Bilgi Köşesi

UEFI Windows 11 USB Hazırlama

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

UEFI Windows 11 USB hazırlamak bir kaç adımla çok kolay. En son yayınlanan Windows işletim sistemini kurabilmek için basit bir kaç adım atmalıyız. Yeni cihazlarda Windows 11 kurulu gelebiliyor fakat Windows 10 ve freedos olarak alınan bilgisayarlarda Windows 11 kurulumunu kendiniz yapmalısınız.

Günümüzde lisanslı bir Windows kurulumunun da maliyet olarak sistem fiyatlarına etkisi olduğundan kurulu olarak gelmemeye başladı. Ayrıca bilgisayar satıcısı şirketlerin kurdukları işletim sistemlerine belirli reklam ve anlaşmalı programları kullanıcı izini olmadan kurulu gönderdikleri yönünde de iddialar mevcuttu. Bu yüzden şirketlerden satın aldığınız laptop ya da masaüstü cihazların Windows kurulumu olmadan gelmesine artık alışmanız gerekebilir.

Size tavsiyem birazdan yapacağımız işlemi evde fazla kullanmadığınız bir Usb belleğe yapmanız. Böylelikle elinizin altında UEFI Windows 11 Usb belleği olmuş olur. İhtiyacınız oldukça da kullanırsınız.

Windows 10 Kurulu Bilgisayarlar İçin 11 Kurulumu

Windows 11 resmi olarak yayınlandıktan sonra :

 • Başlat
 • Ayarlar
 • Güncelleştirme ve Güvenlik
 • Windows Update

Windows Update ekranından güncelleştirmeleri denetle butonuna basın ve bilgisayarınızın tüm güncelleştirmeleri aldığından emin olun.

UEFI Windows 11 USB Hazırlama

Windows 11 ‘i Microsoft’un kendi web sitesinden indirmeye özen gösterin. Windows 11 için firmanın web sitesini ziyaret ediyoruz. Ettiğimiz sayfada Aracı Şimdi İndir butonu yer alacak ona tıklıyoruz. İndirdiğimiz araç bize Windows 11’i güncel olarak indirmemizi sağlayacak.

İndirdiğimiz aracı çalıştırdığımızda iki seçenek bizi karşılayacak bunlar :

 • Bu bilgisayarı şimdi yükselt
 • Başka bir bilgisayar için yükleme medyası(USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur

Bu bilgisayarı şimdi yükselt seçeneği o an indirdiği dosyayı kurup sisteminizi hızlı biçimde yükseltmenizi sağlar. Başka bir bilgisayar için yükleme medyası(USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur seçeneği ise İso uzantılı olarak işletim sistemini indirmenize yarar.

Usb hazırlamak istediğimiz için Başka bir bilgisayar için yükleme medyası(USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur seçeneğini seçiyoruz.

İndirme işlemi bittikten sonra Rufus programını indirip çalıştırıyoruz.

UEFI Windows 11 USB Hazırlama
 1. Usb aygıtınızı seçin.(En az 8gb kapasiteli olmalı)
 2. Seç butonundan indirdiğiniz Windows 11 iso dosyasını seçin.
 3. İmaj seçeneğini Standart Windows Yüklemesi olarak belirleyin.
 4. Disk düzeni GPT, Hedef Sistem UEFI(CSM YOK) olarak seçilmeli.
 5. Başlat butonuna basarak Usb aygıta kurulumu başlatın.

Not: Dosya sisteminin NTFS seçili olduğuna dikkat edin.

Usb yazım işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı başlatıyoruz ve Boot menüsünü açıyoruz. Açılış ekranında hangi tuşun Boot menüsünü açtığını gösterir. Boot menüsünden Usb aygıtımızı seçip Windows 11 kurulumuna başlıyoruz. Windows 11 yükleme işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

İLGİLİ LİNKLER

WC Cancel Order Türkçe Yapma
Şuan Windows 11 Yüklemek Doğru Mu?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF