Web

İnode Nedir ?

İnode Nedir ? İndex Node kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir terimdir İnode. Linux işletim sistemindeki dosyaların verilerini çekmektedir üzerinde ifade ettiği...

Yazar Arif ·
İnodes Limiti

İnode Nedir ? İndex Node kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir terimdir İnode. Linux işletim sistemindeki dosyaların verilerini çekmektedir üzerinde ifade ettiği rakamlarda bu dosyaların sayılarını göstermektedir. İnode sorunu olarak ifade edilen sorunda genelde kullanıcıların sunucularındaki İnode sayısı sınırına ulaşmalarıyla başlar. Bu sınıra ulaşan kullanıcılar dosya yükleme alanları halen müsait olsa dahi dosya yükleyemezler çünkü İnode yani dosya sayısı limitleri dolmuştur.

Bu sorunla kimler karşılaşır ?

Sanırım WordPress kullananlar inceden bir gülümsedi.Wordpress gibi platformlar sayfa içi yada yazı içi seo için resimleri uygun hacim ve görsel boyuta bölmektedir bu da aynı resimden bazen 8 bazende 20’e yakın kopya demek oluyor böylelikle WordPress ‘de inodes sorunu meydana geliyor.Bunun için Stop Generating Unnecessary Thumbnails eklentisini kurarak çözüm bulabilirler.

Dosya sayısının artması performansı düşürür mü ?

Hayır, düşürmez. Aslında cevabı bu kadar basit ama merak edenler için açmam gerekirse bu genelde çoklu kullanıcıların olduğu sunucularda kullanılan bir metottur. Bunun kullanılmasının sebebi kullanıcıların bazı şeyleri suistimal etmesini önlemek.

Daha önce hiç başına gelişmeyip merak edenler

Bu durum başınıza daha önce gelmemiş olabilir ama merak edip inode sayınızı merak ettiyseniz C panel ‘den inodes sayısını kontrol edebilirsiniz bu değerler sağ tarafta İSTATİSTİKLER bölümünde yer almaktadır.

Yazar Arif
Aklıma gelenleri postlara döküyorum Profile Git

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir