Teknoloji

Windows 11 İçin TPM Açmak

200
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Windows 11 için TPM açmak artık bir zorunluluk haline geldi. Yeni yayınlanan sistem gereksinimlerinin içerisinde yer alan TPM teknolojisi yeni Windows için olmazsa olmazlar arasında.

Eski nesil sistemlere yol veren Windows artık yeni nesil işlemcilerin ve donanımların destekleyeceği 11’i yayınlamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde insider sürümünün iso dosyasını indirmek için yayınlayan Microsoft yakın zamanda tam olarak kullanıma sunacak.

Kurulum esnasında This PC cant run Windows 11 hatası alan kullanıcılar git gide çoğalıyor. Bu hatayı yeni sisteme sahip olan kullanıcılar basit bios güncellemesi veya özelliklerinden TPM aktif edenler sorunu çözerken neredeyse 2017 gibi yıllarda yayınlanmış ve çok eski sayılmayan sistemlere sahip kullanıcılarınsa bu sorun için anakart ya da işlemci güncellemesi yapması zorunlu kılınıyor.

Windows 11 İçin TPM Açmak

Her anakart üzerinden BIOS menüsüne erişmek farklıdır. Sisteminizin açılış ekranı yada kullanma kılavuzunda belirtilen yollarla BIOS menüsüne erişin.

Advanced sekmesinden İntel işlemcili bilgisayarlar için PTT yani Platform Trust Technology ‘i enable yapıp F10 tuşuna basıp kaydedin.

Advanced sekmesinden Amd işlemcili bilgisayarlar için Açılan ekranda TPM Device Selection seçeneğinden Enable, distrate TPM seçiliyse onu Enable yapın. Eğer Firmware TPM yoksa Enable FW TPM olarak seçin.

Her iki tabanda da çözüm budur. Eğer anakartınız da TPM modülü yoksa BIOS ekranında b seçenekleri göremezsiniz. Fakat anakartınızda bu seçenekleri aktif ettiniz ama hâlâ hata alıyorsanız işlemcinizin yeni Windows 11 sürümünde desteği yoktur.

Modem Güvenliğini Arttırma
YITH WooCommerce Compare Türkçe Yapma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIF