Bilgi Köşesi

IDS Sistemleri Nedir ? (HIDS-NIDS)

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

IDS sistemleri sistem güvenliği sağlamak için kullanılır. Kısaltmanın açılımı Intrusion Detection Systems ‘dir. Sistem içerisinde var olan ağ ve bilgisayarları takip ederek çeşitli ihlal, sızıntı ve diğer sorunları gözetler.

IDS kötü emelli faaliyetleri, sistem güvenliğinin tamlığını riske sokabilecek ihlalleri tespit etmek için ağları ve bilgisayarları izler.

IDS cinsleri, tek bilgisayarlardan büyük ağlara kadar spektrum gösterir. En yaygın sınıflandırmalar, ağ atak tespit sistemleri NIDS ve ana bilgisayar tabanlı atak tespit sistemleridir HIDS. Ehemmiyetli işletim sistemi dosyalarını izleyen bir sistemdir.

IDS türleri ikiye ayrılır : HIDS ve NIDS

IDS Sistemleri
IDS Sistemleri

HIDS : Açılımı Host-Based Intrusion Detection Systems demektir. Tek bir bilgisayar içerisinde çalışır. Ağ üzerinden bilgisayara gelen ve giden bağlantıları kontrol eder. Gelen trafiğin sistemde oluşturduğu etkileri gözetler.

NIDS : Açılımı Network Intrusion Detection Systems demektir. Ağ üzerine bağlı aygıtları, bilgisayarları ve diğer bağlantıları izler. Aygıtlar üzerinden gerçekleştirilmesi muhtemel tehlikeleri engellemek amaçlı kullanılır. Genelde ağ trafiğini daha verimli izlemek için bağlantıların ortak olduğu stratejik noktalara konulur.

IDS Nerelerde Kullanılır ?

İnternet gibi dış bağlantıları yada çift yönlü bağlantıya sahip olan bilgisayarlarda, özel sistem ağlarında kısaca bilgi güvenliği istenilen ve takip altında tutulması gereken tüm sistemlerde ve ağlarda kullanılır.

Ücretsiz UBER Aşı Kodu
Pardus Nasıl Kurulur ? (Resimli Anlatım)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF