Bilgi Köşesi

Perseverance Rover Lands Mars’a Başarıyla İndi

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Perseverance Rover Lands Mars’a başarıyla indi,inişinin ardından Mars’tan bize ses kaydı ve bir kaç resim yollayan Perseverance Rover Lands ,Mars görevine resmi olarak başladı.

Uzayla ilgilenen tüm bilim insanları ve şirketler oralardaki yaşam şartlarını,çeşitli kaynakları merak etmekte hatta olası bir dünyayı terk etme senaryosu bile yazan şirketler ve kurumlar bu durumda yaşanılır olabilecek bir gezegenin hangisi olduğu konusunda yılladır araştırma içerisindeler.

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenleri inceleyen bilim insanları bütün gezegenler arasında Mars ‘ın bize yani dünyamıza yakın ve yaşanılır olabileceğini düşünüyor. Atmosferinde çeşitli gazlar barındıran ve yıllar önce yüzey katmanı katılaşmış bu gezegen Dünya üzerinde yaşayan canlılar için ortamı pekte yaşanılır kılmasa da bilim insanları oradaki sera etkisini azaltmanın üzerine kafa yormakta.

Gezegenin geçmişi hakkında bir çok teori öngörülüyor bunlardan birisi de geçmişte yaşam olan bu gezegenin zamanla sera etkisi altına girmesi üzerine yaşam anlamına hiç bir şeyin kalmamasına neden olduğu yönünde . Henüz elle tutulur ispatlar olmasa da bu tür varsayımlar bile insanı heyecanlandırıyor.

Mars görevini Nasa dışında SpaceX gibi özel şirketlerde merakla takip etmekte ve üzerine çalışmalar yapmakta. Çünkü Mars gezegeni üzerine koloni gönderme ve orada yaşam olmasını sağlama fikri kurumları,şirketleri ve hatta devletleri bile ilgisi altına alıyor. Bunun nedeni de orada kurulacak koloni sayesinde gezegenimiz üzerindeki insan gücünü oraya taşıyıp yeni kaynaklar keşfetme ve yeni yaşam alanları oluşturma fikri geleceğe bir yatırım olarak görülmekte.

Atmosferine bakacak olursak aslında meteor gibi bir çok gök cisminin her an kafanıza düşebileceği ,olası bir acil durumda gezegende bulunan zehirli gazların sizi saniyeler içinde öldüreceğini göre göre oraya gitmek delilik olsa da uzay üzerine gönderilen uydu ve araştırma robotları bizlere şimdilik uzaktan merakımızın çok azını giderebilecek bilgileri gönderiyor.

Perseverance Rover Lands ‘ın Mars Üzerinden Gönderdiği Resimler

FLR 0000 0666952977 663ECM N0010044AUT 04096 00 2I3J01
Perseverance Rover Lands(Front Left Hazard Avoidance Camera)
RRR 0000 0666952977 663ECM T0010044AUT 04096 00 2I3J01
Perseverance Rover Lands(Right Hazard Avoidance Camera)
FLR 0000 0666952977 663ECM T0010044AUT 04096 00 2I3J01
Perseverance Rover Lands(Front Left Hazard Avoidance Camera )

Not: Resimlerin düşük çözünürlükte ve renksiz olmasının sebebi uzak mesafelerden dosya aktarımını hızlandırmak ve irtibat süresini azaltmak içindir.

Perseverance Rover Lands ‘ın Mars Üzerinden Gönderdiği Ses Kaydı

Çakmak Hattı
Kimlik Numaranızı Nasıl Ezberliyorsunuz ?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF