Arama Motorları

Site Dışı Seo

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Site dışı seo aynı zamanda arama motorlarında seo olarakda adlandırılır. Yabancı kaynaklarda da buna off page seo denir. Bunun yapmamızdaki amaç site içi seo da nasıl kullanıcı deneyimini arttırıp arama motorlarına sitemizi düzgün ifade etmek için uğraştıysak buradaki amaçta bir nevi işlem devamlılığını sağlamak yani siteye kullanıcı çekmek için uygulayacağımız temel yöntemleri yazacağım.

Arama Motorlarında Site Dışı Seo

Google,Bing,Yandex Popüler olmak üzere bir sürü arama motorları mevcut dünyada. Bu arama motorlarına sitemizi webmaster tools veya search console denilen panellerden eklememiz gerekiyor. Eklememizdeki amaç bir nevi adres tarif etmekten farksızdır. İnternet o kadar büyük bir mecradır ki uzay gibi sonsuz ve sınırsız sokaklara sahip bu sokaklarında birer isimleri var işte arama motorlarına girdiğimiz aradığımız isimlere sokak adı diyebiliriz. Sokak adını yazıp arama yaptığımızda karşımıza çıkan ekrandaki satırlara da bu sokaktaki binalara benzetilebilir. Bir nevi ben buraya bina diktim bana iskan verin demek gibi bir şey bu işlem. Arama motorlarına web sitemizi doğrulatıp ,site haritamızı indexleterek site dışı seo aşamalarına başlıyoruz.

site dışı seo resim
site dışı seo resim

Site dışı seo sadece arama motorlarında mı yapılır ?

Hayır , bulunabilirliği arttırmanın bir çok yöntemi vardır bunlardan en popüleri arama motorlarında var olmak diğeri ise sosyal mecralardır. Sosyal medya siteleri ve forum siteleri insanların zaman geçirdiği ve bilgi alışverişinde bulunduğu büyük kapasiteli alanlardır. Bu alanlarda her çeşit insana rastlayabilirsiniz. Bu da site içerik üreticileri için arama motorları dışında farklı bir kaynak demek oluyor.Bu tip yerlerde profil,sayfa ve gruplar oluşturarak kendinize kitleler edinebilirsiniz sitenize yeni bir trafik kaynağı yaratabilirsiniz.Buna da bir tür site dışı seo yöntemi diyebiliriz.

site dışı seo backlink
site dışı seo backlink

Backlink Alarak Site Dışı Seo Yapma

Backlink teriminin Türkçe dil bazından açıklaması şöyle: ” google sayfa değerinin yükselmesi için bir sitenin kendi sitesinin anasayfasında veya herhangi bir alt sayfasında başka bir siteye banner veya text link vermesi veya barındırması”. Backlink alarak farklı forumlardan sizinle aynı konulara ilgi duyan kişilere ulaşabilir ve arama motorlarının gözünde site değerinizi yükseltebilirsiniz. Backlink her siteden alınmaz bunu da belirtmeliyim çünkü sizden daha düşük ve kalitesiz bir siteden backlink almak da sizi aynı oranda kötü etkileyebilir. Backlink alarak arama motorlarındaki sıralamanızı ve sitenize ilgi duyan kitlenizi arttırabilirsiniz.

Backlink almanın bir sürü yolu vardır bunlardan en popüler olanları : sosyal medyalarda link paylaşma,farklı blog ve forumlarda banner ya da tanıtım yazısı paylaşıp adres belirtmek,forum ve sosyal medyada profilinizde link kullanmak gibi popüler yöntemler vardır.

Alternatif Backlink Yöntemleri

Bir çok alternatif backlink yöntemleri vardır . Bunlarda sitenize kullanıcı ve trafik kaynağı yaratmanızda önemli rol oynamaktadır. Bunlardan bazıları şöyle ;


Mail ile kaynak oluşturma
Alternatif backlink yöntemlerinden biriside kullanıcı ve takipçilerinize sık sık haber ve konularla ilgili mailler atmak.


Yorumlarda tavsiye edilmek ya da etmek
Forum,sözlük ve sosyal mecralarda konularınızla ilgilenen kişilere yorum olarak link ve kaynak yollamanızda bu konutla ilgilenenleri sitenize çekecektir ve sizin için alternatif backlink kaynağı olacaktır.


Kendinize ait sosyal platformlarda profil oluşturmak
Sitenize özel sosyal platformlarda profil,sayfa ve grup oluşturarak güncel yayınladığınız her şeyi buralarda duyurabilir ve yeni kitlelere erişebilirsiniz bu da sizin için alternatif backlink kaynağı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim yöntemler sitelerinizi popüler yapmak ve ileri düzeye taşımanız için yardımcı olacak yöntemlerdir. Site dışı seo yöntemlerinde temel olarak bunlar baz alınır. Site dışı seo’nun amacı sitenize trafik kazandırıp arama motorlarındaki sıralamanızı arttırmanızdır. Bu yöntemleri uygulamanızın sizlere hiçbir zararı olmayacak hatta daha fazla yararı olacaktır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Esen kalın…

Modemde Bağlantı Sorunu
Bilgisayarı Hızlandırma

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF