Tekno Magazin

Türksat 5A Uydusu Fırlatma Görüntüsü

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Türksat 5A Uydusu Fırlatma Görüntüsünü Türksat’ın Youtube kanalından izleyebilirsiniz .Türksat 5A uydusu hakkında özellikleri ve fırlatma görüntülerini beraber inceleyelim.

Türksat 5A Uydusu Fırlatma Görüntüsü

08.01.2021 Tarihinde Saat 4:30‘da canlı yayınlanacak .

İzlemek için tıklayın…

Türksat 5A Uydusu Özellikleri

Türksat 5A uydusu veri ve haberleşme uydusudur daha önce gönderilen TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B uydularının gelişmiş versiyonu diyebiliriz.Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. Türksat 5A ile yeni Ku bandını kullanan ilk ülkelerden biriside olacağız.

Türksat 5A uydusu daha önceki uydular için kullanılan kimyasal itki yerine elektrikli itki kullanacak. İtkiler uydunun yörüngeye oturmasını ve konumunu sabitlemesini sağlar.

Türksat 5A uydusunun fırlatmadan 35 dakika sonra ilk sinyalini yollamaya başlaması, 20gün sonra 31 derece doğu boylamındaki yörüngesine yerleşmesi planlanıyor. Türksat 5A uydusu yörüngesine oturduktan sonra 1 ay kadar test aşamaları gerçekleşecek ve daha sonra faaliyete geçecek.

Uygun maliyet bakımından SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu. SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi fırlatma sonrası uyduyu yörüngesine tamamen götürmeyecek. Uydu alçak yörüngeye ulaştıktan yaklaşık 35 dakika sonra roketten ayrılacak .Roketin sağladığı itme gücüyle ve üzerinde var olan elektrikli itkiler ile yoluna devam edecek. Yörüngesine kendi başına 20 günlük sürecek yol ile varacak.SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi uyduyu bıraktıktan sonra tekrar başka bir göreve hazır olmak için dünyaya iniş yapacak.

Türkiye’nin Kaç Uydusu Var ?

Türksat 5A uydusu başarılı bir şekilde yörüngeye oturursa toplam 7 uydumuz olacak.
Türkiye’nin, TÜRKSAT 3ATÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B haberleşme uyduları, GÖKTÜRK-1, GÖKTÜRK-2 ve RASAT gözlem uyduları olmak üzere aktif 6 uydusu bulunuyor. Türksat 5A uydusu başarılı şekilde yörüngesine oturur testleri geçerse 4 haberleşme uydusuna sahip olacağız. Bu uydu ile yaklaşık 30 yıl daha haberleşme alanında kafamız rahat olacak çünkü her uydunun yıpranma ve teknolojik eskime gibi sorunları meydana gelebiliyor bu gibi durumlar plansız olarak faaliyet dışı kalabiliyorlar. Kendinden önce fırlatılan uydularda herhangi bir sorun oluşsa bile Türksat 5A uydusu bunu telafi edebilecek.

Türksat’ın Çalışan ve Çalışmayan Uyduları

Türksat henüz özelleştirilmeden önce de çeşitli haberleşme ve gözetleme adına faaliyet gösteren uydularını fırlatmıştır. Bunların ilk olanı ve başarısız olunanı da 24 Ocak 1994’de fırlatılan 1A uydusudur. Uydu fırlatma sonrası rokette meydana gelen arıza nedeniyle patlamış ve okyanusa düşmüştür.10 Ağustos 1994’de yani 1A uydusunun başarısızlığını yaşadığımız yılda 1B uydusu fırlatılmıştır ve yörüngesine oturmuştur.2006 yılında görevini tamamlayan uydu artık kullanılmamaktadır.10 Temmuz 1996 yılında 1C uydusu fırlatılmıştır bu uyduda başarılı bir şekilde 2008 yılında görevini tamamlamış ve artık kullanılmamaktadır.10 Ocak 2001’de Türksat 2A (Eurasiasat 1) uydusu uzaya fırlatılmıştır. Uydu başarılı bir şekilde görevini 2016 yılında tamamlamıştır.

Türksat 3A 13 Haziran 2008, 4A 14 Şubat 2014, 4B 16 Ekim 2015 yılında görevlerine başlamışlardır ve halen aktif olarak kullanılmaktadır.

Türksat 5A 08 Ocak 2021’de ,Türksat 5B uydusu ve Türksat 6A uydusu’da henüz tam tarih açıklanmamasına rağmen 2022’e kadar fırlatılması planlanıyor.

Çalışmış ve emekli olan uydulara ne oluyor ?

Görevini tamamlamış ve ömrü bitmiş uydular uzay çöplüğüne doğru yörüngesinden ayrılıp yola çıkıyor.Yörüngesinden ayrılarak dünya etrafındaki diğer uydulara tehdit oluşturmaması sağlanıyor.Mezarlık yörüngesi diye adlandırılan bu yörünge Süper eşzamanlı yörünge, Elden çıkarma yörüngesi veya Hurda yörüngesi olarak da bahsedilir.

Türksat 5A Ertelendi Mi?
Opera Tam Yedekleme

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF