Teknoloji

PERFORMANS İYİ BİR SOĞUTMA İLE SAĞLANABİLİR Mİ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

AMD, Intel, Nvidia gibi CPU ve GPU altyapısında güçlü performanslar sunan firmalar gün geçtikçe daha yüksek performanslarda ürünler piyasaya sürüyor. Standart ve iş odaklı kullanıcıların her zaman performans odaklı bakmaları, üreticileri bu yönde itiyor. Özellikle iş zaman grafiğinde yüksek performans daha fazla verimlilik ve daha kısa zaman sunuyor. Tabii ki kimse bunun gerisinde kalmak istemez.

Günümüz dünyasında bilgisayarların yer almadığı alan henüz yok. 2010 yılının ortalarına doğru firmalar daha verimli ama düşük enerji tüketimine sahip sistemler tasarlamaya başladı. Hatta bununla bile rekabet içinde olmuşlardır. Günümüzde ortalama bir performans gösteren 14nm bir bilgisayar işlemcinin 65W gibi oldukça makul bir güç tükettiğini göz önüne alırsak gelinen nokta her geçen gün daha ötesi gibi duruyor.

Günümüzde yer alan ve doyumsuzluğumuzun bir parçası olan performans tutkumuz, bir noktada çıkmaza gelmeye başladı . Çünkü avuç içi kadar işlemcilerden yüksek performans alabilmek için kolumuz kadar radyatörler tercih ediyoruz. Normal stok fan yardımıyla soğutulan sistemlerin yetersizliği günümüzde herkes tarafından kabul ediliyor. Bunun için sıvı soğutmaları üreterek firmalar, ısınma problemine çözüm sundular.

Çeşitli aydınlatma ve renklere sahip bu soğutma sistemleri oldukça ilgi görmeye başladı. Sıvı soğutmaların en çok müşterisi oyuncular ve meraklıları oldu. Çünkü RGB denilen aydınlatmalarla göz zevkine hitap eden sistemler toplayan kullanıcılar hem de performans bakımından memnun kalıyorlar.

CPU fiyatına soğutma

Öncelikle Intel ya da AMD firmalarının ürettikleri işlemcilerin ortalama fiyatlarını göz önüne almalıyız. Yüksek performans ve düşük güç tüketimi daha düşük ısı değeri değildir. Standart kullanıcıların sistem revizyon periyodlarını göz önüne koyduğumuzda “bu fiyatlar rahatsız etmiyor” demek yanlış olur. Aynı şekilde veri merkezleri ve iş merkezleri için sistemlerin sorunsuz çalışması mühimdir bu yüzden yüksek verim yüksek maliyet anlamına geliyor.

Peki soğutma adına neler yapılıyor?

Henüz firmaların ürün rehberlerini incelediğimde bir çalışmanın olmadığını ya da kesin bir çözüm üretemediklerini görmekteyim. Apple Mac cihazlarda kullanmayı planladığı 5nm Silicon M1 işlemciler ile ısınma sorununa çözüm üretti. Intel ve AMD kanadında ise düşük nanometreler de dahi üretilen CPU için ısıma sorunları mevcut. Bu da işlemcinin üretim nanometresi ne kadar düşse de sadece performansa etkisini göreceğimiz anlamına geliyor. Fakat performansı göz önünde tutarak işlemcileri kıyaslıyor olsak da soğutulamayan her sistemin temel problemi performans kaybıdır. Tüketicilerin önünde büyük bir sorun olan soğutma problemini çeşitli firmalar çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Yüksek maliyetlere neden olan bu ısınma sorununu henüz sevebilmiş değilim. Ayrıca kasa içerisindeki karmaşa da cabası.

CS-GO Montage #2 |Akarbey | Eminem-Lose Youself
Ticari İHA Pilotu Ya Da Bireysel İHA Pilotu Ehliyeti Alma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF