Bilgi Köşesi

Pardus Nasıl Kurulur ? (Resimli Anlatım)

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Pardus nasıl kurulur ? Yerli linux işletim sistemi Pardus için en detaylı kurulum rehberine hoşgeldiniz. Yakın zamanda kendime topladığım bilgisayarıma hem Windows 10 hem de Pardus kurmak istiyorum bunun için size detaylı anlatım yapacağım.

Pardus USB üzerine yazdırma

Pardus USB Üzerine Yazdırma
Pardus USB Üzerine Yazdırma

Bilgisayarımıza RUFUS adlı dosya yazdırma programını indiriyoruz. Ardındann SEÇ adlı butona tıklayarak indirdiğimiz Pardus ‘un son sürümü olan İSO uzantılı dosyayı programa ekliyoruz. Yuklarıdaki bölümde yer alan resim benim kullandığım ayarlardır. Sizde bu sekilde program penceresini düzenleyin.

Aynı diske hem Linux hem Windows kurmak

Aynı diske hem Linux hem Windows kurmak için ne yapmalıyız ? Bilgisayarınızda aynı diske üst üste Linux ve Windows işletim sistemini kuramazsınız. Çünkü iki farklı dosya okuma biçimine sahip bu işletim sistemleri kurulum esnasında bu ayarları kendine göre ayarlamaktadır. Yani Windows kurulu bir bilgisayara Linux kurduğunuzda içerisindeki bilgileriniz gidecektir.

Bunun için iki yöntem mevcut : Depolama alanını ikiye bölme ya da ikinci bir hard disk takma.

Depolama alanını ikiye bölme

Bu işlem için öncelikle Windows bilgisayarımızın arama kısmına Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir yazıyoruz ve açılan seçeneği tıklıyoruz.

Depolama alanini ikiye bolme
Depolama alanını ikiye bölme

İkiye bölmek istediğiniz diskin üzerine gelin ve sağ tıklayın. Birimi Küçült seçeneğine basarak bölmek istediğiniz miktar kadar küçültün.

İkinci bir hard disk takma

Bilgisayarınızın sata bağlantı slotları uygunsa ikinci bir depolama alanı takmanızda fayda var. Bende bu kurulum esnasında elimde boş olan 160gb depolama kapasiteli harddiskimi bağlıyorum.

Pardus Nasıl Kurulur ?

USB aygıtımıza yardırdığımız Pardus işletim sistemini kurmak için önce bilgisayarımızı kapatıyoruz. Daha sonra açılırken Boot sekmesine geçiyoruz. Benim anakartımda bu işlem F9 tuşuyla gerçekleşiyor. Her anakartta bu değişiklik gösterir sizde açılırken karşınıza çıkan ekranda Boot Manager yada Boot Menüsü gibi seçenek görebilirsiniz. Bu seçeneklerin ikisi de aynıdır sadece anakart modeline göre isim ve tuş kombinasyonu değişir. Yazının başında belirtilen tuşa bakarsınız. Boot menüsünden yükleme yaptığım usb aygıtı seçiyorum. ve biraz bekledikten sonra kurulum ekranı karşıma geliyor.

dil sec
Dil Seç

İlk önce kullanmak istediğiniz dili seçin.

kurulum ekrani
Pardus Kurulumu başlat

Kur seçeneğine tıklayarak kurulumu başlatın.

makine ve kullanici adi
Makine adı

Sırasıyla önce bilgisayarınıza daha sonra kendinize bir kullanıcı adı girin.

parola belirle
Parola belirleyin

Bilgisayarınıza unutmayacağınız bir belirleyin ve girin.

bolumleme yardimcisini kullanarak bolumle
Bölümleme yardımcısını kullanarak bölümle

Pardus kurulumunuz esnasında eğer benim gibi sizde kolaylık olsun diye diğer diskleri çıkarttıysanız Bölümleme yardımcısını kullanarak bölümle seçeneğine basın. Çıkartmadıysanız bölümlemek istediğiniz diski aşağıdan seçin ve bölümleyin.

yardimci ile diskin tamamini kullanve LVMyi ayarla
yardımcı ile diskin tamamını kullanve LVM’yi ayarla

Açılan pecerede Yardımcı ile diskin tamamını kullanve LVM’yi ayarla seçeneğini seçin.

tum dosyalari tek bolumde
Tüm dosyaları tek bölümde

Tüm dosyaları tek bölümde seçeneğine basıyoruz.

bolumlemeyi bitir ve degisiklikleri kaydet
bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri kaydet

Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet diyoruz. Ekrana gelen tüm seçenekleri onaylıyoruz.

pardus kurulum
Pardus Kurulum ekranı

Pardus bu süre zarfında 5 dakika kadar bir kurulum gerçekleştiriyor. Bekliyoruz.

pardus son
Pardus kuruldu

Pardus logolu bu ekran geldiğinde kurulum bitmiştir. Daha sonra şifrenizi girerek oturum açın.

Kurulum sonrası çıkarttığım harddiskleri tekrar bağlıyorum. Kurulum bitince genelde kullanıcılar Pardus’un başlatma esnasında açılmadığını görüyor bunun nedeni bilgisayarınızda iki adet işletim sistemi olması. Bunun için Boot menüsünden her başlangıçta Pardus ‘a geçmek için Pardus ile başlayan seçeneği seçmeniz gerekiyor.

IDS Sistemleri Nedir ? (HIDS-NIDS)
GOOGLE KENDİ İŞLEMCİSİNİ GELİŞTİRİYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF

  1. Kesinlikle harika bir rehber olmuş evimdeki laptop için bir ssd siparişi verdim geldiğinde hdd olanına pardusu ssd olanına da windows kuracağım.