Reklamı Geçmek İçin 8s
Bilgi Köşesi

Starlink Uyduları Nasıl Fırlatılıyor ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Starlink uyduları nasıl fırlatılıyor hiç merak ettiniz mi ? SpaceX firmasının bir projesi olan Starlink dünyaya kablosuz internet sağlamak için atmosferin uzayla buluştuğu tabakaya yaklaşık yerden 160km yukarıya bırakılan uydulardır. Bu uydular yeryüzündeki sabit uydular ile haberleşerek network bağlantısı kurmakta ve aynı şekilde kullanıcılarına bu ağ sinyallerini yaymakta.

starlink uydulari
Starlink Uyduları

Starlink uyduları geçtiğimiz Nisan aylarında Türkiye üzerinden de geçmişti bir çok kişi havada ard arda en az 20 tane yanan sönen ışığı görünce bunları Siha (Silahlı insansız hava aracı) olarak yorumlamıştı çünkü o sıralar ülkemiz sınırdışı operasyonlar gerçekleştiriyordu.

Starlink Uyduları Nasıl Fırlatılıyor
Starlink Uyduları Nasıl Fırlatılıyor

Starlink Uyduları Nasıl Fırlatılıyor ?

Starlink uyduları SpaceX firmasının Falcon adı verilen roketleriyle fırlatılmaktadır. Bu roketlerin özellikleri uzaya kargosunu bıraktıktan sonra dünyada onu bekleyen yapay zeka özelliğine sahip deniz aracına ait platforma iniş yapabilmekte bu araç iniş sonrası uzay üstüne roketi götürmektedir.

Roketin otomatik olarak iniş yapabilmesi tekrar bakımlarının yapılıp kullanılmasına ve maliyetleri düşürmesine neden olmaktadır bunu da ilk SpaceX firması başarmıştır. Falcon roketler kargoları ile birlikte Amerika ‘da bulunan SpaceX üssünden fırlatılmaktadır. Fırlatılan roket yükünü atmosferin yerçekiminin zayıfladığı noktada yaklaşık yerden 150 ile 175km yukarısına ulaştıktan sonra bırakmaktadır. Bıraktıktan sonra Falcon roketi dünyaya onu bekleyen yapay zekaya sahip platforma otomatik iniş yapmaktadır.

İniş sonrası platform roketi üste tekrar kullanılmak üzere götürür . Uzaya bırakılan roket ise önce yoluna kimyasal itki yardımıyla devam eder ta ki yörüngesine gelene kadar yörüngesine yerleşmek için daha kuvvetsiz gözükse de uzay için yeterli olan elektrikli itkileri kullanmaktadır. Yakın zamanda Türksat tarafından SpaceX ile uzaya gönderilen 5A uydumuzda da elektrikli itki bulunmaktadır. Yörüngesine yani istenilen enlem ve boylama ulaşan uydu görevinin gerektirdiği üzere uzayda askıda bekler,uzayda dünya ile aynı hızda dönerek istenilen bölge ile sürekli iletişimde kalır ya da sürekli dünyadan daha hızlı etrafında dönerek yörüngesini sürekli turlar böylelikle görevlerini yerine getirmiş olmaktadır.

Starlink uydusu görevini yerden 300 ile 350Km uzaklıkta gerçekleştirmektedir böylelikle dünyadan daha hızlı etrafında dönerek gün içerisinde birkaç kez etrafını turlar. Uyduların fırlatılması ve istenilen yüksekliğe ulaşması 1 ile 2 saat sürmekteyken yörüngelerine yerleşmesi ve göreve başlaması yaklaşık testlerle beraber bir kaç ayı bulabiliyor. Uydular görevlerini 30 ile 50 yıl arası (Herhangi bir nedenle arıza çıkmaması dahilinde verilen süredir) yerine getirir daha sonra uzay çöplüğüne yol alır bunun sebebi diğer uzay araçlarına kontrolsüz biçimde kalıp zarar vermemesi içindir.

Starlink Uydularını İzleme

Starlink uydularını evinizdeki ekipmanlarla ya da çıplak gözle izleyebilirsiniz. Starlink uydularını izlemek için uyduların ne zaman bulunduğunuz konumun üstünden veya yakınından geçeceğini bu siteyi ziyaret ederek görebilirsiniz.Site yüklenince konum bulmasına izin verin daha sonra size sağ tarata animasyon ile sol tarafta da saat ve gün olarak zaman belirtmektedir.

Hızlı İçerik İndexletme WebSub
Nvidia Geforce NOW Türkiye Sunucuları Geliyor

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF