyunca oluşan hareketliliği ve konumların düşman tarafından hızlı fark edilmesine sebep olabilirdi tabi bunlar tahmin ve bazı değerlendirme sonucu düşünülen şeylerdir . Fakat şu bir gerçekti ki o da yapılan bu masrafın Atatürk ‘ü haklı çıkardığı ve olmaması gerektiği gerçeğidir.

Çakmak hattı
Çakmak hattı

Beton ve çelikten yapılan bu koruganlar olası bir saldırı esnasında dayanıklı olması için oldukça büyük çimento ve demire kaynak bütçesi ayrılıp inşa edilmiştir. Duvarları o dönemde savaşta kullanılan cephanelere dayanıklı olması içindi her şey. Fakat hiç kullanılmadı , hiç de böyle şeylere ihtiyacımızın olmadığı yarınlara …

Aşağıda bu hat hakkında hazırlanmış bir video mevcut yukarıdaki makaleme zenginlik katacağınız düşündüğüm için ekliyorum. Video içerik sahibi Kerem GÖK ‘tür.

Çakmak Hattı (Anlatan ve içerik sahibi Kerem GÖK)
Evde Termal Macun Yapmak
Perseverance Rover Lands Mars'a Başarıyla İndi

Reactions

1
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF