E Ticaret

Web Sitemde Stoksuz Satış Yapmak İstiyorum

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Web Sitemde Stoksuz Satış Yapmak İstiyorum (dropshipping) diyen arkadaşlar için stoksuz satış hakkında e ticarete giriş yazımda bahsetmiştim. Kısaca tekrar özetleyecek olursak stoksuz satış yani diğer adıyla dropshipping ürünü üreticiden ve ya toptancıdan doğrudan sizin aracılığınızla iletmektir. Bu işlem esnasında hiç bir kargo ve fatura maliyetiniz olmamaktadır. Toptancı ya da üreticinin elindeki malı uygun bir fiyata alıp üzerine kar koyarak tüketiciye sattığınız bu döngüye stoksuz satış denir diğer adıyla dropshipping. Kargo maliyeti toptancı ve sizin aranızdaki anlaşmaya göre değişebilir .

dropshipping stoksuz satis nedir
Web Sitemde Stoksuz satış (Dropshipping)

Stoksuz satışın sizlere getireceği en önemli fayda adından da anlaşılacağı üzere stok gerektirmemektedir. Toptancının elindeki malı satış geldiği an satın alıp kargolanmasını sağlıyorsunuz böylelikle maliyet gerektiren bir yatırıma ihtiyacınız olmuyor .

Pazaryerlerin de stoksuz satış yapabilirsiniz.

Çeşitli pazaryerlerine ürünleri eklemenin belli başlı artıları vardır bunların en önemlisi müşteri hareketliliğidir. Tanınmış online pazaryerlerinde sürekli olarak ürün hareketliliği söz konusu çünkü bu pazaryerleri sürekli olarak reklam vermekte ve bir miktar kendi kitlesine sahiptir.Bu kitle sürekli olarak ürün alışverişini yapmakta aynı zamanda dışarıdan da çeşitli arama motoru ve reklam vasıtasıyla müşteri kazanmaktadır.

Peki bu pazaryerlerinin olumsuz yönleri var mıdır ?

Tabiki de var çünkü satış yaptığınız her ürün için ortalama %20 pazaryerine komisyon ödüyorsunuz aynı şekilde üye olurkende belli bir miktar ödeme yapıyorsunuz bunların hepsi sizin için maliyet.

Örnek vererek gidecek olursak(ortalama değerler) 100 TL tutarında gerçekleştirdiğiniz satışın 15 TL tutarını kargo, 20TL tutarını pazaryeri ve 50 ile 60 TL kadarını da ürünü elde ettiğiniz bayinize ödüyorsunuz.

Fiyatları arttırarak elde edeceğiniz kar oranını arttırmayı hedeflemeyin sakın,sakın böyle bir şey yapmayın çünkü çok gülerim 🙂

Bir çok sosyal platform mevcut bunların en yaygını forum siteleri ve Facebook gruplarıdır. Bu alanlarda çok bilmiş arkadaşlar akıl verirken en çok şu ifadeyi kullanıyor: Kar oranınızı arttırın. Kar oranı nasıl arttırılır gelin beraber örneklerle gidelim.

Örnek: Tedarikçinden 100 liraya satın aldığın ürünü 150 Liraya satışa sundun. Bu ürünün kargo bedeli 15 TL olsun %20 ‘de pazaryeri kesti diyelim toplam gideriniz 100TL+15TL+(%20)30TL =145 TL oldu.

150-145=5TL Kar

Peki Kar oranınızı arttırın dediler ve arttırdınız yani ürününüzü 150 değilde 200 TL satışa çıkarttınız gelin tekrar hesaplayalım

100TL+15TL+(%20)40TL =165 TL 200-165=35 TL Kar

Analiz yapmadan kar oranınızı arttırdığınız zaman yaşayacağınız en büyük kazanç kaybetmek olacaktır.Çünkü rakip analizi pazaryerinde çok önemlidir özellikle pazaryerine komisyon ödediğinizi gördüğümüzde müşteri her zaman en ucuzuna ve ücretsiz kargo olanına yönelecektir.Ayrıca listelemelerde başarılı satıcı ve uygun fiyat koşulunu karşılamıyorsanız arkalarda gözükeceksiniz. Buda satışlarınızın düşeceği anlamına gelmektedir.

Peki, Web Sitemde Stoksuz Satış (dropshipping) Yapmak İstiyorum

Web sitesi oluşturması çok zor olmayan şu günlerde profesyonel ya da hazır sistemler satın alabilirsiniz. Maliyeti iyice düşürmek istiyorsanız WordPress üzerine Woocommerce eklentisiyle kendi pazaryerinizi oluşturabilirsiniz.

Kendi web sitenizin size en büyük avantajı hiç bir zaman (sanal post gideri hariç) komisyon ödemeyecek olmanız.Yani az önceki yaptığımız hesaptan o %20’lik komisyonu cebimize koyuyoruz.

Arada oldukça fark vardır web sitesinde stoksuz satış yapmakla pazaryerinde stoksuz satış yapmanın. Web siteniz uğraş ve emek isteyen bir alan olacaktır sizin için çünkü görseller ,toptancı fiyatlarını ve eklediğiniz kar farkını sürekli olarak güncel tutmanız lazım belki bunun için özel botlar yazdırmanız bile gerekebilir.Genelde toptancılar üyelerine xml dosyaları ya da xml adresleri verir bu adreslerden gelen stok bilgileri ,fiyat bilgileri siteniz üzerinde sürekli güncel olmalı yoksa müşterinizden gelen siparişi iptal etmek zorunda kalırsınız.

Web sitesinde satış yapmanın diğer zor tarafıda müşteri çekmektir ancak doğru reklam ve seo ile bunu başarabilirsiniz.Sitenizi kurar kurmaz sosyal medya unsurunu kullanmaya başlayın ticaret potansiyeli bu tür alanlarda oldukça yüksektir sadece ilgi çekmeniz gerekiyor.

Müşterilerinizi her zaman memnun etmeye çalışın hatalı ürünlerde iade almak ya da yeniden ürün göndermek size mali açıdan zarar olarak gözükse de güven açısından müşterinin tekrar geleceğini unutmamanızı öneririm.

Ürün altlarına yorum yapılmasına müsade etmelisiniz. Ürünlerin altına müşteriler tarafından yorum yapılmasına teşvik ve aynı zamanda iyi kötü anlamda gelen tüm yorumları yayınlayıp özgür bir alan bırakmanızı tavsiye ederim.

Stoksuz satış yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurda siparişleri bekletmeden hemen tedarikçinize bildirmelisiniz aksi halde fiyatı artabilir,stokta bitebilir bu gibi durumlarda müşteri memnuniyetini düşürmemiş olursunuz.

Stoksuz satış yani dropshipping yapmak isteyenlere aslında bu alanın sermayesiz herkes için başarılı bir gelir kaynağı olduğunu söylemeliyim

Bu yazımda size web sitenizde stoksuz satış yani dropshipping yaparsanız olumlu ve olumsuz karşılaşacağınız durumlar,pazaryerleri ve web siteniz arasında oluşacak farklar ve gelir farklılıklarının hakkında bahsettim bu tür yazılarımı eklemeye devam edeceğim takipte kalın.

Yüksek Kaliteli Mp3 İndirme
Exxen 1 Ocak'ta Yayında

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF