Bilgi Köşesi

SANAL DÜNYANIN CASUSLARI VİRÜSLER

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Sanal dünyada işimiz, arkadaşlarımız, cihazlarımız ve virüsler ile sürekli iç içeyiz. Sanal dünya, herkesin içerisinde barındığı, her şeyin gerçek ile aynı olduğu ve kimsenin içerisinden çıkamayıp bağımlı kaldığı bir yer. Her gün insanlar bu dünyada alışveriş yapıyor, arkadaşlarıyla sohbet ediyor ve çeşitli birçok şey yapıyor. Peki hiç izlendiğinizi düşündünüz mü?

İzlenme -yani takip edilme- kaygısı insanların özel hayatlarını başkalarından gizlemeye başladıkları andan itibaren oluşan bir duygu. Bazen yaptığımız ve emin olduğumuz işte bile tekrar düşünürüz, “Acaba bir şeyde eksik kaldı mı?” diye. İşte bu iş sanal dünyada da böyle yürüyor. İnsanlar, özelini tanımadığı bir kişiyle paylaşmak istemez. Bu nedenle herkes kendi güvenlik önlemini en iyi bildiği şekilde alır.

Virüsler neye hizmet eder?

Birçok bilgisayar virüsü vardır. Her birinin amacı bir diğerinden farklıdır. Çok bilinen ama yanlış olan bilgilerden biri virüslerin kendi kendilerine oluştuğudur. Sanal dünyada virüsler kendiliğinden oluşmaz; bir yaratıcısı vardır. Virüs kendisini programlayan kişiye hizmet eder.

İlk bilgisayar virüsü olarak kabul edilen Creeper programı, 1971’de Bob Thomas tarafından yapılmıştır. Virüs kendi kendine çoğalmakta ve yayılmakta idi. Virüs aynı zamanda her yeni bir bilgisayara bulaştığında öncekinden de izini kaybettiriyordu. Kötü amaçlı bir yazılım olmamasına rağmen güvenlik duvarlarını aşıp sistemler içerisinde dolaşıyordu. Hatta bilgisayarlarda gösterdiği bir mesaj ise şöyleydi: “BEN CREEPER: SIKIYORSA YAKALA!

Yıllardır birçok virüs geliştirilip internet ortamına bir şekilde konuldu. Bunlar bilgisayarlarımıza istemediğimiz yazılımları kuruyorken bazıları ise var olan bilgileri dışarıya taşımaya yarıyor. Temel amaçları veri hırsızlığı olan ve sisteminizi takip altında tutan bu virüsler oldukça tehlikeli işler yapıyor. Mesela kredi kartı bilgilerinizi çalar, size özel resimleri internette yayınlar ve sisteminizi bir çöplük haline getirir ya da amacı dışında işler yaptırır.

Virüs çeşitleri neler?

Bir çok virüs çeşidi vardır; bunlar: Malicious, Exploit, Keylogger, Truva Atı, Solucan, Browser Hijacking, Spyware, Trap Doors.” Kısaca inceleyelim.

  • Malicious : Genelde bulaştığı sisteme zarar vermek için kullanılmakta. Sistem ve programlara ait dosyaları çalışmaz hale getirir.
  • Exploit : Temel amacı bilgi çalmaktır. Amacı sistem üzerinde kayıtlı şifre ve diğer özel bilgilere erişmek.
  • Keylogger : Kişilerin klavye hareketlerini kaydeder. Genelde kredi kartı bilgileri çalmak için geliştirilmektedir.
  • Truva Atı : Bir tür trojendir. Sisteme zarar vermek için kullanılmaktadır. Bulaştığı bilgisayarın donanımsal olarak işlevini kaybetmesine yarar. Genelde Cpu dediğimiz kısma saldırır ve tam gaz çalıştırıp diğer işlerin aksamasına neden olur.
  • Solucan : Ortak ağ bağlantılarından ve taşınabilen depolama aygıtlarından bulaşır. Gezmeyi ve çoğalmayı çok seven bu virüs genelde bulaştığı ortamda dosyaları kullanılamaz hale getirir.
  • Browser Hijacking : Tarayıcılara kafayı takmış bu virüs arka planda çalışarak sizden habersiz web sitelerini gezerek sahte trafik sağlamaya yarar.
  • Spyware : Bir tür yazılımdır. Genelde açılır pencerelerden gelen programları indiren kişilere bulaşır. Bilgisayarınıza arka planda bir çok iş yaptırır. En yaygını ise arka planda sürekli yazılımlar indirip kurarak sistemi şişirmesidir.
  • Trap Doors : En tehlikelilerinden birisidir. Sisteminizin uzaktan izlenmesini ve hatta yönetilmesini sağlar.

Bunlar gibi olup amacı reklam göstermek, arka planda bot görevi görmek ya da yine sisteminizi meşgul etmek olan bir çok virüs mevcut. Bunların en başa bela olanları dosya içerisinde gizlenen ve sürekli çoğalanlarıdır. Sizinle birlikte gider ve diğer sistemlere de bulaşır.

Virüslerden nasıl korunuruz?

Virüsler ihmalleri değerlendiren ve açık kapıyı en iyi şekilde kullanan sanal zararlılardır. Zararlı yazılımlar için bir çok şirket çalışma yapıyor. Hatta bu konuda örgütlenen gruplar da çalışmalarını sürdürüyor. Yani bilgisayar programcıları, işletim sistemi üreticileri ve daha bir çok örgüt, her gün bir yenisi ortaya çıkan bu zararlı yazılımlar için durmadan çalışıyorlar. Kimilerine göre henüz tespit edilmeyenleri bile mevcut.

Bilgisayardan bilgisayara cirit atan bu virüsler ancak bilinçli bir şekilde fark edilirse etkisiz hale getiriliyor. Standart kullanıcıların anlamayacağı düzeyde sessiz ve gizli çalışan bu virüsler için şirketlerin ürünlerine başvurmak bir alternatif. Bu alternatifler arasında ücretli sürümler olduğu gibi kolayca erişebileceğiniz ücretsiz sürümler de mevcut. Basit bir araştırma ile bu konuda önlemler alabilirsiniz.

Standart her kullanıcı sistemini korumak için yazılımlarını en güncel şekilde kullanmalıdır. Bilgisayarına mümkün olduğunca orijinal bir antivirüs yazılımı kurmalıdır. İşletim sistemlerinin güvenlik duvarlarını kapatmamalı ve oradan gelen uyarıları dikkate almalıdır. Fakat hiçbir virüs için kesin bir yöntem yoktur. En iyi korunma yöntemi, tedbirli davranmak ve açık kapı bırakmamaktır. Kullanıcılar temel olarak kendi dikkatleriyle tuzaklara düşmeyerek en iyi şekilde virüs ve türevlerinden korunabilirler. Mesela mailinize gelen her reklam linkine tıklamayın, üreticisi belli olmayan ya da kopya yazılımları tercih etmeyin. Ancak bu ve bu tip basit kurallar ile kendinizi tuzaklardan koruyabilirsiniz.

Özetle günlük hayatınızda özenle koruduğunuz gizliliğinize sanal dünyada da özen gösterin.

Ücretsiz Onedio Tarzı Php Script
Chipset Sürücüsü Güncelleme Driver Kurma Windows 11

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF