Teknoloji

İki Adet RAM Takmak Neden Önemli?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Bilgisayarlara tek slot yerine iki adet RAMtakmak neden önemli bundan bahsedeceğim. 16GB yerine 8+8GB takılması tavsiye edilmektedir. Bunu anakart, işlemci üreticileri desteklemektedir. Tek slot bağlanan RAM ile iki slot bağlanan RAM arasındaki fark nedir bundan bahsedeceğim.

Dual Channel RAM Takmak Neden Önemli

İki Adet RAM Takmak Neden Önemli ve Dual Channel RAM Bellek Nedir?

Günümüzde kullanıcıların bellek kanalları çift(dual), üç(triple), dört(quad) olarak ayrılır. En yaygın olanı çift bellek kanalı olan anakartlardır. Fakat günümüzde yüksek verimli anakartlar da bu kanal miktarı dört olabiliyor. Dual channel yani çift bellek teknolojisi tüm anakartlar da mevcuttur. Bilgisayarların CPU ile bellek veri yolu arasındaki iletişimi kuran bu kanallar iletişimi hızını arttırmaktadır. Tek kanal ile çoklu kanal teknolojisi arasındaki en temel fark veri akışı birden fazla yoldan sağlanıyor olmasıdır. Bu da verilerin hızlı biçimde CPU ve Bellek iletişimini sağlaması manasına gelir.

Dual channel yani çift kanal teknolojisinden yararlanabilmek için bunu işlemci mimarisinin ve RAM belleklerin desteklemesi gerekmektedir. Aynı şekilde çift kanal teknolojisinden yararlanabilmek için gecikme(CL), frekans(MHZ), Kapasite(GB) uygunluğu da önemlidir. Birbirinden farklı özelliklere sahip RAM’ler dual channel özelliği sağlamazlar.

Chipset Sürücüsü Güncelleme Driver Kurma Windows 11
Evde Radyo Sunucusu Nasıl Kurulur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF