E Ticaret

E Ticarete Giriş

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

2020 Yılı e ticarete devasa bir atılım yılı oldu. Covid-19 pandemisinin insanları ve işletmelerini evlerine kapadı. elektronik ticaret aslında mazisi henüz çok eski olmayan ama 2020 yılında patlayan bir sektör haline geldi. Şuan dünya devleri olan Ebay ve Amazon’un e ticarete atılmasıyla ülkemizde de bir çok firma harekete geçmiştir. Otel arıyorsak ,kıyafet seçiyorsak,mutfak ürünleri,çocuğun maması,arabanın sinyal kolu derken 2019 yılına kadar ara ara kullandığımız sanal mağazaları bu yıldan itibaren genç yaşlı herkes kullanmaya başladı.

Neden E Ticaret ?

Cevabı bir kullanıcı için çok basit temassız ödeme,temassız alışveriş ve en önemlisi çok çeşit.
Bir satıcı içinse biraz karmaşık diyebiliriz çünkü satıcılar kendi içlerinde bir çok farklı alana ayrılıyor :
Stoklu ve stoksuz olarak.

Stoklu satıcılar kendi ücretlerini ödeyerek üreticiden ya da ihracatçıdan aldıkları malı kendi oluşturdukları online ortamda ya da çeşitli e ticaret desteği sağlayan pazaryerlerinde sergileyerek satarlar .

Stoksuz satıcılar ki buna bir çok ad veriliyor bugünlerde dropshoping gibi. Online ortamlarda ürün satışı gerçekleştirmeyip bayilik veren stok sahipleri tarafından ürünü tedarik etmeden satışını gerçekleştirip bayisine bildirerek ,bayisi tarafından satıcı adına ürünü kargolayan birime sahip satıcılara stoksuz satıcı denir.


Örnek verecek olursak ;
Ben bir bayiyim ve çocuk giysileri satıyorum sizde bir stoksuz satıcısınız. Siz ürünü online sitenizde ya da pazaryerinizde ürünü sergilediniz ve sattınız . Ürünün satışı gerçekleştikten sonra bana ödediğiniz kargo parası ve ürün ücreti karşılığında ben sizin adınıza ürünü müşterinize kargoluyorum bu arada siz hiç bir şeye elinizi sürmeden ödediğiniz ve aldığını ücret arasıdaki farkı cebinize koyuyorsunuz , olay kısaca bu.

Stoklu ve stoksuz satıcıyı sizlere anlatabildiysem konuma devam ediyorum. E ticaret ve e ticaret desteği sağlayan pazaryerleri tüketici ile doludur. Bu tüketiciler ihtiyaçlarını satın almak için çeşitli uygulama ve tarayıcılardan buraya bir şekilde erişmiş ve ihtiyacını karşılamıştır ya da karşılayacaktır. Satıcının bu alandaki avantajını listeleyecek olursam ;


*Müşterisine ürün satarken herhangi bir reklam yapmadan müşterilere ürün satabilmesi , kolay yoldan erişmesi.
*Eğer satıcı kendi platformuna sahipse pazaryerlerine komisyon ödemez cebine kalır.
*Satıcı ürünlerini satarken bir çok vergiden muaf olur.
*Stoksuz satıcıysa hiç bir vergiye elini sürmez aradaki net kar onun olur.
*Stoklu satıcıysa ürün giriş ve çıkışını hızlandırır açıklayacak olursam daha çok ürün alır daha çok satar

Pandemi döneminde değeri daha çok anlaşılan e ticaret ,dükkan açamayan tüm işletmelerin imdadına yetişti diyebilirim. Kurye ve kargo firmalarına baktığımızda bu süreç onlara da yaradı denilebilir.

Dükkan açamayan işletmeler ne yaptı peki bu süreçte?
Aslında birebir gördünüz online ortamdan satın aldığınız çikolatalı kekinize kadar ayağınıza getirdiler.

Yazımı burada sonlandırıyorum eğer bir e ticaret girişiminiz olacaksa bizi takip edin 🙂

Seo Nedir ?

Reactions

0
1
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF