Web

Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Yavaş web sitesi her zaman kullanıcıları iter peki web sitesi nasıl hızlandırılır, açılış hızı nasıl arttırılır bunlara değineceğim. Günümüzde bir çok web sitesi türü mevcuttur blog, alışveriş, forum, sözlük vb. bir çok kişisel, blog ve ticari site mevcut. Web siteleri kullanıcılarını içerikleriyle çekmektedir. İçerik her kullanıcı için değerli bir unsur çünkü site ziyaretlerinin %90’ı içeriğe gerçekleşir. Arama motorlarından gelen kullanıcılar milyonlarca site içerisinden en uygun içeriği seçer ve sitenizi ziyaret eder.

Web sitesine gelen kullanıcıyı ilk önce altyapı karşılar yani yüklenme faslı. Yavaş yüklenen sitelerin %50’e yakın kullanıcı kaybettiği bir çok test sonucunda açıklanmıştır. Kullanıcıların bir çoğu sitenin yüklenmesini beklemeden hemen geri yapıp farklı bir siteye yöneliyorlar. Bu bize yavaş sitelerin kullanıcı çekemediğini, ziyaretleri azalttığını gösterir. Seo ‘nun en temel unsurlarından biriside kullanıcı deneyimidir.

Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

Web sitesi hızlandırmanın bir çok metodu mevcut. Öncelikle web sitelerini neyin yavaşlattığını tespit etmeniz gerekiyor. Web sitesi hızlandırmak bir kaç eklenti ya da kod ile çözülebilecek bir şey değildir. Temelden içeriğine kadar sitemizin nasıl olduğu bize bu konuda bilgi verecektir. Hızlandırma işlemi için öncelikle sitemizi neyin yavaşlattığını tespit etmeliyiz.

Web Sitesini Neler Yavaşlatır ?

Sunucu

Sunucular web sitemizin depolandığı ve kullanıcılara sergilendiği yerlerdir. Bir çok hosting sağlayıcısı maliyet bakımından paylaşımlı sunucu kullanır. Yani bir bilgisayarda binlerce web sitesi barındırılır. Bu durum biraz risklidir. Eğer aynı sunucudaki bir başka web sitesinde oluşabilecek bir sorunda sizin sitenizde etkilenecektir. Bu yüzden ciddi bir iş yapıyorsanız kendinize ait işinize uygun bir sunucu satın alın ya da kiralayın.

Bir diğer problemse piyasada uygun fiyata satılan hostlar. Her sağlayıcı kaliteli hizmet vermemektedir özellikle uygun fiyat adı altında satılan ve sınırsız diye tabi edilen hosting hesapları. Şunu açıkça belirtmeliyim sınırsız diye bir kavram yoktur. Her bilgisayarın bir işlem ve depolama kapasitesi vardır. Bu yüzden size sınırsız olarak satılan hesaplar yine sizin gibi binlerce müşteriye satılıyor. Bu binlerce hesapta aynı makinede yer alıyor böylece bir hesapta oluşan sorun diğer hesapları da etkilemektedir.

Temalar

Tercih ettiğiniz temanın alt yapısı sitenin hızını etkilemektedir. Düzensiz kod yapısı ve dışarıdan çağrılan js kodları sitenizin tarayıcı tarafından anlamlandırma süresini uzatır. Anlamlandırma dediğim kısım sizin site adresini Crome tarayıcının adres çubuğuna yazıp karşınıza çıkmasıdır. Her tarayıcı önce site adresini ziyaret eder daha sonra kodları okur anlar ve son olarak karşınıza veri olarak döker. Mümkünse sitenize ait tüm kodlar yine aynı sunucuda barınsın.

Bir diğer sorunsa kim tarafından üretildiği belli olmayan çakma, belirsiz temaların siteye yüklenmesi. Bunlar bünyesinde virüs ya da çeşitli kötü amaçlı kodlar barındırabilir. Sunucunuzu yavaşlatan bu tip temalar önde size hizmet ederken arkada başka amaçlar için çalışır. Ayrıca bu temalara güvenerek işe koyulmak büyük bir yanlışın kendisidir. Siz ne kadar güvenlik önlemi alsanız da bilgilerinizi sürekli bir yerlere aktarma ihtimalleri var.

Eklentiler

WordPress, Joomla gibi yazılımlar geliştirilmeye müsait ve son kullanıcıların çok tercih ettiği yazılımlardır. Bu yazılımlar kendi bünyesinde olmayan özellikleri dışarıdan eklentiler vasıtasıyla kazanabilirler. Eklentiler özellik kazandırırken sitenizi yavaşlatabilir. Bu yüzden kullandığınız eklentiler eğer sitenizi yavaşlatıyorsa alternatiflerine yönelin ya da kaldırın.

Resimler

Görsellik her site için önemlidir. Görsel kalite ve dizayn kullanıcıyı siteye bağlayan bir unsurdur. Resimler özellikle blog ve alışveriş sitelerinin büyük sorunu. Bu sorunun çözümü ise sürekli olarak standart boyutlarda ve uzantılarda resim seçip mümkün olduğunca boyut olarak ufaltılmış olarak kullanın. Bu işlemi kaliteli bir resim sıkıştırma programıyla gerçekleştirmeniz sizin için her zaman avantajdır. Böylelikle depolama alanından tasarruf ederken aynı zamanda yükleme zamanını da kısaltırsınız.

Web Sitesini Neyin Yavaşlattığını Nasıl Tespit Ederiz?

GtMetrix ve PageSpeed Insights web siteleri üzerinden ücretsiz olarak tespit edebilirsiniz. Bu siteler mobil ve masaüstü olarak sitenize 1 ile 100 arasında bir puan verir. Aynı zamanda sitenizi neyin yavaşlattığını neyin yolunda olmadığını detaylı bir şekilde anlatır.

GtMetrix

Web adresinizi GtMetrix’e girip tarattırdıktan sonra size bazı parametreleri gösterir bunlar : Performance, Structure, Largest Contentful Paint, Total Blocking Time, Cumulative Layout Shift gibi değerlerdir. Bu değerler isimlerinden de anlaşılacağı gibi sitenizin performansını ve verdiği tepkiyi ölçmekte. Site içerisindeki nelerin sizi yavaşlattığını öğrenmek içinse alt sekmelerin içerisinde bulunan Waterfall sekmesini açın. Waterfall sekmesinde site içerisindeki dosyaların yüklenme sürelerini göreceksiniz. Bu sürelerin mümkün olduğunca 2.0ms üzerine çıkmamasına dikkat edin eğer varsa dosya üzerinde sıkıştırma işlemi gerektiğini gösterir.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights size iki sekmede sonuç verir bunlar : Masaüstü ve mobil. Tarama sonucunu size 1-100 arasında bir değer ile gösterir. 0–49 kötü, 50-89 iyi, 90–100 çok iyi olarak görülür. Siteniz düşük puan alıyorsa sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Lab Verileri bölümünü inceleyin. Sitenin Türkçe dil desteği olduğundan dolayı anlamanız bakımından oldukça kolaylık sağlar.

Sonuç Olarak

Bir sonuca bağlayacak olursan web sitesi nasıl hızlandırılır, dikkat etmemiz hususlar neler bunlardan bahsettim Eğer web siteleri hakkında en ufak dahi fikriniz yoksa elinizi sürmenizi tavsiye etmem. Kendinize özgür çalışan web tasarımcılardan birini bulabilirsiniz. Bu kişiler sizlere yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca kaliteli hosting sağlayıcıları ve tema üreticileri ile işbirliği yapın. Esen kalın.

American Truck Simulator | Komik Anlar | w:RuhAdam , KIYICICENGO
Trendyol Benzeri Wordpress Tema

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF