Teknoloji

Modem Güvenliğini Arttırma

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Modem güvenliğini arttırma ev kullanıcılarının standart ağ bağlantısı dışında evindeki güvenlik kamerasını, süpürgesini, ortak depolama aygıtını, yazıcısını ve diğer ağ ile iletişim kuran aygıtlarını bağlamasıyla bugün temel bir ihtiyaç haline geldi. Bazı basit önlemler size bu konuda yardımcı olacak. Bu önlemler sizden habersiz size özel bilgilerin dışarı taşmasını engelleyecektir.

Modem Güvenlik Ayarları

Modem Arayüz Şifresi

modem paneli şifresi
modem arayüz şifresi

Modem arayüz şifreleri genelde standart olur. Her internet servis sağlayıcısı ve modem üreticisi bunu standart olarak belirler fakat kullanıcı en önce kurulum sonrası bunu kendine özel olarak değiştirmeli ve kimseyle paylaşmamalı. Bu panele erişim sağlandığı taktirde kötü niyetli kişiler ayarlarınızı değiştirir bağlı aygıtlarınıza zarar verebilir.

Kablosuz Temel Ayarlar

kablosuz ağ ayarları
kablosuz temel ayarlar

Modeminizi kablosuz temel ayarları standart olarak gelmektedir. Burada kişisel bazı işlemler yapmanız sizi güvenli kılmaktadır.

  • Şifre : Modemlerin alt barkod etiketinde de yazmakta olan standart şifreleri değiştirmenizde fayda var. Böylelikle o şifreleri bilen kişiler sizin ağınıza erişemez.
  • Misafir ağı : Yeni nesil her modemde mevcut ek kablosuz ağ oluşturma alanı mevcut. Bazı modemler misafir ağı adı altında bazıları ise SSID2 olarak bunu size sunar. SSID2 ağı misafirlerinize ev içerisinde kullandığınız kablosuz ağ dışında başka bir ağ oluşturmanızı sağlar. Böylelikle misafirlerinize mevcut şifrenizi paylaşmadan hemen bir ağ adı ve şifre oluşturup verebilir daha sonrada kapatabilirsiniz.
  • Kanal ve Kanal Genişliği : Toplu konutlarda yaşayan insanların temel problemi modem sinyallerinin mevcut ev içerisinde çok uzağa ulaşamamasıdır. Bunun nedeni internet servis sağlayıcıları modemleri standart kanallar üzerinde kurulum sağlayıp bırakmalarıdır. Tüm modemler standart 3. kanal üzerinden sinyal yaydığı zaman sinyal parazitlenmesi oluşup sinyalin menzilinde, kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Bunun için en az kullanılan kanalı tespit edip en yüksek kanal/bant genişliğini kullanmaya özen gösterin

Modem WPS Ayarları

modem wps kapatma
modem wps ayarları

WPS teknolojisi şifre girmeden cihazlar arasında kablosuz iletişim oluşturmaya yarayan basit ve kullanışlı özelliktir. Hemen hemen her cihaz üzerinde bir buton ve arayüzünde bu özelliğin olduğu sayfa bulunur. Eğer evinizdeki ağda WPS özelliğine ihtiyaç duymuyorsanız Brute Force saldırılarına karşı kendinizi korumak için bu özelliği kapatın. Brute Force saldırısı bir tür pin tahmin etme yöntemidir. Modem üreticilerin pin algoritmalarına göre üretilmiş sanal pinleri WPS üzerinden deneyerek modeminize bağlanmaya çalışılabilir.

Modem Güvenliğini Arttırmak İçin Başka Ne Yapılabilir?

4-) Komşunuzla yada diğer başka bir haneyle fatura bölüşerek kullanacağınız internet için komşunuza doğrudan kendi modeminizin şifresini vermek yerine komşunuza farklı bir ağ oluşturup daha sonra onlara bir erişim noktası(Access Point) kurulumu yaparak sınırlandırabilirsiniz.

5-) Olabildiğince 5-6 senede bir güncel yazılım ve donanıma sahip modemler ile evinizdeki ağda değişimler yapın. Güncel güvenlik paketlerini almış modemler hem sizi korurken hem de performans olarak geri kalmamanızı sağlar.

6-) Arada bir modeminize kablosuz bağlantı yapan aygıtları kontrol edin. Böylelikle sizden izinsiz bağlantı yapan kişileri keşfedebilirsiniz.

Anakartımızın TPM Özelliği Var Mı?
Windows 11 İçin TPM Açmak

Reactions

5
10
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF