Teknoloji

SSD Depolama Aygıtlarının Ömrü Ne Kadar ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Açılımı Solide State Disk olarak tanıdığımız katı hal sürücülerine biraz yakından bakalım. En çok merak edilen sorulara ve Ssd depolama aygıtlarının ömrü ne kadar , Hdd ile arasındaki farklar neler, bunlara açıklayıcı ve kısa bir biçimde değineceğim.

SSD Depolama Nedir ?

Ssd depolama aygıtları verileri kalıcı olarak depolayabilen tümleşik yapıya sahip bünyesinde birden fazla veriyolu ve depolama hanesi olan aygıtlardır. Birden fazla veriyolu olmasının avantajlarına değinecek olursam 4 şeritli otoban tabiri net cevap olacaktır yani tıkanıklık olmadan seri bir veri akışı sunabiliyor. Aynı zamanda bünyesindeki dijital depolama hazneleri sayesinde verilen tepkilere hızlı cevaplar verebiliyor bu da onu hdd aygıtlarından ayıran ve daha performanslı kılan özelliğidir.

SSD Depolama Aygıtlarının Ömrü Ne Kadar ?

Yüksek hızlı depolama aygıtlarını dijitalleşmelerine bağlamıştık bir önceki başlığımızda. Dijital aygıtlar bünyelerinde hareketli mekanizmalar bulundurmadan çeşitli veri alışverişi ile işlemlerini gerçekleştirir fakat yüksek maliyetli olan bu yapılar her ne kadar yüksek performans verse de bünyesinde oluşabilecek en ufak arıza ya da yüksek verimde uzun kullanımlar Hdd aygıtlara göre daha hızlı yaşlanıp ömürlerini tamamlamasına neden olur. Bu olayı biraz daha açacak olursak sürekli yüksek verimde kullanmak bünyesindeki enerji transferi nedeniyle ısınma ve donanımsal aşınmalara neden olur bu da cihazın ömrünü kısaltır.

SSD Depolama Aygıtları ve Çeşitleri

Sata ve M2 olmaz üzere iki ayrı SSD çeşidi bulunmaktadır. Sata ve M2 olarak ayrılmasının sebebi bağlantı şekilleridir. Sata SSD’ler Sata yolunu kullanırken M2 SSD’ler M2 bağlantı slotunu kullanır. Çalışma mantığı olarak aralarındaki tek fark bağlantı biçimidir. Bu bağlantı biçimlerindeki farklılığın performansa etkisi de fazladır. M2 ile bağlanan depolama aygıtı ile Sata bağlanan depolama aygıtlarındaki okuma yazma hızları aynı değildir. M2 bağlantısı ile çalışan SSD aygıtımız devre kartlarına doğrudan bağlandığı için M2 bağlantısının sağladığı yüksek bant genişliğinin avantajını direk kullanabiliyor. Bu da bize yüksek hızlı okuma/yazma değerleri sunuyor.

SSD Depolamanın Avantajları

SSD aygıtlar veri merkezleri ve depolama ağlarında bant genişliklerini olabildiğince verimli kullandıkları için özellikle tercih edilir. Yapılan testlerde veritabanından çekilen veri sayısı artsa dahi geçen zaman hdd aygıtlara göre daha kısadır.

Bu avantajların size yararını şöyle sıralarsak :

  • Girdiğiniz web sitesi, uygulamalar işlemler esnasında daha hızlı yanıt verir.
  • Oyun haritaları daha hızlı yüklenir.
  • İşletim sistemleri arkaplanda daha verimli ve stabil çalışır.
  • Yükleme ,silme, taşıma, kopyalama gibi işlemlerde bekleme süresi azalır.

SSD Depolamanın Dezavantajları

  • Gerçekleşen arızalardan sonra veri kurtarmak çok düşük ihtimallere bakıyor.
  • Çabuk arıza verebilen yapıya sahip.
  • SSD kullanan veri ve depolama merkezleri bu aygıtları tercih etseler dahi HDD aygıtlar üzerinde her zaman yedekli çalışır.
  • Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıksızdır.(Örn bir an elinizden yere düşen SSD aygıtının donanımsal olarak bozulma ihtimali HDD aygıtlardan daha yüksek.)
  • Sürekli kullanımlarda zamanla performansı düşer.

Doğru SSD Kullanımı Nasıl Olur ?

Kişisel ve önem taşıyan hatıralarınızı, iş dosyalarınızı ve sizin için önemli olan tüm verileri HDD üzerinde barındırmanız sizin için avantajdır. SSD aygıtlar günümüzde veri olarak önemi olmayan fakat hız gereksinimi olan noktalarda hayat kurtarır. Buna en basit örnek bilgisayarlarınızda kurulu olan steam oyunlarınızı, işletim sisteminizi ve programlarınızı SSD aygıtlar ile kullanabilirsiniz çünkü nasıl olsa oyunlarınız silinince tekrar indirebilirsiniz ya da diğer örnekler içinde aynı şey geçerli fakat aylardır üzerinde çalıştığınız bir projenin aniden toz olması sizi oldukça zarara uğratır.

Doğru depolama yöntemi masaüstü ve tanışabilir cihazla içinde ; Bir ana kurulum alanına SSD(İşletim sistemi,Program,Oyun) bir de depolama ve saklama alanı için HDD aygıtların bağlanması tercih edilmeli.

Bizlere yüksek hız sunan bu aygıtlar doğru kullanıldığı taktirde oldukça yararlıdır umarım SSD depolama aygıtları hakkında detaylı ve anlaşılır bilgi sunabilmişimdir, Esen kalın.

Nvidia RTX 4090 Testi
UPS Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir ?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF