Teknoloji

Kasa içerisine fanlar nereye üflemeli

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Kule tipi kasa içerisine fanlar nereye üflemeli bu soruyu beraber inceleyelim. Aslında sadece kule tipi fanlar değil yatay dizilmiş sistemler içinde geçerli fan yönü dizaynı önemli bir unsur.

Kasa içerisine fanlar nereye üflemeli
Kasa içerisine fanlar nereye üflemeli

Fanlar nereye üflemeli ?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit ısınan havanın yükseldiğini göz önüne alırsak :

Kule tipi kasalarda fan dizaynı ön ve alt taraftaki fanlar içeri üflemeli ,arka(egzoz) ve üst tavan fanlarıda dışarı üflemeli.

Yatay kasalarda arka(egzoz) fanlar dışarı diğer tüm fanlar içeri üflemeli

Buradaki amacımız kasa içerisinde hava akışı oluşturarak serin havayı içeri alıp ısınan havayı tahliye ediyoruz. Alt ve üst fanlar tek yöne üfler yani bu yön kule tipi fanlar için yukarıdır yatay kasalarda çoğunlukla bulunmaz. Ön ve arka fanlar da arka(egzoz) tarafa doğru üfler yani öndekiler içeri arkadaki fanlar da dışarı üfler böylelikle hava akışını sağlarız.

fractal kasa hava akışı videosu

Yapılan Yanlışlar!

Kasa fanları bireysel çalışan elemanlardır üstlerinde enerji devreleri dışında hiç bir şey bulunmaz ama bazen power yani güç kaynağının fanı da bizi cezbedebiliyor fakat bu fanın kasanızda hava ızgarası varsa tüm hava ızgaraları kasanın dışına bakmalı yoksa uygun şekilde kasaya konulmalıdır.

İşlemcilere takılan büyük bloklu soğutucularında fanları ön ve arka ya da alt ve üst fanlara göre ayarlanmalıdır. Genelde yatay takıldıkları için üzerindeki fanlar havayı önden alıp arkaya iletmelidirler.

Doğru fan yönü kasanızı daha serin tutacaktır bir sonraki yazımda görüşmek üzere Esen kalın.

Güneş Sistemi Animasyonlu
404 Hata Sayfası Tasarımı

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF