Bilgi Köşesi

Windows 10 Kurulumundan Sonra Driver Yükleme

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Windows 10 kurulumundan sonra driver yükleme işlemi her kullanıcı için bir ihtiyaçtır. Var olan işletim sistemini kaldırıp sıfırdan bir Windows 10 kurulumu yaptıysanız bilgisayarınıza uygun driver kurulumu da yapmanız gerekecektir. Ekran kartı, ses sürücüleri ve diğer aygıtların düzgün çalışabilmesi için driver kurulumu şarttır.

Windows 10 Kurulumundan Sonra Driver Yükleme İşlemi

Bu işlemi bir kaç şekilde yapabiliriz bunlar :

  • Windows Güncellemeleri İle
  • Üreticinin Sitesini Ziyaret Ederek
  • 3. Parti Yazılımlar İle

Windows Güncellemeleri İle Driver Yükleme

Windows güncellemeleri ile driver yükleme işlemi için Windows kurulum işlemi yaptıktan sonra Başlat menüsünün yanında bulunan arama bölümünden Aygıt Yöneticisini bulun.

Windows Güncellemeleri İle Driver Güncelleme
Windows Güncellemeleri İle Driver Yükleme

Eksik güncellemenin üzerine gelin ve sağ tıklayın. Ardından Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın. Bu ekranda yükleme işlemi gerçekleştirilmezse ekranın altında çıkan Windows Update’te güncelleştirilmiş sürücüler ara seçeneğine tıklayın. Daha sonra Windows Update sayfası açılacaktır(Açılmazsa siz açın). Açılan sayfada Güncelleştirmeleri Denetle butonuna basın. Var olan Windows güncellemelerinin dışında hemen sayfa altına doğru baktığımızda İsteğe bağlı kalite güncelleştirmesi mevcut sekmesinde aradığınız güncelleştirme çıkacaktır daha sonra tıklayın ve güncelleştirme gerçekleştirin. Her eksik driver için baştan yapın.

Üreticinin Sitesini Ziyaret Ederek Driver Yükleme

Eğer yukarıdaki işlem size uzun gelmişse bir diğer yöntem olan üreticinin sitesini ziyaret etme yöntemini deneyin. Bu yöntem aradığınız driver dosyasını ürünün üreticisinin sitesinde arama işlemidir. Mesela Nvidia marka bir ekran kartınızın driver dosyasını Nvidia ‘nın ürün sayfasına giderek bulabilirsiniz. Böylelikle üreticinin kendi orijinal yazılımını indirip kurmuş olursunuz.

3. Parti Yazılımlar İle Driver Yükleme

Benim pek tavsiye etmekte çekindiğim ama kullanıcıların en kolay yol olarak bulduğu bir yöntemdir. Driver Booster gibi otomatik driver tespit edip yükleme ya da güncelleme yapan bu programları tercih edebilirsiniz. Bu programları tavsiye etmeme nedenim size eski, hatalı ya da yanlış driver yükleme işlemi yapabilir.

Windows 11 İndir
Ses Patlaması Nedir? (Sonic Boom)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF