E Ticaret

ONLINE ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞI VE GETİRDİĞİ TEHLİKELER

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Online alışveriş çılgınlığı yakın zamanda iyice artmış durumda. Dünya üzerinde ve ülkemizde pek çok, meşhur sanal pazaryerleri mevcut. Alışveriş siteleri, kullanıcıların ürünü sanal ortamda seçip hızlı bir biçimde satın almasına yarayan ortamlardır. 2020 yılının başlarında değeri iyice artan bu kazanç yerleri, ticarete olumlu etkiler kazandırırken aynı zamanda tehlikeler de saçmaya başladı.

Pazaryeri mi yoksa web sitesi mi?

Pazaryeri ve web sitesi arasındaki fark; pazaryerleri olarak tabir edilen siteler ürünleri bir kişinin değil birden çok satıcının listelediği, sadece haklarınızın korunduğu, satıcı ve alıcı ile aracılık eden yerlerdir. Web siteleri daha çok bireylerin çeşitli yazılımlarla kurarak kendilerince düzenlemeler yaptığı ve ürünler sergilediği yerlerdir.

E-ticaret üzerine kurulmuş online pazaryerleri, kullanıcı odaklıdır ve hak sahiplerinin haklarını korumaya yönelik aracılık yapar. Web siteleri tek bir noktadan yönetildiği için daha çok satış odaklıdır. Web sitelerinde satışlarını arttırmak isteyen dürüst satıcılar mevcutken aynı oranda sektörü bulandıran diğer satıcılar da mevcuttur.

Ülkemizde kullanıcıların pazaryeri konseptine sahip popüler siteler dışında başka sitelerden alışveriş yapmaya korktukları bariz ortada. Çünkü dolandırma amaçlı kurulan birçok adres mevcut. Bu adresler çeşitli yöntemlerle sizden ödemeyi aldıktan sonra geri dönüş sağlamıyor. Bu yüzden güvenilir online pazaryerleri kullanıcılar için daha emniyetli geliyor.

Herkes alışveriş sitesi kurabiliyor

Maalesef hiçbir denetim altına girmeden birkaç saat içerisinde kendi web sitenizi kurabildiğiniz şu zamanlarda yeni tehlikelerin de ortaya çıkabileceği ve tüketicilerin istismar edilebileceği kaçınılmaz gibi duruyor. Ülkemizde özellikle pandemi sürecinde, online alışveriş çılgınlığı artış gösterdi.

Satıcılar fiziksel dükkanlarında kalan mallarını pandemi süresi boyunca online ortamlardan tüketiciye ulaştırıyor. Fakat aynı zamanda çeşitli tehlikelerin de meydana çıkmaya başladığı sinyalleri yavaş yavaş yayılıyor.

Sahte alışveriş sitelerini kullanan kullanıcılar ne yapmalı?

Sahte online alışveriş siteleri temelde amaçları dolandırmak olsa da kullanıcıları farklı şekillerde kandırabiliyor. E-ticaret ile dolandırmanın ülkemizde ve dünyada görülen birçok örneği mevcut. Bazı alışveriş siteleri, size olmayan ürünleri satarak sizden kazanç sağlıyor. Hukuki boyutu atlattıklarını düşündükleri yöntemse tüketiciye koli içerisinde farklı şeyler göndermek. Yakın zamanda telefon alıp içerisinde salatalık bulanlar oldukça gündeme oturmuştu. Fakat bu yöntemi kullanarak dolandıran kişilere ağır yaptırımlar ve denetimler başladı.

Diğer bir dolandırma taktiği ise kullanıcı siteye girip ürünleri sepetinden ödemiyor. Ardından kullanıcıdan alışveriş sitesi kart bilgilerini istiyor. Kart bilgilerini güvenerek giren kullanıcının, ödeme esnasında hata ya da başarılı bir şekilde ödeme yaptığı yönünde bildirim almasına rağmen kartından bakiye çekilmiyor. Dolandırıcılar bu esnada kart bilgilerini kullanıcıdan alıp farklı şekilde dolandırma yöntemlerine başvuruyor.

Kart ve bilgi güvenliğimizi nasıl sağlarız ?

Kart ve bilgi güvenliğimiz için güvenilir pazaryerlerini ve alışveriş sitelerini kullanmaya özen göstermeliyiz. Alışveriş sitelerinin ETBIS kaydını eticaret.gov.tr üzerinden sorgulayın. Alışveriş sonrası hiçbir alışveriş sitesi, kullanıcısını arayıp “anne adı, baba adı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, kart güvenlik şifresi ve çeşitli kart bilgilerini” sormaz.

Kart bilgilerini ya da ödeme esnasında gelen şifreyi başka kişilerle asla paylaşmayın! Eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsanız hemen çeşitli haklarınızı savunabileceğiniz hukuki yollara başvurun. Tüketici hakem heyeti ve Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi (CİMER) üzerinden şikayet oluşturun.

Kartınızı, bankanız ile iletişime geçerek kullanım dışı bırakın ve yeni şifre oluşturup yeni bir kart talep edin. Online alışverişte güvenilir adreslerinizin dışına çıkmamaya özen gösterin. E-ticaret çılgınlığı sizin için bir sorun olmamalı.

Ticari İHA Pilotu Ya Da Bireysel İHA Pilotu Ehliyeti Alma
Bilgisayar İle İnstagram Canlı Yayını Yapma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF