Bilgi Köşesi

GİZLİ HESAPLARI GÖRMEK NE KADAR GÜVENLİ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Gizli hesapları görmek veya arkadaşının rehberindeki kendi adını merak edenler için bir çok web sitesi, mobil uygulama ve program internet üzerinden yayınlanıyor. Kullanıcılar için ücretli/ücretsiz şekilde erişilebilen bu ağ hemen hemen her stalklamak isteyeni içine çekiyor. Bu anlatacağım sistem genelde İnstagram üzerinden “gizli hesaplarda ne var” deyip görmek isteyenleri, çeşitli uygulamalar ile rehberine “arkadaşlarım beni nasıl kaydetmiş, bakayım” diyenleri ilgilendiriyor.

Stalklamak, birini habersizce takip etmek manasında kullanılan modern bir sözcük. Teknolojinin günlük hayatta her açıdan etkileri mevcut. Bunların en yaygın olanı da bir şekilde psikolojik olarak merak etme güdüsü. İnsanlar günlük hayatta standart yaptığı işleri bile takipçileriyle paylaşabiliyor. Influencer adıyla anılmayı seven bu kişiler kendi takipçileriyle sürekli günlük yaşamlarında yaptıklarını paylaşıp tavsiyelerde bulunuyor. Takip etme ve edilmenin önü hiç kapanmayan sosyal mecralar, bazen aşırılığa kaçılmasına neden olabiliyor.

Bunların dışında hesapları gizli ve takip edilmeye müsait olmayan kullanıcılar da mevcut ki değerli olan da bunlar. Sebebi çok olsa da bu gizli hesaplara girmek ve içeride ne olduğunu görmek isteyenlere hizmet eden bir çok zararlı yazılım mevcut. Yazılımlar isteyene istediğini verirken kendi istediğini de elde etmek üzerine kuruludur. Yani kısaca Alman usulü demek doğru olur.

Günümüzde avını bekleyen bir çok avcı insanların psikolojik açıklarından yararlanır. İstemek duygusu ve elde etmenin verdiği hazzı herkes yaşamak ister. Eğer bu aşırı derecede olmuşsa tuzağa düşmeniz an meselesi. Sistem denizde ağ atmış balıkçıya benzetilmekte. Balıklar -daha doğrusu stalkerlar- bu ağın içine dolduğu an bir anda yukarı çekilip ortamdan alınıyor. Toplanan bu hesaplar amacı dışında kullanılmak üzere kenara alınır.

Sistem tam olarak nasıl işliyor?

Sistemin kullanıcıya sunduğu hizmet şöyle işliyor: A,B ve C kişilerini ele alalım. B ve C kişileri A kişisini takip ediyor. Fakat B kişisi C kişisinin profilini merak ediyor. Bu uygulamayı kullanmaya başlayan B kişisi daha önce bu uygulamayı kullanan başka biri sayesinde C kişisinin profilini görebiliyor. Fakat B kişisi hem kendi profilini hem A kişisinin profilini hem de takip ettiği diğer kişilerin profilini bu uygulamaya servis etmiş oluyor. Uygulama tüm bilgileri bir havuzda biriktirip soran oldukça gösteriyor. Aynı zamanda soran kişiden de havuzu doldurmaya devam ediyor.

Zararları neler?

Uygulamalar iki şekilde çalışır. Sizden kullanıcı bilgilerinizi alır ya da bazı uygulamalar aracılığıyla hesabınız üzerinden onay vermenizi ister. Arka planda ne yaptığına gelecek olursak bunun senaryosu oldukça geniş. Hesabınızla sizden habersiz mesajlar atabilir, paylaşımlar yapabilir, bot hesap olup başkalarını takip etmeye başlayabilir. En kötüsü de hesabınız elinizden gidebilir. Bir diğer senaryo ise telefonunuza erişip içerisindeki telefon numaralarını ve diğer özel bilgileri toplamasıdır. Yani siz “arkadaşınızın sizi nasıl kaydettiğini” görmek için rehberinizdeki herkesi uygulamaya veriyorsunuz.

Bu tür sistemleri kullanmanızı tavsiye etmemekle beraber çevrenizde kullanan kişileri de uyarmanızda fayda görüyorum. Uygulama kısa sürede zararsız olabilir ama ilerleyen zamanlarda ne gibi sorunlar çıkartacağını bilemeyebiliriz. Sorun konusunda kafamdaki senaryolar oldukça geniş. Bu yüzden internette bu tür tuzaklardan uzak durmakta fayda var.

Şuan Windows 11 Yüklemek Doğru Mu?
İnstagram Gizli Hesapları Görme Uygulaması Güvenli Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF