Teknoloji

İşlemcilerdeki Cache Bellek Ne İşe Yarar ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

İşlemcilerdeki cache bellek ne işe yarar merak ettiniz mi ? Çoğu zaman işlemci üreten şirketler bu ibareyi ürünlerinin özellik bölümünde belirtir. Peki kullanıcılar satın alırken bu bellekleri önemsemeli mi ne işe yarıyor kısaca bunlardan bahsedelim.

İşlemcilerdeki Cache Bellek Ne İşe Yarar ?

L1 ,L2 ve L3 olarak işlemcinin frekans değeri ve çekirdek sayısına göre yeterli miktarda bulunur. Önceleri anakart üzerinde bulunsa da 2000’lerden sonra artık işlemcinin kendi bünyesinde bulunmaktadır . Cache bellekler işlemciler üzerinde etkili öneme sahip alanlardır . Yüksek depolama alanlarına sahip değillerdir fakat yüksek okuma ve yazma hızlarına sahiptirler.

Cache bellekler ram ve harddiskler ile benzer işi yaparlar. Hdd gibi depolar ama ram gibi sanal hafızaya sahiptir yani hdd gibi depolamaz bilgi ile işi bitince,elektrik kesintilerinde hemen siler. Cache bellekler Hard diskler ile kıyaslandığında çok çok hızlı okuma ve yazma değerleri vardır.

Cache bellekler elektronik aletler üzerinde işlerinizin daha hızlı ilerlemesini sağlamak için yer alır basit örneklerle ilerleyecek olursak ziyaret ettiğiniz bir sitenin ya da açmak istediğiniz bir arşivin en başta yavaş fakat ikinci deneme de hızlı açılmasını sağlayan sistemdir. İlk ziyaretiniz esnasında verileri okuyup depolayan bellekler ikinci ziyaretiniz esnasında tekrar okumadan var olanı karşınıza çıkarır buda size büyük zamanlar kazandırır.

Her işlemcilerin bünyesinde çeşitli boyutlarda bulunan bu bellekler SRAM (Static Random Access Memory) denilen ada sahiptir. SRAM normal ramlerden daha hızlı veri akışına sahiptir. Yani siz bir sayfayı görüntüleyene kadar aynı şekilde bilgiler de Sürede depolanır. Static olarak ifade edilmesi sürekli bilgi deposunu tazelemesinden gelir yani kalıcı olarak depolama yapmaz.

Bellek Boyutları Neye Göre Belirlenir ?

İntel ve Amd işlemcilerde gördüğünüz bellek boyutları bazen aynı fiyat aralığında ama bellek boyutları farklı işlemciler gözünüze çarpabilir. Bunun sebebi işlemcilerin cache belleği çok olanın iyi olduğu anlamına gelmiyor. Firmalar belleklerin yüksek okuma ve yazma değerlerini ele alarak işlemcilerin kullanım alanlarına göre bellek boyutunda değişiklikler yapar. Biraz daha açacak olursak bellek boyutları iş yüküyle aynı oranda arttırılıp azaltılır. Her firmanın mimarisi ve yapısı farklı olduğu için bazen bir belleğin daha az kapasitesi olup diğerinden daha yüksek okuma yazma özelliğinin olması bile gözlenebilir.

Böylelikle işlemcilerdeki cache bellek ne işe yarar görmüş olduk, işlemci satın alırken gördüğünüzde artık yabancı gelmeyecektir umarım.

Yüksek Çözünürlüklü Masaüstü Arka Plan Resimleri
Wordpress Mağaza Kurma

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF