Teknoloji

GOOGLE KENDİ İŞLEMCİSİNİ GELİŞTİRİYOR

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Android dünyasının sahibi Google kendi işlemcisini geliştiriyor. Birçok telefon üreticisi mevcut. Tabii bunların birkaçı kendi işlemcisini ve çekirdeğini geliştirebiliyor. Üretici dünyası temel olarak üretenler ve temin edenler olarak ikiye ayrılıyor. Bir çok telefon üreticisi mevcut fakat kendi altyapısına sahip üretici çok az. Google bu konuda artık üretici olmayı seçiyor. Kendi altyapısına sahip ve yıllardır zirvedeki yerini bırakmayan Apple’a rakip doğacak gibi.

Bilindiği üzere iOs işletim sistemlerinin dışında, Intel’den vazgeçip Mac cihazlarda ARM tabanlı Silicon M1 işlemcilere yönelmesi Apple’ın büyük kozu. Çünkü Apple bu işlemcilerde ısınma sorununu kaldırıp daha yüksek verimlilik elde edecek. Aynı şekilde Apple, TSMC ile işbirliği yaparak iPhone cihazlara işlemciler üretmeye devam ediyor. Fakat yakın zamanda kendi işlemcisini üretip sadece kendi kullanan bir şirket daha doğdu. Ambargo sonrası çıkarttığı işletim sistemi konusunda henüz başarılı olamasa da Kirin işlemcilerin performansı, Huawei cihazlarda ortada. Samsung ise üretip satışını yaparken aynı zamanda dışarıdan farklı üreticilerin işlemcilerini temin edebiliyor. Diğer Asus, Xioami, Poco gibi telefon üreticileriyse tamamen dışarıdan temin ediyor.

Nvidia, Intel, Qualcomm gibi şirketlerden mühendisler toplayan Google, sadece telefon değil tablet ve dizüstü bilgisayarlara kadar kendi işlemcisini kullanmayı hedeflemiş durumda. Bu konuda şirket Samsung ile de işbirliği içerisinde olacak. İlk CPU, 5 nanometre üretim tekniğiyle Samsung firması tarafından üretilecek. Gpu kanadında da Arm’ın Mali serisi kullanılacak. Şuan bu konuda çok söylem varken cihazlar hakkındaki en iyi detayı Google açıklama yaptığında göreceğiz.

Peki Google neden kendi işlemcisini geliştirmek istiyor?

Google yazılım kanadında güç sağladığı gibi üretim kanadına da yoğunlaşmış gibi duruyor. Kendine ait Pixel telefonlar ile büyük başarılar yakalayan Google -Apple’ın şuanda olduğu gibi- tek üretici olmak istiyor. Çünkü Kendi CPU ve yazılımını üreterek daha düşük maliyetlerle daha yüksek verim almak her şirketin hedefidir. Premium işlemci maliyetleri oldukça yüksek. Piyasada çeşitlilik elde etmek ve bu çeşitliliğin getirdiği rekabet ortamında bulunmak şirketler için önem arz ediyor.

Google CPU konusunda deneyimsiz değil. Youtube sunucularında kullanılan CPU ve GPU’lar yine Google tarafından geliştirilen yüksek performanslı işlemcilerdir.

Temel olarak baktığımızda Google kullanıcı odaklı düşünüyor. Telefon üreticisi firmalar için yazılım geliştirmek ve onu yayınlamak büyük teferruat. Çünkü bu konuda işlemci üreticisinin de sürücü ve yazılım kanadında katkı sağlaması gerekmekte. Bu konuda tüm ipleri eline alarak daha hızlı üretim sağlayıp piyasadaki hakimiyetini kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler yapıp arttırabilir.

Tek üretici olmanın faydaları neler?

Yıllardır bunun kaymağını yiyen Apple, diğer üreticilerden her konuda şimdiye kadar farklıydı. Kendi mimarisine sahip işlemci ve buna uygun yazılım geliştirmek “ipleri elde tutmak” demektir. Kendi yazılımına uygun işlemciler üreten Apple, kullanıcı deneyimi dışında başka şeye kafa yormak zorunda kalmıyor. Çünkü yazılımına uygun işlemci mimarisini de hazırlayabiliyor. Bu da Apple’ın piyasada var olan cihazlarına zaman ayırabilmesini ve anlamasını sağlıyor. Kullanıcı deneyimi tam olarak bu noktada çok önemli. Bir sonraki seriye hazırlanırken bir önceki cihazlarındaki hatayı çok kısa sürede kapatabilen Apple, tüm sorunları kendi bünyesinde hızlı şekilde çözebiliyor.

Google bu noktada hem maliyeti azaltıp hem de tüm ipleri eline almak istiyor. Dünyada Apple cihazlar dışındaki tüm cihazlara Android yazılımını sağlayan Google, kendi cihazlarında sürprizler yapabilir. En önemlisi cihazlarına daha büyük yatırımlar yaparak kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşır. Zaten halihazırda piyasadaki Android cihazlardan veriler toplayabilen şirket, büyük yatırımlarla daha büyük sonuçlar elde edecektir.

Sonuç olarak yazılım üretme konusunda rakip olduğu Apple şirketine, kendi altyapısında geliştirdiği cihazlarıyla da rakip olacak gibi. Google bu konuda Android işletim sistemini kendine özel geliştirebilir ve bunu kendine has şekilde kullanıcılara sunabilir.

Pardus Nasıl Kurulur ? (Resimli Anlatım)
Wolfteam | Vuruş Kesitleri #2 | GranPATRON

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF