Tekno Magazin

Şuan Windows 11 Yüklemek Doğru Mu?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Şuan Windows 11 yüklemek doğru mu sorusuna ve gelen diğer sorulara cevap getirmeye çalışacağım. Yakında tanıtımı yapılan ve yıl içerisinde yayınlanacağı söylenen Microsoft’un yeni işletim sistemi 11 için çok soru ve yorum geldi. Önümde sizlerin sorularının olduğu bir ekran ve o ekrandan sorularınıza bakarak yanıt vermeye çalışacağım.

Windows 10 Son İşletim Sistemi Değil Miydi?

Yapılan açıklamalarda Windows 10 son işletim sistemi olacaktı ve üzerine eklenerek sürekli güncellenen bir sistem haline gelecekti fakat yeni alınan kararlar sanırım 11 olan yeni sürümün çıkmasına neden oldu. Tabi bunda sistemin başında duran insanlarında fikri olduğu yönünde kanaatim var.

Windows 11 Sadece Görsel Bir Güncelleme Mi?

Hayır değil. Mac ekosistemine benzer bir altyapı hatta daha iyisi hazırlanmış. Grafiksel olarak ön plana çıksa da Windows 11 sadece görsel değil güvenlik, uygulama deposu ve altyapı bakımından büsbütün bir yeniliğe gidilmiş sistemdir.

Windows 11 Güncellemesinin Oyun Performansına Etkisi Var Mı?

Şuan yapılan testler beta sürüm üzerinden olduğundan kesin bir şey demek mümkün değil ama Windows 10’a göre daha gelişmiş bir altyapıya sahip. Bunu açıklayacak olursam: sistemde var olan donanımları daha iyi anlayan ve daha verimli kullanan bir Windows olacağı Microsoft’un tanıtım videosunda mevcut.

Şuan Windows 11 Yüklemek Doğru Mu?

Merak ediyorsanız yükleyip test etmenizi tavsiye ederim. Fakat işlerinizi ve günlük aktivitelerinizi bu işletim sistemiyle yapamayacağınızı bilmelisiniz. Şuan yayınlanan test sürümü olup sürekli temelden başa güncellemeler almaktadır. Bu da sizi işlerinizde etkileyebilir.

Windows 11 İçin Lisans Almamıza Gerek Var Mı?

Windows 11 için lisans almanıza gerek yok. Windows 7,8 ve 10 kullanan kullanıcılar ellerinde var olan lisans ile 11’i de etkinleştirebilecek.

Windows 11 İle Gelen En Büyük Yenilikler Neler?

Windows 11 ile gelen en büyük yenilikler şöyle :

 • Linux ve Android tabanlı yazılımlar ek yazılım olmadan çalıştırılacak.
 • Android tabanlı uygulamalar markette yer alacak.
 • Güvenlik tabanında var olan hatalar kapatılmış ve daha stabil bir sistem elde edilmiş.
 • Windows 7’den sonra görmediğimiz widgetlar yeniden eklenmiş.

Kurulum Esnasında İstenilen Firmware TPM Özelliği Nedir?

Kurulum esnasında This PC cant run Windows 11 hatasıyla karşılaşanlar sanırım ilk defa TPM’yi duydular. Trusted Platform Module açıklamasına sahip bu yonga anakart üzerinde mevcuttur. TPM bir tür dosya şifrelemedir. Anakartınız üzerinde var olan TPM yongası sayesinde güvenli şifrelemeler oluşturursunuz. TPM özelliğini Windows, Bitlocker ‘de kullanır. Fakat bu özellik sadece demoda aktif edilmesi istenilen özelliktir. Microsoft bu zorunluluğu yayınlanan yeni sürümle kaldırdı.

Merak edilen bu soruları cevaplamaya çalıştım sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

UEFI Windows 11 USB Hazırlama
İnstagram Gizli Hesapları Görme Uygulaması Güvenli Mi?

Reactions

4
8
0
1
1
3
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF

 1. Merhaba admin bunu lütfen cevaplar mısın?
  Windows 10 laptop aldım işletim sistemi içinde geldi herhangi bir lisans anahtar yok elimde Windows 11 yükseltirken anahtar istiyor nasıl bulabilirim.

  • OEM keyler hafızaya alınır. Yapman gereken kurulum esnasındaki key ekranını atlayarak kurulum yapmak. Kurulum bitince otomatik etkinleşecektir.

  • Beta sürümünü kuracaksan almanda fayda var ama Windows 11 yayınlandığında zaten güncelleme olarak sistemlere dağıtılacağından bir sorun olmayacağını düşünüyorum.

 2. Yıllar önce OEM key almıştım ve Windows 10’da kurulum esnasında key girmesem de kurulum sonunda etkinleşiyordu Windows 11’de yine etkinleşir mi?