Bilgi Köşesi

Güncellemeleri Kapatmak Doğru Mu?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Güncelleme alan cihazlardaki güncellemeleri kapatmak doğru mu? Cep telefonu, bilgisayar, tablet ve artık günümüzde akıllı ev eşyalarının da güncelleme aldığı zamanda ilerliyoruz. Her ay sürekli gelen güncellemeler biraz kotamızı zorlayabiliyor aynı şekilde tam oyuna girecekken gelen güncelleme canımızı sıkabiliyor.

Güncellemeler Neden Gönderilir?

Uygulamaların ya da cihazın üreticisi tarafından gönderilen güncellemeler genelde var olan bir eksikliği tamamlamak adına ve bir önceki sürümden edinilen tecrübeleri bir sonrakinde iyileştirerek gönderilir. Güncellemeler güvenlik, performans ve yenilik getirmek adına gönderilir.

Temelde bir bilgisayar kullanıcısının güvenliği ve performansı bir sonraki sefere yine o markayı seçebileceğini gösteren ince detaylardan biridir. Kimse bir kaç ay sonra yavaşlayan ve güvenlik zafiyetleriyle dolan bir cihazı kullanmak istemez. Üreticiler cihazlarında eksik gördüğü ya da sonradan fark ettiği tüm sorunları güncellemeler sayesinde çözebilir.

Günümüzde Bilgisayarlarında en güncel Mac ve Windows kullanan kullanıcıların %50 ‘sinden fazlası güncelleme yapmamaktadır. Mobil cihazlarda ise Ios işletim sistemli cihazların %80’ni en güncel sürümü kullanırken bu durum Android işletim sisteminde %1 seviyelerindedir.

Güncellemeleri Kapatmak Doğru Mu?

Güncellemeleri kapatmak doğru bir yöntem değildir. Güncellemeleri kapatmış bir kullanıcı var olan tüm güvenlik ve sistem sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Güncellemeler bu tür sorunları ortadan kaldırmak için gönderileceğinden dolayı eğer yapılmazsa bir çok konuda tehlike altında kalabilirsiniz. Var olan sistem açıklarından yararlanabilen virüsler özelinizi bir başkasıyla paylaşabilir. Aynı şekilde sistemde oluşabilecek bir hata yüzünden var olan tüm kayıtlarınız bir anda havaya uçabilir. Bu yüzden güncellemeleri kapatmak doğru değildir.

Güncel olmayan her donanım ve yazılım zamana ayak uyduramaz ve bir şekilde yenik düşer. Gelen güncellemeler de zaten cihazlarınızın bütün olarak o ana ayak uydurması ve size en üstün performansı vermesi için gönderilir. Halk arasında bilinen güncellemeler yavaşlatır, cihazınızı bozar sözü bir noktada hurafeden başka bir şey değildir.

Güncellemeler Nasıl Yapılmalı?

Güncellemeler yayınlandıktan sonra mümkünse internet ortamındaki forum ve diğer sitelerdeki kullanıcıların yorumlarını alarak yapılmalı. Eğer güncelleme esnasında yada güncelleme sonrası karşılaşılan sorunlar varsa burada görerek üreticinin bu sorunu düzeltmesini beklemelisiniz.

Genelde Windows işletim sisteminde çok karşılaşılan bu sorun için kullanıcılar çeşitli grupları ve teknoloji sitelerini takip ediyor. Böylelikle herhangi bir sürprize karşı kendilerini koruma altına alıyorlar.

Trendyol Benzeri Wordpress Tema
Chia Coin Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF