Teknoloji

Exif Nedir ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Exif, Exchangeable Image File cümlesinin baş harflerinin kısalması olan Türkçe karşılığı değiştirilebilir görüntü dosyasıdır. Daha çok fotoğrafçıların ve fotoğraf ile ilgilenen kişilerin ilgilendiği bu bilgi havuzu genelde çekilen fotoğraflar hakkında detaylı bilgiler içermektedir.

exif nedir
exif nedir

Fotoğrafçılar Exif bilgilerine çeşitli araçlar üzerinden erişebilmektedirler ve bu alan düzenlenebilmektedir. Fotoğraf hakkında ve fotoğrafçı hakkında bilgiler içeren bu alan kullanıcılara fotoğrafı çeken kişiyi ,fotoğrafı çeken makineyi ve fotoğraf karesi üzerinde kullanılan değerleri aktarır.

Exif yararlı olduğu kadar zararlıdır. Fotoğrafçılarda aşçılar gibi bazı yemeklerin tariflerini vermek istemeyebilirler bu alanı bu yüzden temizler ya da değiştirirler aynı zamanda fotoğrafçının konumu ve kim olduğu hakkında da çeşitli bilgiler içerebiliyorlar bu yüzden bir çok sosyal medya platformu bu bilgilerin doğurabileceği sakıncalardan korunmak adına resimlerin Exif bilgilerini temizlemektedir . Online platformlar ve web siteleri üzerinden resim paylaşan kişilerinde Exif bilgilerini temizlemeleri tavsiye edilmektedir.

Exif bilgileri nasıl kaldırılır veya değiştirilir ?

Windows ve Mac kullanıcıları resim üzerinde sağ tıklayıp özellikler bölümünden detaylara erişerek resmin Exif bilgilerini düzenleyebilirler.

Picoin Nedir ?
AliExpress Kes Onu Kampanyası

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF