Tekno Magazin

Chia Coin Nedir?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Son zamanlarda adı çok geçen Chia Coin nedir ? Ekran kartlarının yüksek enerji tüketimine sebep olmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Temel amaçta Bitcoin gibi Ethereum ‘da 2.0 olarak güncellenmeye hazırlanıyor. Dünya üzerinde sanal para basmak isteyen herkesin aynı şekilde doğaya da zararı olduğu gözlemleniyor. Yüksek elektrik tüketimi ulusal anlamda bir sorun haline gelmeye başladı.

Yakın zamanda coin sınıfının dışında kalan kullanıcı gruplarının mağdur olmasından dolayı bir çok üretici ve tedarikçi çeşitli önlemler almaya çalıştı. Bu önlemlerinde bir sonuca gelemediğini gören üretici ve tedarikçilerin yanı sıra coin mimarının sahiplerini de harekete geçirdi.

Chia Coin Nasıl Yapılır?

Chia Coin yapmak için çok pahalı ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Gerçi yapan çoğalırsa ekipmanlar pahalılaşır ekran kartları gibi. Chia Coin daha çok depolama birimleriyle yapılmakta. Bunun nedeni ekran kartlarının çok fazla enerji tüketmesidir. Enerji konusunda daha tasarruflu olan Chia Coin harddisk gibi depolama birimleriyle yapılabilir. Yüksek kapasiteli harddiskleri kullanıcılar sistemlerine bağlayarak veri transferi ile coin kasabilirler.

Ortalama bir anakarta 4 ile 8 harddisk bağlanmaktadır. En düşüğü 2 tb kapasiteli harddiskler ile Chia Coin kazım işlemine adım atabilirsiniz. Aynı zamanda bağlantı hızınızın da bu konuda etki ettiğini unutmayın. Yükleme ve indirme hızlarının standartların biraz üstünde olması gerekmekte.

Chia Coin Harddisk Fiyatlarını Çıkarır Mı?

Eğer talep ekran kartlarınınki kadar çok olursa evet piyasada bir harddisk kıtlığı meydana gelebilir. Sürekli hizmet edeceğinden kısa sürede arıza vermeleri de muhtemel. Harddisklerin tercih edilmelerinin sebebi SSD aygıtlara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarıdır. Tabi bir kıtlık çıkar mı ilerleyen zamanda göreceğiz.

Chia Coin İnternet Altyapısı

Chia Coin için standart internet altyapıları yeterli olmayabilir. Eğer yapan çoğalırsa zaten var olan internet altyapıları yeterli olmayabilir. Chia Coin daha çok indirme ve yükleme yaparak kazım yapma işlemidir. Sürekli bir veri akışının olduğu bu sistemde donanım performansı gibi ver hızının da önemi vardır.

Eğer düşük bağlantıda hıza sahipseniz kazım gücünüz de bu oranda düşebilir. Ekran kartlarında ki Mh değeri burada veri akış hızına bağlı olarak hesaplanmakta. Veri akış hızınız ve aygıt okuma yazma hızı burada büyük önem teşkil etmekte.

Chia Coin henüz dünyada kullanıma başlamış değil. İlerleyen zamanda kullanıma başladığında piyasadaki ekran kartı krizine birde harddisk krizini ekler mi ilerde göreceğiz.

Güncellemeleri Kapatmak Doğru Mu?
BİLGİSAYARINIZDA PERFORMANS ARTTIRAN TÜYOLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF