Teknoloji

İntel lGA1200 B410 TPM Açma İşlemi

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

İntel lGA1200 türü soket uyumlu işlemciler için B410 chipsetinde TPM açma işlemini anlatacağım. Kullanacağım anakart BİOSTAR marka fakat arayüz hemen hemen her b410 anakartta aynıdır. Bu yüzden işlemleri gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

TPM Açma İşlemi

Bios menüsü ekranı

Klavyemizden DELETE tuşuna bilgisayarımızı başlatırken ard arda basıyoruz. Ardından BİOS menüsü açılıyor. BİOS menünüzün eğer kolay ekran bölümü açılırsa F7 tuşuna basın ve gelişmiş ekran bölümüne geçin. Yukarıdaki resimde gelişmiş ekran bölümünden Advanced sekmesine geçiyoruz.

Bios menüsü advanced sekmesi

Advanced menüsünden Trusted Computing menüsüne geçiyoruz.

TPM 2.0 UEFI SPEC Version

Açılan menüde TPM 2.0 UEFI Spec Version sekmesine geliyoruz. Burada ENTER tuşuna basıyoruz.

TCG_2

Açılan ekranda karşımıza TPM modülünün iki ayrı versiyonu çıkacak. Bunların TCG_1.2 versiyonu standart anakart üzerinde gelir. Bunu TCG_2 yada TCG_2.0 versiyonuna çekiyoruz. İşlemimiz bitince F10 yapıp gelen uyarıya onay veriyoruz ve sistem yeniden başlıyor.

Biostar b410 chipsetli anakartımız üzerinden TPM 2.0 versiyonunu aktif ettik. Artık This PC cant run Windows hatasını almayacağız Windows 11 kurulumu esnasında. Bu işlem her chipset üzerinde değişiklik gösterir. AMD ve İntel sistemlerin kendi içinde anakart chipsetlerin de dahi seçenekler farklıdır. Bunu göz önünde bulundurun.

İşlemimiz bittikten sonra TPM özelliğinin açıldığını teyit etmek isterseniz buradaki yöntem ile açıldığına bakın : Anakartımızın TPM Özelliği Var Mı?

Windows 11 UEFİ USB Hazırlama işlemi içinde burayı ziyaret edin : UEFI Windows 11 USB Hazırlama

Disk Nasıl Bölünür?
Basit Virüs Tespit Etme

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF