Bilgi Köşesi

Trypophobia Delik Fobisi Nedir ?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Trypophobia delik fobisi nedir kısaca bu yazımda bundan bahsedeceğim. Latince kökenli kelimeden adını alan Trypophobia bir tür delik korkusudur. Bazı delikli resim ve cisimleri gören kişiler kendilerinde orayı sıkma,oyma,tırnaklama ya da miğde bulantısı, baş dönmesi ve tuhaf duygular içeren hisler yaşarlar.

Trypophobia Delik Fobisini Biraz Daha Detaylandıracak Olursak

Trypophobia delik fobisi , bir çok deliğin ya da deliği andıran görselin bir araya gelmesiyle oluşan bir fobidir. Bunu anlamanızın en kolay yolu kapak resmine odaklanmanız olabilir. Trypophobia delik fobisi insanlar tarafından önceleri hastalık olarak kabul edilmiştir bu hastalığın keşfi de dünya genelinde insanların ortak duygularını forum siteleri üzerinde paylaşarak anlatmaları üzerine doğmuştur. Sanal ortamda bir çok insan dünyanın diğer ucundaki arkadaşlarına saniyeler içerisinde ulaşabiliyor. Bu hastalık 2005’li yıllarda internette gezinen bir resim sonrası keşfedildiği düşünülüyor. İnsan vücudunda ya da bir bitkiye benzer cismin üzerinde çeşitli boyutlarda deliklerin bulunması insanları aşırı rahatsız etmiştir. Bunun üzerine başlarda bunun bir tür hastalık olduğu düşünülmüştür. Trypophobia yani delik fobisi uzmanlar tarafından hastalık değil fobi yani bir tür korku olarak düşünülüyor. Yani bu resimleri görünce rahatsız olan kişiler delik korkusuna sahiptir.

Trypophobia delik fobisi olup olmadığını anlamak

Trypophobia Delik Fobisi Nedir
Trypophobia Delik Fobisi Nedir

Yukarıda bulunan deliklere bakan insanların bir çoğunluğu baş dönmesi, miğde bulantısı ve çeşitli rahatsız olma durumlarının meydana geldiğini öne sürüyor. Bazı kesim insanlarsa bu delikleri sıkmak,kurcalamak gibi hislerin içlerinde uyandığını belirtiyor eğer sizde de bu belirtilerden biris varsa Trypophobia olabilirsiniz.

Ablo Ban Kaldırma ve Yeni Hesap Açma
Yüzüklerin Efendisi Dizisi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF