Bilgi Köşesi

Starlink Projesi

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Son üç yıldır basında adını uzay, kripto para, otomobil ve internet kategorisinde sık duyuran Elon Musk, Starlink projesini kullanıma hazırlıyor. SpaceX firmasının dünyanın her yerinden kolay erişilebilen bir internet ağı için kolları sıvamıştı. Hatta yakın zamanda bir çok kullanıcı beta olarak bu deneyimi test etmeye de başladı.

2015 yılında başlayan ve Starlink adı verilen bu projede dünyamızın alçak yörüngesi üzerinde hareket eden uydular ile kablosuz olarak dünyamızla veri akışı sağlanabiliyor. Biraz daha eskiye gittiğimizde ülkemizde Türksat tarafından Uydunet olarak adlandırılan proje de buna benzerdir. TV sinyalleri ile beraber veri akışı sağlayarak kullanıcılara kablosuz bağlantı sağlıyor. Fakat kullanıcılar hava durumundan ve çeşitli doğal etkenlerden dolayı verim alamadıkları için pek tercih edilmiyor. Amerikalı şirket benzer projeyi geliştirerek yeniden satışa sunmaya hazırlanıyor. Böylece ilerleyen zamanda bir neslin internet aboneliği taşıma, abonelik sonlandırma gibi işlemleri hatırlamayacak. Hatırlasa bile duygulanacağı bir dönem yaklaşıyor.

Gerçek kablosuz taahhütsüz internet

Evlerimize metrelerce kablo ile ulaşan internet neslinin sonlarına geliyoruz. Starlink projesi gerçek kablosuz ve gerçek taahhütsüz interneti kullanıcısına sunuyor. Tek seferlik satış ve içeriğinde modem, uydu ve bağlantı kabloları çıkan bir paket olacak. Böylece kullanıcılar nereye giderse interneti de yanında taşımış olacak. Öyle ki kablosuz GSM sinyalleriyle sağlanan ama taşınmaz olan 4G modemleri de tarihe gömecek gibi.

Firmanın diğer iddialı açıklaması şu ki kullanıcılar bağlantı paketini satın aldıktan sonra taahhüt altında olmayacak. Yani kullanıcılar ücretini ödedikleri zaman hizmetten yararlanabildikleri gibi ödemedikleri zamanda herhangi bir faturadan mesul olmayacaklar.

Starlink projesi tehlikeli mi?

Bazı uzmanların Starlink üzerinden tehlikeli olabileceği yönünde çeşitli eleştirilerini görüyorum bunlardan bir kaçı :

  • Yoğun uydu sayısından dolayı alçak yörüngede oluşturduğu risk
  • Yörüngedeki uyduların ülkeler üzerinden geçerken çeşitli gizliliği ihlal edebileceği
  • Kullanıcılara özel bilgilerin istenerek ya da istenmeden üçüncü şahıslarla paylaşılabileceği

Teoriler üzerinde kafa yoran uzmanlar SpaceX firmasını eleştiriyorlar. Zira alçak yörüngedeki ve sürekli hareketli uyduların dünya etrafındaki diğer uyduları ve görevleri engelleyeceğinden endişeliler. Aslında konu üzerinde biraz düşününce haksız sayılmazlar. Dünyamızın binlerce uydu tarafından kuşanması ve olası bir tehlike senaryosunda durum iç açıcı değil. Hem ülkelere ait iletişim uydularının hem de dünya dışına olası bir seyahat veya kargo taşıma esnasında kazaların büyük ve maliyetli riskler taşıdığı yönünde bir çok teori var.

Diğer bir teori de bu uyduların dünyamızı izlediği yönünde. Binlerce uydu üzerinden izlenebileceğimizi düşünen insanlar askeri olarak bunu bir risk görüyor. SpaceX’in Starlink projesindeki uyduların gözetleme değil sinyal-iletişim uyduları olduğu yönünde çeşitli resim ve incelemeler mevcut.

Peki Facebook ve WhatsApp’ın yakın zamanda yaşadığı gizlilik sorunu Starlink projesinde de yaşanacak mı? Projede var olan uydular sürekli olarak dünya üzerinde olacak. Bu uydular kullanıcılar ve veri iletişim noktaları ile haberleşerek arada kablosuz bir bağ kurmaya çalışacak. Peki kullanıcıların sürekli işlenen verileri bu konuda bir gizlilik sorunu çıkarır mı?Şimdilik bu konuda tam olarak bir şey söylemek mümkün değil.

Proje için yörünge etrafında takım yıldızı olarak gezen uyduları her geçen ay daha fazla arttırarak projeyi bir an önce tüm dünya üzerinde hayata sokmaya çalışan SpaceX günümüzde beta olarak bazı ülkelerde kullanıma sundu.

İlk merak edilen kullanıcıların aldıkları hız ve gecikme değerleriydi. Öyle ki kullanıcıların özellikle oyuncuların en çok rahatsız olduğu gecikme değerindeki artışlar Starlink projesinde olmayacak gibi duruyor.

Beta sunulan Starlink ortalama 70 Mbps indirme , 30 Mbps yükleme hızı sunarken gecikme değerleri Youtube ve TikTok gibi platformlara yüklenen içeriklerde 15-20 ms arasında seyrediyor.

Beta olarak sunulmayan ülkelere starlink.com üzerinden ön başvuru yaparak kullanıma açılmasından itibaren ilk sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Starlink projesi her ne kadar eleştiri alsa da günümüzde kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşıyacak ve internet için yeni bir başlangıç olacak.

Counter - Strike Vuruş Kesitleri
Wolfteam | Vuruş Kesitleri | GranPATRON

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF