Teknoloji

Windows Lisanslama Yöntemleri

0
Lütfen giriş ya da Üye ol gönderileri beğen

Windows lisanslama yöntemleri neler ve nasıl yapılır kısaca bahsedeceğim. Windows işletim sisteminizi lisanslamanın bir çok legal ve illegal yolları vardır. Legal yollar her zamanki gibi ücret ödemeden geçerken illegal yollarsa basit araçlar ve yöntemlerle sistemi kandırarak lisans sorununu çözmenize yarar.

Windows Lisanslama Yöntemleri Nelerdir ?

1-) Windows İşletim Sistemini Orijinal Olarak Satın Alıp Yanında Gelen Anahtar Kodlarıyla Etkinleştirme.
2-) Bilgisayar Üreticilerinin Tüketicilere Cihazın Yanında Veya Cihazın Üstüne Yapıştırılmış Barkodlu Etiket İle Anahtar Kodlarını Sunması.
3-) Güvenilir Satıcılardan Tek Seferlik Anahtar Kod Satın Almak.
4-) Kmpisco Tarzı Sistemi Kandıran Basit Yazılımları Kullanmak.

1-) Windows İşletim Sistemini Orijinal Olarak Satın Alıp Yanında Gelen Anahtar Kodlarıyla Etkinleştirme

Windows lisanslama yöntemlerinin en ilki olan işletim sistemini çeşitli satıcılardan temin ederek sizlere bilgisayarınızda ömür boyu kullanacağınız bir kod vermesi. Bu kod bilgisayarınız bozulup yeni bir cihaza geçseniz dahi geçerliliğini yitirmemektedir. Bu işlem alacağınız işletim sisteminin standartlarına bağlı olarak değişiyor çünkü en düşük home premium bir işletim sisteminin ücreti 2000TL yakın bir tutardır.

2-) Bilgisayar Üreticilerinin Tüketicilere Cihazın Yanında Veya Cihazın Üstüne Yapıştırılmış Barkodlu Etiket İle Anahtar Kodlarını Sunması

Bazı üreticiler hazır sistemleri yanında işletim sisteminde cihaz bozulana kadar kullanabileceğiniz bir anahtar kodu veriyor. Bu anahtar kodu sayesinde cihazınıza format atsanız dahi sorunsuzca etkinleştirmenize yarıyor fakat farklı bir cihazda bu kodu kullanamazsınız çünkü cihazın anakartına tanımlı olan bu kod farklı cihazlarda etkinleştirme işlemi yapmaz.

Genellikle kasaların yanında gelen kullanma klavuzunun içerisinde bulunan yapıştırılabilir bir etkiletle ya da leptopların altlarında bulunan barkodun altında, üstünde veya yanında gelen etiketlerin içinde oluyor.

3-) Güvenilir Satıcılardan Tek Seferlik Anahtar Kod Satın Almak

Aslında bu yöntemin 2. yöntemden tek farkı online ortamdan 20 ile 50 TL arasında bir ücrete satın alabiliyor olmanız. Satın aldığınız kod tek bir cihaz için geçerlidir ve farklı bir cihazda kurulum esnasında çalışmamaktadır. Benim kullandığım bir yöntemdir.

Tek kullanımlık ya da ticari lisansları satıcılar kargo masrafı olmadan satışını anında gerçekleştiriyor genelde Microsoft’un Windows 7 lisans anahtarlarına Windows 10 yolu açmasından sonra çoğalan bu satıcılar sizlere tek cihazda kullanabileceğiniz veya ticari olan yani bir den çok cihazda kullanılan lisansları verir böylelikle yasal olarak uyumlu bir anahtar ile yıllarca kullanabilirsiniz.

NOT : Şuana kadar saydığım ilk üç yöntem size sorun yaratmayacak orijinal Microsoft ‘un web sitesinden indireceğiniz tüm işletim sistemlerinde çalışan ve size gelen güncellemeleri sorunsuz alabileceğiniz yöntemdir.

4-) Kmpisco Tarzı Sistemi Kandıran Basit Yazılımları Kullanmak

Kmpisco ve benzeri programlar sistemin denetim merkezini kandırarak işletim sisteminin orijinal olduğunu gösterir böylelikle çeşitli özellikleri kullanabilir ve hatalar almazsınız fakat Kmpisco ve aynı işlevi gören yazılımlar sistemin içerisinde aynı şekilde güvenlik denetim merkezini de kandırdığı için sistemi savunmasız bırakmaktadır.

Savunmasız kalmasını biraz daha açacak olursak bu yazılımların arkaplanda veri sızıntısı veya diğer virüs ve yazılımların veri sızıntısına yardımcı olur. Kandırılan güvenlik merkezi bu durumu anlamaz ve sistemde kullandığınız tüm hesaplar,banka kart bilgileriniz ve diğer kişisel bilgileriniz ve görüntüleriniz istemediğiniz kişilere aktarılır. Bu yüzden kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Yasal olarak değerlendirme yaparsak bu tür sistemlerde başınıza bir iş geldiğinde gerekli incelemeler karşılığında bulunur. Eğer ciddi maddi ve manevi boyutlara ulaşan bir suç işlenmişse kullandığınız bu tür illegal yazılımlar önce sizi suçlu kılar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere ,Esen Kalın.

İnstagram Kullanıcı ve İşletme Rehberi
Tarihte Bugün Php Tasarım

Reactions

0
0
0
0
0
0
Zaten tepki gösterdin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF