Bilgi Köşesi

OEM Nedir ve Neden Kullanılır ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

OEM ibaresi yazılım ve donanım parçalarında sık karşılaştığımız bir şeydir peki OEM nedir ve neden kullanılır ? Bu sorunun cevabı kullanıcıların kafasını karıştırmakta çünkü OEM ürünler hakkında bir çok yanlış bilgiler bulunuyor bunlardan birisi ürünün 2. el olması ya da mağazada stant üzerinde test ürünü olarak kullanılmış ve sonra satışa çıkarılmış gibi bir çok yanlış bilgiler mevcut.

OEM Nedir ?

İngilizce Original Equipment Manufacturer kelimesinin kısaltması olan OEM Türkçe olarak çevirdiğimizde Orijinal Ekipman Üreticisi demektir.

Bunu biraz daha açarsak Mercedes marka bir araç aldığınızda içerisinde bir çok OEM ürün bulunur. Bütününde ürün Mercedes markasına ait olsa da müzik seti Sony, motoru Renault, Şanzıman mekanizmasını ZF firmasından almaktadır. Bütün parçalar bir araya geldiğinde Mercedes olarak sunulur fakat parçalar kendi halinde OEM yani orijinal ekipman üreticisine aittir.

Piyasada OEM bilgisayar ekipmanları marka ürünlere göre daha ucuz satılır fakat kullanıcılar önyargılı yaklaşımlarından dolayı tercih etmemektedir. Ürünü üreten firmaya ait olan parçalar marka ürünlere nazaran çok uygun olsalar da bir çok dezavantajda barındırır bunun en büyük örneği servis ağı. Bu tip ürünlerin servis ağları çok kısıtlı olabiliyor.

Sonuç olarak OEM ibareli bir ürün aldığınızda ürünü orijinal üreticisinden satın aldığınızı anlamış oldunuz bir sonraki yazımda görüşürüz ,Esen Kalın.

Windows Dil Değiştirme
Windows 10 arama çubuğu çalışmıyor

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF