E Ticaret

Online Pazaryerlerinde Satış Yapmak

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

N11,Trendyol,Hepsi Burada,Gitti Gidiyor ve Amazon gibi bir çok online pazaryerlerinde satış yapmak çok kolay. Dükkanınızı pandemi döneminde çalıştıramamış bir işletmeci olabilirsiniz bu konuda kendinize ek avantajlar aramak işletmenizin geleceğini belirlemektedir. Online pazaryerleri günümüzde tüketicinin ve satıcının haklarının korunduğu ortak buluşma alanı gibi düşünebiliriz. Bu alanda satıcılar ürünlerini sergiliyor ,alıcı kişilerde ödeme yaparak ürünlerine kavuşuyor.

Peki Bu Alanlarda Satışa Nasıl Başlarsınız ?

Öncelikle Online pazaryerlerinde satış yapmak için belirli şartları karşılamanız gerekiyor :
Vergi levhanız olmalı,
Fatura kesebiliyor olmanız gerek,
Müşteri memnuniyetini benimsemeniz şart.
eğer bunları karşılıyorsanız seçtiğiniz platformlara başvuru yapabilirsiniz.

Onaylanma süreci her platform için farklı işleyebiliyor bu farklılıklar süre bakımından da değişkendir. Zaten başvuru yapıp gönderdikten sonra sizinle iletişime bizzat platformlar telefon yoluyla geçiyor.
Daha sonra sizden istedikleri evrakları mail ya da posta yoluyla iletiyorsunuz ve onaylanma süreciniz başlamış oluyor.Bu sürecin içerisinde platformlar sizi sürekli yönlendiriyor ve sürekli iletişim içinde oluyor.Yani mağaza açmak için danışmanlara binlerce lira harcamanıza gerek yok. Süreç tamamlanıp onay aldıktan sonra ürün eklemek ve satışı arttırmak için bazı detaylara önem vermelisiniz.


Bu detaylar şöyle :

  • Her platform her kategoride farklı komisyon ücreti kesmekte fiyatlarınızı komisyon ücretine göre ayarlamalısınız.
  • Her ürün gönderiminde kargo ücretine desi karşılığı belli miktar ödeme yapmanız gerekiyor bu ödeme de maliyet olduğu için satış yaparken ürünlere bu maliyeti yansıtmanız gerekebilir.
  • Satışa çıkarmadan önce rakip fiyat analizinizi iyi yapmanız satışlarınızı etkilemektedir olabildiğince rakiplerinize yakın ya da mümkünse rakiplerinizden daha ucuza satmanız sipariş almanızı arttıran unsurdur.
  • Sattığınız ürünün başlığını belirlerken ürünü kısa ve öz anlatmalısınız yanıltıcı olmamalı çünkü iade almakta sizin için yine bir maliyet oluşturur.
  • Ürün açıklamasında paket içeriği ve ürün detaylarını doğru vermelisiniz sattığınız ürün müşteriye ulaştıktan sonra haklı durumlarda kendinizi doğru savunabilirsiniz.
  • Gelen siparişleri olabildiğinde günlük kargolamaya özen göstermeniz ,platforma gelecek olan müşteri yorumlarınızı etkiler çünkü platformlarda satış yapan kişilere başarılı satıcı gibi rozetler verilmekte ayriyeten müşteriler filtreleme yaparken sadece fiyat ve varyasyon değil aynı zamanda satıcı memnuniyetini de filtreleyebiliyor. Bu yüzden kendinize her gün belli saatlerde düzenli olarak kargo şirketine gitme zamanı belirlemeniz gerekiyor.
  • Ürün yorumlarına ve gelen mesajlara resmi bir dille cevap vermeniz ve mesafeli olmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır aksi halde müşterinin sizden şahsi isteğini yerine getiremediğinizde çok yüksek olumsuz tepkiler almanıza sebep olmaz.

Yukarıda sıraladığım dışında platformların stoklu satıcılar için çok fazla zorlukları yoktur. Mağaza açmak çok gözde büyütülecek bir durum değil zaten başvuru yaptığınızda platformlardaki danışmanlar sizi arayarak sürekli yönlendiriyorlar aynı şekilde mağaza açıldıktan sonra yardım ve destek alabiliyorsunuz. Umarım bu işe kalkışmak isteyen işletme sahiplerine bir nebze yönlendirme sağlamış olurum. Bu arada platformlara nasıl başvuru yapılır diyen kişiler olursa genelde arama motorlarına trendyol mağaza başvuru,n11 mağaza başvuru,gitti gidiyor mağaza başvuru gibi cümleleri yazdığınızda firmanın resmi sitesi üzerinden online başvuru formlarına ulaşabiliyorsunuz.

İnode Nedir ?
Site İçi Seo

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF