Teknoloji

EV AĞLARINDA GÜVENLİK ARTTIRMA

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

İnternet üzerinde güvenlik hepimiz için önemlidir. Her internet kullanıcısı öncelikle bir internet servis sağlayıcısı (İSS) ile anlaşır. Bu anlaşma sonucu evimize, bir internet bağlantısı ve bir de modem kurulumu yapılmakta. Bir çok kullanıcı, servis sağlayıcısının kurulumu sonrasında modemine elini sürmemektedir. Yıllarca standart ayarlarda ve üzerinde mevcut gelen şifre ile kullanımı devam eder. Fakat kullanıcı, burada yapmadığı bir kaç adım yüzünden verilerinin sızdırılmasına müsaade etmektedir.

Modem seçimi ve ayarları

Kullanıcı olarak size uygun kalitede bir modem seçmelisiniz. Bant genişliği, kablosuz sinyal kuvveti ve diğer özellikleriyle kendinize özgü ya da internet servislerinin sağladığı standart modemleri kullanmanız, internet performansı açısından önemli bir etkendir. Ancak daha sonra servis sağlayıcılarının ya da kendi satın aldığınız ağ ürünlerindeki standart ayarları değiştirmelisiniz. İSS tarafından evinizde hazır olarak kurulumu biten ağınız için bazı ayarlar yapmalısınız.

  1. Modem arayüz şifresi değiştirme
  2. Modem ağ şifresi değiştirme
  3. Misafir ağı kullanımı
  4. WPS teknolojisi

Modem arayüz şifresi değiştirme

Her modemde, kullanıcıların kendi ayarlarını ve ağ ayarlarını yapmamız için bir panel bulunur. 192.168.1.1 ya da 192.168.1.2 olarak değişiklik gösteren bu erişimi kolay arayüzün, standart şifresini değiştirerek işe başlayın. İnternet servis sağlayıcıları ve modem üreticileri, burada her modeme aynı şifreyi koyduğundan değişiklik yapmanız sizi koruma altına alır.

Modem ağ şifresi değiştirme

Genelde modemin alt tarafındaki etikette olan mevcut şifre kullanılmaktadır. Kullanıcılar, internet kurulumu sonrası modemlerine kendilerine özgü şifre belirlemeliler. Bu işlem sizin ağ güvenliğiniz için önemli olup şifrenizin kolay bulunmaması için büyük bir adımdır.

Misafir ağı kullanımı

Evinize gelen herkesle, mevcut ağın şifresini paylaşmayın. Bu, yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Bilinçsiz çoğu kullanıcı, modem ağı şifresini bir başka yerde kullandığı şifreyle aynı yapmakta. Unutmamak için yapılan bu hata size pahalıya patlayabilir. Banka şifrenizi, modem ve sosyal medya şifrelerinizi öncelikle birbirinden farklı yapmanız sizin faydanızadır.

Evinize gelen misafirler için modeminizden misafir ağı ya da SSID2 ağını açmanız, sizin adınıza daha yararlıdır. Mevcut ağınızı paylaşmadan kısıtlı ve farklı bir sinyal üzerinden misafirinize şifre paylaşımı yapabilirsiniz. Misafiriniz ayrıldıktan sonrada kapatabilirsiniz. Böylelikle size ait şifreyi, kimse ile paylaşmamış olursunuz.

WPS teknolojisi

WPS bir çok modemde standart olarak açık gelir. Bu kullanışlı teknoloji evimizde olsa da kullanımı, yok denecek kadar azdır. Bir çoğumuz modem üzerinde bulunan WPS tuşunun ne işe yaradığını bile bilmeyiz. WPS diğer aygıtlar ile modeminizin hızlı eşleşip şifre girmeden bağlantı kurmasını sağlar.

Bu teknoloji, -her ne kadar yararlı olsa da- kullanılmıyorsa kapatılmalıdır. Brute force saldırıları, genelde WPS pinleri ile yapılır. Bu pinlerin üretim algoritması yazılımcılar tarafından çözüldükten sonra sırayla pin üretilip denenir. Böylelikle WPS teknolojisi açık cihazlar tehlikeye girer. Bunun için kullanmadığınız bu özelliği modem arayüzünden kapatmanız sizin yararınıza olur.

Peki bu güvenlik önlemleri bizi nelere karşı koruyacak?

Bu yazıyı okuyup buraya kadar geldiyseniz bana bu soruyu sormanız normal. Bu sıraladığım basit ama oldukça önemli olan tedbirler sizin verilerinizi korumanızda yardımcı olacaktır. Bir çoğumuz evimizde yazıcımızı, sabit depolama diskimizi, evimizdeki robot süpürgeyi ve diğer aygıtları ağ üzerinden veri paylaşımına açarız. Bu durumda yukarıdaki önlemleri almayan kullanıcılar sorunlarla karşılaşabilir. Mesela evinizde kurulu güvenlik kamerasını sizden başkasının da izleme riskini ya da depolama aygıtınıza, bilgisayarınıza virüs yerleştirerek sizden dışarı veri akışı sağlanmasını ele alırsak gizliliğiniz ve güvenliğiniz bu konuda tehlikede denebilir.

SSD Aygıtından Ses Gelir Mi?
Valorant VAN9001 Hatası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF