Bilgi Köşesi

Evde Radyo Yayını Yapma

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Pandemi döneminde evde geçen uzun zaman ve başa vuran işsizlik sizi buraya getirmiş olabilir.Evde radyo yayını yapma fikri zaman geçireceğiniz hoş bir hobi olabilir.

Evde Radyo Yayını Yapmak İçin Gerekli Ekipmanlar Neler ?

1-) Domain ve Hosting

Radyo yayını yaparken kullanıcılarınızın ziyaret edip dinlemesini kolaylaştırmanız için internet üzerinden bulabileceğiniz ücretli ,ücretsiz hazır php radyo scriptlerini kurarak kendinize has web sayfası oluşturabilirsiniz.

2-) Radyo Hosting

Evde radyo yayını yapmak için gerekli temel şeydir kendisi.İki tür radyo hosting bulunmaktadır :
*Auto Dj Özelliğine Sahip
Bu özellikle satın aldığınız radyo hostinginizde depolama alanıda tanınacaktır sizler için. Bu depolama alanına yükleyeceğiniz müzikleri siz yayında olmasanız bile bu özellik sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar müzik dinlemeye devam edecektir.
*Sadece Radyo Ip ve Portu Verilen Hizmetler
Bu özellikte satın aldığınız hosting hesabınız sadece sizlere yardımcı programlar sayesinde yayında olmanızı sağlar. Bilgisayarınızı kapattığınız an yayın durur.

İhtiyacınıza uygun radyo hosting seçip satın almanızı tavsiye ederim Evde radyo yayını yapmak sizin için bir hobiyse kullanmadığınız bir bilgisayarınıza shoutcast yazılımını kurarak ve modeminizden ıp ile port açıp sabitleyerek hostinge para vermedende yayın yapabilirsiniz.

3-) İstek Hattı

İnternetten radyo yayını yapmanın diğer bir kuralıda kendinize özel ya da sosyal medyada kullanıcılar ile iletişim halinde olmanızdır. Sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız paylaşımlar altına mesajlar da alabilirsiniz ya da istekmatik gibi ücretsiz istek hattı hizmeti veren sistemlere de dahil olabilirsiniz.Böylelikle internetten radyo yayını yapmanın tadına varabilirsiniz.

4-) Radyo Yayın Programları

Benim size tavsiye edebileceğim üç tane sorunsuz internetten bulabileceğiniz radyo yayını yapmanızı sağlayan radyo yayın programları var.

Radioboss,Sam Broadcaster ve Solea bu üç radyo yayın programları da ücretsiz olarak orjinal sitelerinden indirebilirsiniz. Ücretsiz versiyonlarıda evde yayın yaparken fazlasıyla iş görüyor.

5-) Yayın ekipmanları

Evde mikrofonlu telefon ya da bilgisayar uyumlu kulaklık varsa bilgisayarınıza bağlamanız konuşma esnasında sesinizi dinleyiciye yeterli biçimde göndermenizi sağlayacaktır masraf etmek istersenizde orta düzey 300-500 lira arası rüzgarlık ve standa sahip mikrofonlarda mevcut.

Tavsiyelerim

Evde radyo yayını yapmak fikri oldukça güzel bir hobi olabilir. İnsanlar ve büyük oluşumlar yıllardır internetten radyo yayını yapmaya özgürce devam ediyor.Sizlere tavsiyem dinleyicilere seslenirken müziğin sesi sizin sesinize karışmamalı bunun için yayın esnasında kulaklık ve mikrofon şart yani bilgisayarın hoparlörü ve mikrofonu yeterli olmayabiliyor.

Bir diğer tavsiyemde eğer para harcamak istemiyorsanız shoutcast’ın sitesinde ücretsiz radyo host sağlanabiliyor ya da ufak bir programı sayesinde bilgisayarınıza sabit ıp atayıp modem üzerinden port açarak ‘da bilgisayarınızı radyo hosting’e çevirebilirsiniz bu programın hiç bir zararı yoktur işiniz bitince silin gitsin.

Soru sorabilirsiniz ,bu tür işlerinizde sizlere yardımcı olmak isterim. Esen kalın.

Wordpress de Çok Eklenti Zararlı Mı ?
Exxen başarısızlık mı ?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF