Tekno Magazin

ÇÖZÜLEMEYEN EKRAN KARTI SORUNU

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Pandemi sürecinin başında meydana gelen ve çözüm bekleyen ekran kartı sorunu devam ediyor. Hâlâ çözülemeyen ekran kartı sorunu her geçen gün kullanıcılar için büyümeye başladı. Kullanıcıların mağdur olduğu bu süreç biraz uzun sürecek gibi duruyor.

Pandemi süreciyle başlayıp sebebi henüz tam belli olmayan grafik kartı sorunu “ne zaman çözülür” biraz belirsiz. Bir çok satıcı ve ithalatçı mining yapmanın getirdiği talep yoğunluğunu öne sürüyor. Üretici firmalar ise çeşitli malzemelerle ilgili tedarik sorununu açıklamalarında kullanıyorlar fakat kriz tam olarak nerede belirsiz.

Üreticilerin ve satıcıların tedbirleri yetersiz

Tüketim grupları içerisine baktığımızda, en çok mining yapmak amacıyla satın alan kullanıcıların talep yoğunluğuna dayanmakta bu kriz. Tabi ekran kartı üreticilerinin de çip krizini henüz atlatamadığı ortada. TSMC ve Samsung gibi çip üreticileri talebe yetersiz kalıyorlar. Bu durumda ekran kartı üretiminin yavaşlaması, tüketim talebine yetişemez oldu.

Geçtiğimiz şubat ayında yayılan, “yaz aylarına doğru ekran kartı sorununun düzeleceğiyle” ilgili haberlerin asılsız olduğunu yavaş yavaş görmeye başladık. Giriş seviyesi ekran kartlarının fiyatları ülkemizde 3000-4000 TL fiyat bandında. Dünyada ise yüksek fiyat artışlarının yaşanması en büyük kanıt. 2021 yılı içerisinde çözülmesi beklenmeyen bu duruma üreticiler ve satıcılar farklı yollar ile müdahale etmeye çalıştılar. Satıcı firmalar kıtlığın önüne geçmek için çeşitli yöntemler ürettiler. Bunların başında, toplu alımlara kısıtlamalar getirilmesi oldu. Fakat özellikle üretici firmaların da tedbir almaya çalıştığı bu durum biraz göz boyamaya benzedi. Nvidia RTX3000 serisi 3060 kartlara yazılım ile mining kilidi koydu. Ancak Nvidia bu yaptığından pişman olacak ki GeForce 470.05 beta driverı ile kilidi havaya uçurdu. Çünkü 470.05 driverını kullanan kişiler mining yapabildiklerini gördüler. Zaten bu kullanıcılar için driverın beta olması çok bir önem taşımıyor. Sisteme kartı tanıtmaları yeterli.

Mining furyasının da etkisi olduğu grafik kartı sorununda, üreticilerin kart üzerinden henüz bir kısıtlama getiremediğini görmemiz üzücü . Yine de satış platformlarının çeşitli kısıtlamalar getirmesi biraz ümitlendirdi. Bazı platformlar ekran kartlarını tam olarak toplanmış sistem ile alınacağını ve tek başına satılamayacağını açıkladı. Bazı satıcılar aynı adrese ve kartlara sadece bir ekran kartı gönderimi yapılacağını açıkladı. Fakat bu durum tüketicilerin yararına olsa da, gözlemlerim de krizin biraz fırsata çevrildiği yönünde. Yani GTX 1000 serisi 1050TI ekran kartlarının fiyatlarını 2000-3000 TL fiyat bandında görmek hayal kırıklığımı tam olarak tanımlar sanırım. Zira ihtiyacı olan tüketicinin her halükarda almak zorunda olması bu kişilerin suistimal edildiğinin net kanıtıdır. GTX 1000 serisi kartlar üretimi bitmesine rağmen kıtlıkta değerlenmesi, satıcıların da bir şeyleri kendi lehine çevirdiğinin göstergesidir.

Sıfır ekran kartı sorunu ikinci ele yönlendiriyor

Piyasada bir çok nedenle satışa çıkan ekran kartları mevcut. Bunların en yaygın olanı ekran kartı piyasasındaki fiyat artışı. Fiyatlardaki artışın ileride düşebileceğini düşünen kullanıcılar ellerindeki üründen kar ederek satış gerçekleştiriyor. Pandemi sürecinde kapalı kalan internet kafeler de ekran kartlarını ve diğer bilgisayar bileşenlerini satışa çıkardı. Fırsatı her seferinde değerlendiren miningciler verim alınmayan kartları satışa koyuyor. İlerleyen zamanda bunlara daha çok rastlayabiliriz gibi duruyor.

İkinci el ekran kartları mining çıkması olabilir

Sıfır grafik kartı sorunu devam ettiği sürece kullanıcıların ikinci ele yönelmesi durmayacaktır. Mining için sürekli tam verimlilikte çalışan ekran kartları onarılarak piyasaya ikinci el olarak sunuluyor. Teknik anlamda bilgili kullanıcıların bu kandırmacaya düşmeyeceği ortada. Çünkü Youtube gibi sosyal platformlara yüklenen ve bu tür ürünlere bazı stres ve oyun testi yaparak anlayabileceğinizi gösteren rehberler mevcut. Ancak bu kartlar için; “Alınabilir, alınmaz!” diyerek ucu çok açık bir tartışmaya dahil olmak istemiyorum. Her ekran kartı kullanıma bağlı olarak deforme olur. İkinci el olduğunu varsayarsak her ürün tehlikeli.

Bir sonuca bağlarsak; kendilerine bilgisayar toplayacak olanlar masaüstü yerine laptop tercih edebilirler. Laptop tercih ederek ekran kartı sorununa dahil olmayabilirsiniz. Tabii tercih bu konuda her zaman kullanıcıya kalıyor. İkinci el sistem toplayarak ve GTX 1000 serisi ekran kartlarını da tercih ederek kendinize sistem toplayabilirsiniz. En azından grafik kartı sorunu bitene kadar idare edecektir.

Wolfteam | Vuruş Kesitleri #2 | GranPATRON
CS-GO Montage #2 |Akarbey | Eminem-Lose Youself

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF