Web

Lazy Load Nedir ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Lazy load nedir hiç merak ettiniz mi? Arama motorlarının ,web sitesi araçları ve çeşitli seo araçlarının size en çok önerdiği şeylerden birisi de lazy load . Etkinleştirildiğinde ne işe yarıyor, web sitesine yararı nedir bunlardan konuşacağız.

Lazy Load Nedir, Ne İşe Yarar ?

Web sitelerine ziyaretçilerin girişi esnasında tarayıcılar belli bir yük altında kalırlar. Tarayıcılar sitedeki verileri anlamlandırmak için bazı dosyaları önbelleklerine indirirler, indirme işlemi sonrası anlamlandırma ve görsel sonuçlarla devam eden bu süreçte lazy load dediğimiz yöntemin önemi büyüktür.

Web sitelerinin çeşitli özelliklerine göre boyutları değişkenlik gösterse de içerisinde css,js,html ve çeşitli görseller bulunur. Bütün bunları bir araya getirip dar bir yoldan sokmak epey zor olur bu aynı 4 şeritli yolu tek şerite düşürmeye benzer. Aynı anda binlerce çeşit arabayı oradan ilerletmek epey zaman alır fakat istikrarlı ve sıralı hareket edilirse trafik durmak yerine belli bir hızda akmaya devam eder işte web sitelerindeki işlemde hemen hemen böyle işlemelidir.

Lazy Load Nedir
Lazy Load Nedir

Lazy load ,siteye giren ziyaretçiye görselleri hemen yüklemez. Ziyaretçi sayfada gezindikçe ekranına yüklenir resimler bu da sitenin açılış hızını arttırır yani site açılırken sayfadaki tüm görselleri yüklemez ziyaretçinin o ekranı görmesini bekler. Temel mantığı anlamadıysanız yukarıdaki animasyonda tam olarak olay işlenmektedir.

WordPress İçin Lazy Load Nasıl Aktif Edilir ?

WordPress İçin lazy load aktif etmenin birden fazla yöntemi vardır. Öncelikle lazy load özelliğini temanızın barındırıyor mu bir göz atın eğer barındırmıyorsa kullandığınız eklentileri gezinin mesela yaygın kullanılan cache eklentisi LiteSpeed ya da hemen hemen her sitede kurulu olan Jetpack eklentisi gibi. Eğer bu eklentilerden birini kullanıyorsanız ayarlarında size yardımcı olacak lazy load özelliğini barındırıyor.

Eğer lazy load özelliğini hiç biri barındırmıyorsa eklentiler bölümüne lazy load yazarak Wp Rocket ‘in geliştirmiş olduğu eklentiyi tavsiye ederim. Kurulum sonrası ayarlara girip lazy load işlemini yapması için Görüntüler seçeneğini seçip değişiklikleri kayıt edin.

Bu yazımda sizlere lazy load nedir, nasıl aktif edilir ve WordPress için lazy load önerilerinden bahsettim. Tavsiye, öneri ve fikirlerini yorum olarak yazabilirsiniz. Esen kalın.

Wordpress WooCommerce İle N11 Entegre Etme
Sosyal Medya Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF