Bilgi Köşesi

UEFI Windows 10 USB Hazırlama

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

UEFI Windows 10 USB hazırlama ihtiyacı yeni sistemlerle beraber doğmaya başladı. Satın aldığınız bilgisayarların işletim sistemi kurulu olmadan gelmesiyle kullanıcıların UEFI Windows 10 USB hazırlamaları gerekiyor. Eskiden bilgisayarlarımıza Windows işletim sistemi kurulu geliyordu kullanıcı bilgisayarı satın aldıktan sonra hemen kullanıma başlayabiliyordu.

Günümüzde lisanslı bir Windows kurulumunun da maliyet olarak sistem fiyatlarına etkisi olduğundan kurulu olarak gelmemeye başladı. Ayrıca bilgisayar satıcısı şirketlerin kurdukları işletim sistemlerine belirli reklam ve anlaşmalı programları kullanıcı izini olmadan kurulu gönderdikleri yönünde de iddialar mevcuttu. Bu yüzden şirketlerden satın aldığınız laptop ya da masaüstü cihazların Windows kurulumu olmadan gelmesine artık alışmanız gerekebilir.

Size tavsiyem birazdan yapacağımız işlemi evde fazla kullanmadığınız bir Usb belleğe yapmanız. Böylelikle elinizin altında UEFI Windows 10 Usb belleği olmuş olur. ihtiyacınız oldukça da kullanırsınız.

UEFI Windows 10 USB Hazırlama Rehberi

Öncelikle güncel Windows 10 sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için üreticisi olan Microsoft’un sitesini ziyaret ediyoruz.
Ardından ihtiyacımız olacak olan Rufus programını indiriyoruz.
Ziyaret etmenizde kolaylık olması için yazı sonuna gerekli tüm linkleri ekledim.

Windows 10 iso orijinal dosyası indirme
Windows 10 iso dosyası indirme

Microsoft’un sitesinden Windows 10 indirme aracını indiriyoruz. Ardından aracı çalıştırıp ekrana gelen komutları ilerliyoruz.

Windows 10 iso kurulum
Windows 10 kurulum

Gelen ekranda Başka bir bilgisayar için yükleme medyası(USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur seçeneğini işaretleyip masaüstüne iso dosyasını indiriyoruz.

uefı windows 10 usb hazırlama rufus
uefı windows 10 usb hazırlama
  1. En az 8 gb kapasiteli bir usb aygıt takıyoruz.
  2. İndirdiğimiz iso dosyasını SEÇ komutuna basarak seçiyoruz.
  3. Standart windows yüklemesi seçili olmalı.
  4. Disk bölüm düzeni : MBR / Hedef Sistem : BIOS (ya da UEFI-CSM) olmalı.
  5. Dosya sistemi : NTFS
  6. Başlat diyerek yazma işlemini başlatıyoruz.

4. İşlemde MBR / Hedef Sistem : BIOS (ya da UEFI-CSM) seçmemizin nedeni kurulum yaptığınız USB aygıtın hem UEFI hemde CSM için uyumlu olmasını sağlamak. İlerleyen zamanda bilgisayarınıza tekrar format atmak istediğinizde Boot menüsüne girmeden masaüstünden Windows kurulumu yaptığımız USB ile temiz bir kurulumu tekrar tekrar yapabilirsiniz.

Usb yazım işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı başlatıyoruz ve Boot menüsünü açıyoruz. Açılış ekranında hangi tuşun Boot menüsünü açtığını gösterir. Boot menüsünden Usb aygıtımızı seçip Windows 10 kurulumuna başlıyoruz. Windows yükleme işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

İlgili Linkler

Ses Patlaması Nedir? (Sonic Boom)
HANGİ DİJİTAL MÜZİK PLATFORMU DAHA İYİ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF