Teknoloji

Windows Dil Değiştirme

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Windows dil değiştirme işlemi genelde kullanıcıların yanlış işletim sistemi dosyası indirme, kurulum esnasında yanlış dil seçimi gibi bir çok nedenlerden dolayı gerekebiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda kendi dil öğrenme becerilerini hızlandırmak için bilgisayarlarında dil değiştirme ihtiyacı duyabiliyor beraber Windows 7, Windows 10 gibi yaygın kullanılan işletim sistemlerinde dil değiştirme hakkında bazı ayarlar yapacağız.

Windows Dil Değiştirme Yöntemleri :

Windows 7 Dil Değiştirme

Sayfanın altında bulunan linki ziyaret ederek işletim sisteminize uygun dil paketini indirin. İnen dosyayı masaüstüne alın. İnen dosyanın üzerine çift tıkladığınızda Ip.cab uzantılı bir dosya belirecek bu dosyayı Bilgisayarım/C:/ bölümüne atın.(Bu işlemi biraz hızlı gerçekleştirin çünkü dosya bir süre sonra kayboluyor.)

Daha sonra Başlat menüsünün arama kısmına CMD yazın ve Komut İstemcisini yönetici olarak çalıştırın. Sırasıyla aşağıdaki komutları yazın. Her komut sonrası bir dakika kadar beklemeniz gerekebilir.

  1. dism /online /add-package /packagepath:C:\lp.cab
  2. bcdedit /set {current} locale tr-TR
  3. bcdboot %WinDir% /l tr-TR

Yukarıdaki komutlar bittikten sonra tekrar başlat bölümünün arama kısmına Regedit yazın ve açın.

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ MUI \ UILanguages klasörüne erişin. klasörün içerisinde alt alta en-US ve tr-TR olacak. en-US olan klasörü sağ tıklayın ve silin hepsi bu kadar.

Windows 10 Dil Değiştirme

Windows 10 dil değiştirme işlemini yapmadan önce eğer kmpisco gibi kandırmaca bir yazılım kullanmadıysanız güncelleme yöntemiyle hemen sistemin dilini değiştirebiliriz. Aksi halde Windows 7 için yaptığımız yöntemi yapmayı deneyin.

Başlat menüsünden sol tarafta Güç simgesinin üstünde olan dişli simgesine basın ve ayarları açın. Daha sonra simgesinde A harfi olan Time & Language (Zaman ve Dil) seçeneğine girin. Açılan pencerede sol menüden Language (Dil) sekmesini seçin.

Karşınıza çıkan sayfada Windows display language (Windows görüntüleme dili) bölümü olarak oradaki seçeneklerde Türkçe dil seçeneği varsa seçin yoksa hemen altında bulunan Preferred Language(Tercih edilen diller) seçeneğini açın ve Türkçe dil paketini indirin kurun ya da siz hangi dil paketini indirmek istiyorsanız onu seçin. Açılan ekrada tüm seçenekleri işaretleyip ve onaylayın daha sonra Install deyin. Kurulum sonrası Windows display language (Windows görüntüleme dili) bölümünden dilinizi seçin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Windows işletim sisteminde dil değiştirme yöntemlerinden bahsettim bu işlemleri Windows 7/8 ve Windows 10 sürümlerinde kullanabilirsiniz ,Esen Kalın.

UPS Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir ?
OEM Nedir ve Neden Kullanılır ?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF