Arama Motorları

Site İçi Seo

6
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Site içi seo : site içerisinde baştan sona yapacağınız her işlem kullanıcı trafiğinize etki etmektedir. Kurulum esnasında bazı unsurlar size kalmışken bazı şeyler kesinlik arama motorları tarafından istenmektedir. Bu yazımda sizlere arama motorlarının sitenizde neler istediğini yani Site içi seo ‘yu anlatacağım.

Dünya genelinde en yaygın ve popüler arama motoru Google kullanıcılarına çok fazla önem veriyor. Google site yayıncılarının bazı standartlara uymasını ve bunların dışına çıkmamasını istiyor aksi halde ya arka sıralara yolluyor ya da indexlemiyor.

Makalemin burasından itibaren size Google arama motorunu referans alarak site içi seo çalışmalarında dikkat edilmesi gereken unsurlar sıralıyorum.

Siteniz Kendini Doğru İfade Edebiliyor Mu?

Arama motorları sitenizi gezinirken siteye sizin gibi görsel olarak bakmaz daha çok kaynak kodlarını kendine referans alır. Bunlar daha çok meta etiketleri olarak adlandırılır. Bu meta etiketlerin içerisinde anahtar kelime, açıklama, başlık, arama motorları tarafından takip edilip indexlenmesini sağlayan temel terimler mevcut. Bu terimleri doğru ve eksiksiz kullanmadığınızda arama motorları sitenizi tam olarak anlamayacaktır sitenizi anlamaması site içi seo konusunda başarısızlığı ifade eder.

Hızlı bir web sitesine sahip misiniz ?

Google bunu şart koşmuyor ama yapsan iyi edersin diyor. Bir web sitesi en çok kullanıcıyı ilk başta kaybediyor çünkü kullanıcı adrese eriştiği zaman yüklenmeyen bir sitede çok fazla zaman kaybetmek istemez hemen geri çıkar ve başka sitelere yönelir. Site içi seo temel anlamda kullanıcıyı tutmaya ve ziyaretleri arttırmaya yönelik uygulanır.

Peki web sitesi nasıl hızlanır ve site içi seo ayarları nelerdir?

1-) Css,Js ve Html sıkıştırma uygulayarak.

Web sitesinin kaynak kodları sitenizin yüklenmesini yavaşlatabilir. Popüler her tarayıcı en çok zamanı bir sitenin kaynak kodlarını okuyup bunu anlamlandırmada zaman kaybeder.

Eğer php tabanlı bir siteniz varsa çeşitli sıkıştırma işlemleri yapan siteler ve yazılımlar mevcut bunları kullanarak var olan css, js ve html kodlarınızı sıkıştırabilirsiniz. WordPress gibi popüler yazılımları kullananlar içinse eklentiler bölümü deniz derya buna en basit önerebileceğim eklenti Lite Speed Cache olabilir. Page Optimization bölümünde sıkıştırmanızı istediğiniz tüm ayarları açabilirsiniz.

Bu konuda sizi uyarmam gerekiyor çünkü sıkıştırma esnasında bazen sitenizin çalışan yapısını bozabilirsiniz ya da Google ‘dan tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın gibi uyarılar gelebilir bu yüzden uygulamadan önce yedekli ve deneyerek hareket edin.

Mesela Css kodlarınızı tek bir yere topladınız ve sıkıştırdınız önceki halinin kopyasını kenara alın sıkıştırdığınız dosyayı yükleyin ve önce tarayıcı üzerinden gizli sekme açarak gözle daha sonra Google Search Console üzerinden site adresini girerek canlı test yapınız ve işlemi kontrollü yürütünüz.

2-) Görsellerin Boyutu ve Site İçi Seo’ya Etkisi

Görsel dediğimde aklınıza hemen resim geldi dimi ama sadece resimler görsel değildir . Görsel anlamda içeriğe eklediğimiz tüm öğeler bu sınıfa tabidir. Pek çok çeşitli uzantıya sahip video, gif, çeşitli animasyon ve resimler görsel olarak sınıflandırılır.

Görseller bir tarayıcı üzerinden girdiğinizde tarayıcının yüklemekte zorlanacağı ikinci zor şeylerdir. Bunun için sizlere bazı tavsiyeler vereceğim. Bu tavsiyeler site içi seo anlamında altın kurallar denebilir.

Resimlerinizi uygun hale getirin .

Resimlerinizin uzantısı, resim boyutunuz ve görsel kalite seoyu etkilemektedir benim size tavsiyem olabildiğince jpg uzantılı resimle kullanmanız. Resimleri yüklemeden önce 800×600 gibi standart boyutlara düşürmenizi tavsiye ederim.Mümkünse resimlerinizi sıkıştırın bunun için compressjpeg sitesini öneririm ya da wordpress ve çeşitli tabanları kullanıyorsanız bir çok eklenti mevcut bunlarla otomatik ya da elle sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz.

Sitenize video yüklemeyin.

Evet kesinlikle sitenize video yüklemenizi tavsiye etmem. Çoğu web sitesi standart denilen piyasada yıllığı 30 ile 150 TL arasında oynayan sunucuları kullanır. Bu sunucuların aylık trafik sınırları vardır ve kimi zaman trafik sınırını aşan hizmetler durdurulur kimi zaman da yavaşlatılır. Videolar bu konuda aç gözlüdürler çünkü yükleyeceğiniz her video her kullanıcının oynatmasıyla site trafiğinizden yemeğe başlar.

Sadece site trafiğide değil sitenize yükleyeceğiniz videolar aynı zamanda kapasite sorunuda doğurmaktadır. Standart web barınma alanlarına birden fazla yükleyeceğiniz videolar alanınızı daraltabilir ama teknik kısmı geçip site içi seo olayına baktığımızda videolar sayfanızın yüklenmesinide yavaşlatır. Çünkü video,site açılmaya başlandığı an oynatıcı tarafından önbelleklenmeye başlar ve buda site önbelleklenmesini yavaşlatır ve sitenizin yavaş açılmasına neden olur.Kısaca yüklenme esnasında fazladan yük oluşturursunuz size tavsiyem Youtube gibi bu konuda ücretsiz yükleme hizmeti sağlayan platformları kullanıp site içerisine kaynak kod olarak eklemeniz.

Çeşitli Gif ve Animasyonlar

Eğer çok teknik bilgiler vermiyorsanız site içerisinde gif ve animasyonları kullanmayın . Az önce video için bahsettiğim önbellekleme ve yükleme kuralı tamamen bunda da geçerli.

3-) Görselleri Adlandırın

Sitenize yüklediğiniz görseller genelde sanal ortam ya da telefonunuzda rastgele veya tarih sırasına göre bir şekilde adlandırılır.
Örneğin 28122020 gibi gibi.
Bu tür adların Seo bakımından bir önemi vardır çünkü site içerisinden arama motorlarına gönderilen görseller doğru anahtar kelime ile adlandırılırsa bulunabilirliği artar. Şuana kadar yazdığım görsellerle ilgili kısıma Görsel Seo tekniği denebilir ve diğer işlemlere devam edelim.

4-) Önbellekleme (Cache etme)

Bu günümüzde artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kullanıcılar sitenize girerken sitenin temel kısımlarını ya da sayfanın tamamını bir kereliğine önbellek altına alır. Bu önbellekleme işlemi sayesinde site içinde gezinirken bazı alanlar tekrar tekrar tarayıcı tarafından okunup anlamlandırılmaz ve bu da yükleme esnasında zaman kazandırır. Bunun için sitenize uygun önbellekleme işlemi yapan eklentiler ya da kodlar bulabilir ekleyebilirsiniz.

5-) CDN Kullanma

CDN, Content Delivery Network’ün baş harflerinin kısaltmasından oluşmuş bir terimdir. Türkçe karşılığı İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelmektedir. CDN uluslararası çok kullanılan bir ağ türüdür amacı da sizin içerik barındırdığınız sunucudaki bilgileri alıp erişim sağlayacak olan kullanıcılara yakın noktadaki sunuculara önbelleklemesidir. Bu önbellekleme sayesinde sunucu bağlantı süreleri azalır ve web sitesine bağlantı hızı kullanıcılar için artar.

seo
site içi seo

6-) Yazı ve Sayfaları Site İçi Seo ‘ya Uygun Hale Getirelim

  • Sayfalar : Burada anlatmak istediğim şeyleri anlaşılır ve sade bir dil kullanarak aktaracağım. Anasayfanızı oluşturdunuz ve yayınladınız Yayınladığınız anasayfanız içerisinde sitenize uygun yazı,görsel ve metin dizinleri yer almalı. Anasayfanızın bulunabilirliği açısından site Head ve body ve footer denilen alanlara web sitenizin Alan adını ister adres belirterek isterse belirtmeden yer verin.

    Örn: Setup Türk alt adı almış bir logo ve footer kısmında yer alan Setup Türk Türkçe Bilgi Bloğu yazısı.
  • Yazı ve Makaleler : Yazılarınızı 300 Kelime ve altı yayınlamamaya özen gösterin aslında bunun önerilen ve tavsiye edilen boyutu 600 kelimedir. Kopya içerik kullanmaktan kaçının ve özgün içerikler üretin, bazı uyanıklar içerisinde bir kaç kelime değiştirerek bunu özgün makale yaptığını sanıyor ama üzgünüm arama motorları sizi hemen fark ediyor.

    Görsel olarak zenginleştirin ve yazı içlerinde varsa sitenizde diğer konulara kaynak verin(bağlantı).Böylelikle site içerisinde kullanıcıları daha fazla tutmuş olursunuz.

Kullanacağınız anahtar kelimeler farklı varyasyonlarda 300 Kelimeye kadar yazı içerisinde 5-8 arası ,300-1000 kelimeye kadar 8-12 kere geçmeli örneğin bu yazımda bol bol kullandığım site içi seo kelimesi gibi.

7-) Haritalandırma

Sitenizi dışarıya tanıtmak ve arama motorları tarafından hızlı gezinme sağlamak için sitenize bir site haritası çıkartmalısınız. Site haritaları sayesinde arama motorları sitenizi hızlı biçimde indexler.

😎 Robot.txt dosyası oluşturun

Sitenizi ziyaret eden arama motoru botlarına yön vermenizi sağlar. Böylece başına buyruk gezmek yerine hemen gideceği yere varması sağlanır.

9-) Ssl Sertifikası

Bu bir tercih değil artık zorunluluk. Çünkü yanlış hatırlamıyorsam 2018 yılında arama motorları ve tarayıcılar ssl sertifikasına sahip olmayan siteleri giriş esnasında güvenli değil uyarısıyla kullanıcıları uyarmaya başlamıştır. Sertifika bulundurmak hem site bilgi güvenliği hem de arama motorları tarafından güvenli görülmekte.

Bu yazımda arama motorlarının istedikleri ve kullanıcı deneyimlerinin bulunduğu ve uygulandığı zaman site içi seo konusunda başarılı olacağınız açıklayıcı bir makale yazdım diğer makalemde Site dışı Seo nasıl yapılır ve site bu konuda nasıl hazır hale getirilebilir ondan bahsedeceğim.

Online Pazaryerlerinde Satış Yapmak
Seo Giriş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF