Teknoloji

Windows 10 Hızlandırma İpuçları

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Aktif bilgisayar kullanan oyuncular ve iş insanları için Windows 10 hızlandırma ipuçlarını sıralıyoruz. Gün boyu çalışan bilgisayarlarından yüksek verimlilik almak isteyen işletim sisteminizi hızlandırmak ister . İşletim sistemleri donanımlarla her ne kadar uyumlu çalışsalar da bazen kapasitelerinin dolduğunu görebiliyoruz bunun için Windows 10 hızlandırma ipuçlarını uygulayarak almak istediğiniz verimliliği arttırabilirsiniz.

İşte Windows 10 Hızlandırma İpuçları :

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Arka planda çalışan ama kullanmadığını programları kapatabilirsiniz böylelikle ihtiyacınız olduğunda açarak performanstan ödün vermemiş olursunuz. Ayarlar -> Gizlilik -> Arka Plan Uygulamalarına giderek arka planda çalışan ama ihtiyacınız olmayan uygulamaları kapalı konuma getirin.

Başlat Menüsündeki Reklamları Kapatın

Başlat menüsündeki reklamlar ağ trafiğinizi ve düşük boyutlarda olsa da arka planda çalışarak sisteminizin performansından çalmaktadır. Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Başlat sayfasına giderek Başlangıçta ara sıra Önerileri göster özelliğini kapalı konuma getirin.

Windows Güç Ayarı

Güç ayarları dengeli ya da farklı düşük ayarlarda olması bilgisayarınızın enerji tasarrufunu sağlamak için işlemci gibi bir çok donanıma kısıtlama getirmesini sağlar yüksek performansa alarak donanımınızı tam performans çalıştırabilirsiniz. Başlat -> Denetim Masası -> Güç Seçenekleri bölümünden Yüksek Performansı işaretleyin.

Bilgisayarın Otomatik Başlattığı Programları Kapatın

Bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren kurulu programların güncelleme ya da çeşitli nedenle otomatik başlamasını sağlayan bu özellik performansınızdan büyük ölçüde çalmaktadır seçtiğiniz size ait kurulu programları devre dışı bırakarak işiniz olmadığı sürece çalışmasını engellersiniz. Görev Yöneticisi ->Başlangıç sekmesine girin, açılan pencerede işinize yaramayan programların üzerine tıklayıp sağ altta beliren devre dışı bırak butonuna basın.

Görsel Efektleri Kapatın

Görsel efektler, sayfa geçişleri ve menü açılışlarında size estetik görünüm sağlar fakat oldukça yüksek boyutlara varan performans harcatır sisteminize. Eğer görsel efektler sizin için önemli değilse kapalıya almanız tavsiye edilir. Bilgisayar simgesine sağ tıklayın ve menüden özelliklere girin. Açılan pencerenin sol tarafında listeli ekran göreceksiniz bu ekrandan da Gelişmiş Sistem Ayarlarına girin. Açılan pencerede gelişmiş sekmesini açın ve performans bölümünden ayarlar bölümüne girin . Açılan performans seçenekleri bölümünden görsel efektleri ister deneyerek isterseniz de en iyi performans için ayarla diyerek kayıt edin yapacağınız bu işlem Windows 10 hızlandırma ipuçları içerisindeki basit ama kayda değer verim alacağınız işlemlerdendir.

Windows Hizmetleri Kısma

Windows başlat menüsünün arama kısmına Services.msc yazın ve açılan dişli sembole sahip ekrana tıklayın. Hizmetler penceresi açıldıktan sonra :

  • Windows Search : Dizin listeleme
  • Windows Defender : Güvenlik ve Casus Yazılım
  • Windows Update : Windows Güncelleme

Yukarıda listelediğim hizmetler arka plan üzerinde işleri olmasa dahi çalışmaktadırlar. Bu özelliklerin üzerine gelip sap tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin. Açılan pencerede hizmet durumu bölümünden pencereyi açın ve durdur seçeneğini seçin kayıt edin. Windows 10 hızlandırma ipuçlarından birisi olan Hizmetler bölümünde yapacağınız işlemleri daha sonraları kontrol etmenizi de tavsiye ederim bazen sistem güncellemesi sonrası tekrar açılmış olabiliyor.

Dizin listeleme özelliğini yüksek kapasiteleri dosyalar ile uğraşan kişiler için dosya içerisinde hızlı arama ve aranılan dosyayı hızlı listeleme işine yarar. Dar kapasiteli ya da günlük bilgisayarlar için gereksizdir.

Windows 10 işletim sisteminizde farklı bir orijinal antivirüs programı kullanıyorsanız Windows Defender hizmetinin çalışmasının bir anlamı yoktur.Orijinal Windows 10 kullanmıyorsanız da zaten işe yaramadığı için kapalı tutmanızı öneririm.

Windows güncellemeleri sürekli arka planda çalışmaktadır bu da sizin disk çalışma performansınızı etkiler aylık periyotlarla elle güncelleme yapabilirsiniz.

Yukarıdakiler sizin performansınızı yüksek ölçüde etkileyenlerdi ama sizinde işinize yaramayan özellikleri seçip kapatmanız oldukça performansınıza etki eder.

Arka planda uygulama ve program çalıştırmayın

Torrent, Steam gibi arka planda sürekli çalışan program ve uygulamaların ayarlarını ziyaret ederek arka planda çalışmalarını sonlandırın ve siz çalıştırmadan çalışmalarını engelleyin.

Disk Temizleyin

Windows 10 hızlandırma ipuçlarının önemli noktasından biriside disk temizliğidir ve tüm sistemler için önerilir. Çünkü program kurulumu ve kaldırılması sonrası oluşan artıkları , kullanılmayan işletim sistemi klasörleri ve dosyaları,işletim sistemi güncellemesinden kalan artık klasörleri ve dosyaları temizler buda diskte önbellekleme ve kapasite için oldukça fazla yer açıp disk performansınızı arttırır. Başlat menüsüne girip Disk Temizleme yazın kaşınıza çıkan ekran sizi ayarlar bölümüne götürecektir. Burada dilerseniz elle dilerseniz ayarlayarak belirli periyotlarda temizlik yapmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde Başlat menüsü arama kısmına sürücüleri birleştir yazarak açılan ayarlar sayfasında Sürücüleri Birleştir ve İyileştir aracını kullanmanızın da oldukça faydası vardır.

Son olarak ayarlar -> sistem -> depolama bölümünü ziyaret edip akıllı depolamayı aktif etmenizi tavsiye ederim. Böylelikle geri dönüşüm kutusunu ve geçici dosyaları sürekli şişmeden kaldırır.

Donanımı Temiz Tutun

Çalışan donanımın en büyük düşmanı tozdur bunun için belirli zamanlarda bilgisayarınızı tozdan arındırın bununla ilgili makalemizde detaylar mevcuttur.

İşletim Sisteminizi ve Programlarınızı Güncel Tutun

Windows 10 hızlandırma ipuçlarının içerisinde gözden kaçmaması gereken bir durumda firmalar tarafından yazılımlarına gönderilen iyileştirme güncellemelerini sürekli olarak aksatmadan yapmanızdır. İyileştirme güncellemeleri yazılımın sisteminize uyumluluğunu arttırır.

İşletim Sisteminizi Katı Sürücülere Taşıyın

İşletim sisteminizi ssd ve çeşitlerine kurarak yüksek okuma yazma hızlarından faydalanabilirsiniz. Oyun ve dosya depolaması için yine hdd tercih etmenizi öneririm.

Windows 10 hızlandırma ipuçlarını sıraladık sizlerde bu listeyi takip ederek bilgisayarınızdan yüksek verimlilik alabilirsiniz. Esen kalın.

Sosyal Medya Hesabını Kalıcı Olarak Silme
Wordpress Cpanel Ssl Sertifikası Kurulumu

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF