Bilgi Köşesi

Ses Patlaması Nedir? (Sonic Boom)

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Jet uçaklarından gelen ve oldukça şiddetli patlamalar merak konusu olmaya başladı. Bazı zamanlar şehirlerin üzerinden geçen savaş jetlerinin ardında bıraktıkları güçlü seslerin ses patlaması olduğu açıklandı. Doğal olarak hepimiz merak ediyoruz bu ses patlaması nasıl meydana gelir ve oluşur?

Sonic Boom yani Ses Patlaması nedir nasıl olur?

İngilizcesi sonic boom olarak bilenen Türkçe karşılığı ses patlaması olan bu olay yüksek hızla giden nesnelerden meydana gelir. Çıkardığı ses patlayan bombaya benzetilir. Deniz seviyesinde ortam sıcaklığı 21 derecede, ses 1235km/s ile yayılır. Devamlı aynı sesi çıkaran bir jet bu patlamaları meydana getirir.

Sonic Boom nedir
Ses Patlaması Nedir ( Sonic Boom )

Hareket eden cisim kendi yaydığı ses dalgalarının önüne geçerken aynı şekilde ses dalgaları üretmeye de devam eder. Bu ses dalgaları bir süre sonra üst üste biner ve tüm ses dalgaları aynı anda kulağımıza ulaşır. Bu da duyma esnasında ses patlaması yani sonic boom meydana getirir.

İnsanlar ve çevre için tehlikelidir. Eğer bu patlama bir kaç metre ötenizde gerçekleşirse duymanızda ve vücut dengenizde bozukluklar meydana gelir ve sersemlersiniz. Aynı şekilde cam diğer cisimlerinde aniden patlamasına zarar görmesine neden olabilir.

Windows 10 Kurulumundan Sonra Driver Yükleme
UEFI Windows 10 USB Hazırlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF